| theGIRL13 a întrebat:

Am o problema si vreau sa cer ajutor/pareri/sfaturi. Sunt cu prietenul meu de aproape 5 ani. In ultima vreme ne certam cam des si asta cred ca se intampla din cauza lipsei increderii. La inceputul relatiei se supara mai tot timpul cand ieseam in oras cu prietenele mele,spunandu-mi ca nu trebuie sa am incredere in ele. Ne certam tot timpu cand ieseam in oras. In final s-a dovedit ca avea dreptate, toate m-au dezamagit. Era mult spus prietene, erau colege de scoala. Am sfarsit prin a nu mai avea incredere in nimeni si nu am mai iesit nicaieri. De ceva timp imi spune mereu sa ne despartim. Eu nu am incredere in el. "L-am prins" de mai multe ori cu diverse minciuni. Imi spune ca se culca si el sta nu stiu pe unde cu prietenii lui, imi spune ca este intr-un loc si de fapt este in alte 10 si tot asa. De vreo luna si ceva am gasit si pe fb ca verifica profilurile la vreo 3-4 panarame, in fiecare zi si chiar la una din ele si de 10-15 ori pe zi. Ultima este si colega de facultate. I-am spus, ne-am certat ca in controlez, intr-un fel sau altul a trecut problema asta. Nu am absolut nicio dovada ca m-a inselat in acesti 5 ani insa eu nu mai am aproape deloc incredere in el. Ce sa fac? El nu suporta "sa-mi dea raportul"...Dar mie mi se pare normal sa stiu unde este si cu cine, mai ales cand sta pana la 4-5 dimineata. Este justificata neincrederea mea sau doar bat campii? Nu am cu cine sa vorbesc "face to face" despre problema asta si nici nu vreau...bineinteles,in afara de el. El stie tot. Ca nu mai am incredere in el si de ce, dar spune ca nu am dreptate si ca nu mai poate asa si sa ne despartim. Vrea sa vina la 6 dimineata acasa fara sa dea explicatii, vrea sa iasa in oras doar el cu prietenii. Eu daca vreau sa ies cu cine vreau si tot asa. Nu vreau sa renunt la relatia asta. Ultima data m-a mintit in seara de Inviere si cearta a fost in prima zi de Paste. De atunci am stabilit ca mai stam impreuna o luna. Daca o sa fie bine,ramanem impreuna,daca nu, ne despartim, fara sa plang si sa-l sun si etc. El a venit cu propunerea, eu am acceptat. Insa nu pot sa ma las luata de proasta si m-am cam saturat sa tot trag de relatia asta.

5 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Orice relatie trece print-o perioada de criza.5 ani este mult timp, sunteti tineri si el acum cauta diversificare, e plictisit de acelasi "meniu"zilnic.Motivul neincrederii tale este,in mare parte justificat,incearca, totusi sa nu faci din control o rutina, il va obosi, enerva si mai tare.

Daca relatia nu mai merge, oricat ti.ai dori tu sa mearga, daca el nu mai vrea, nu cred ca mai ai ce face. Dupa 5 ani si fiind tanar,doreste sa exploateze, chiar daca, mai mult ca sigur, nu doreste in totalitate sa se desparta de tine.Cam orice tanar are parte de aceasta confuzie dupa o relatie atat de lunga.
Cum spuneam, daca nu mai vrea, decat sa suferiti impreuna si sa va certati, mai bine separati macar o perioada, mai ales ca si tu esti satula.O sa te doara dar trebuie sa fi pragmatica si sa privesti in perspectiva.Succes.

| neutrino a răspuns:

Atunci cand increderea nu mai exista, nu mai exista motivatie de a continua relatia. Nici macar iubirea, daca camva mai exista, nu poate salva o asemenea situatie. Sunt momente in viata in care, a te desparti, nu este o dovada de prostie, ci din contra. Multa sanatate si multa inspiratie in hotararile pe care le ai de luat.

| Voidwithin a răspuns:

El nu a avut incredere in prietenele tale si a avut dreptate.Probabil te-a mintit pentru ca credea ca te vei supara, dar sunt dati poate cand vrea sa fie si el singur cu baietii doar nu sunteti casatoriti.
Faza cu facebookul mi se pare penibila de ce sa verifici tu cu cine vorbeste el lipsa de incredere vine de la tine daca nu ma crezi revizuies-te ce ai scris mai sus.
Noi tot ce putem face e sa iti da parerea noastra dar din ce ai scriis tu acolo reiese ca ar fi vina ta, cel putin asta e impresia la prima vedere, in schimb eu chiar nu il cunosc pe el daca l-as cunoaste poate as fi de partea ta.Eu zic sa va impacati si sa lasa-ti de la voi pentru ca totusi sunt 5 ani cate alte relatii puteai avea in 5 ANI.

| theGIRL13 explică (pentru Voidwithin):

Nu suntem casatoriti dar cu ceva timp in urma vorbeam foarte serios pe tema asta..si inca mai avem discutii. Eu inteleg sa iasa cu baietii...la o bere sau altundeva. Dar nu la prostituate(ca sa nu le spun altfel)..si sa stiu si eu unde e si cu cine. Nici macar nu il sun cand iese...ma suna el cand se duce acasa. Stiu ca m-a mintit crezand ca ma supar..imi si spune asta. Dar mai bine sa stiu de la el si sa ma supar decat sa aflu de la altii.

| Voidwithin a răspuns (pentru theGIRL13):

Ai drepta-te aici, spune-i ce mi-ai spus si mie poate o sa inteleaga iar daca nu e decizia ta.