| laviniabeluska11 a întrebat:

Am probleme foarte mari cu sora iubitului meu. Noi suntem împreună de câțiva ani și în ultima vreme ne-am certat foarte rău din cauza ei. El nu înțelege că ea e foarte prefăcuta și se poartă urât cu mine când el nu e de față. I-am spus de multe ori asta lui, dar eu sunt foarte vulcanica și nervoasă când o fac și nu i le-am zis într-o manieră plăcută. Ea tot timpul încearcă să epateze și sa ma facă sa ma simt inferioara. Tot timpul are ceva de comentat la cum ma îmbrac, ce fac, cum ma machiez etc. Nu i-am zis niciodată nimic. Ea se îmbraca în combinații oribile, care nu se potrivesc și are haine numai de la sh. Nu mă privește pe mine asta, dar nu cred ca e în măsura tot timpul sa comenteze sau sa uite urât de fiecare dată când vine ceva nou la mine (un ceas, o haina, orice altceva). Tot timpul e lezata când vorbesc de un examen sau de ceva legat de carieră. Ea abia a luat bacul și eu am terminat o facultate foarte bună cu o medie mare și am luat un job bun pe mintea și puterile mele. Nu am venit la ea sa ma laud cu asta, însă în permanență ea lovește în mine cu faptul ca ea e mai mare și știe tot. El i-a mai atras atenția și ea efectiv nu se oprește. Din cauza ei ne-am certat 80 la sută. Nu pot filtra anumite lucruri și mă cert cu el. Voi cum reușiti sa treceți peste asta?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E frustrată și de aia comentează, încearcă să te facă să te simți prost pentru ce ai tu pentru că ea nu poate să aibă ce ai tu și atunci se mulțumește să te facă pe tine să te simți prost în loc să se străduiască să obțină și ea. Mie mi-ar fi milă de ea, sincer. laughing)) cea mai mare greșală îi să-i arăți că ești deranjată de ce spune, fiindcă îi oferi exact ce căuta de la bun început, să te enerveze. fii indiferentă, chiar ironică și usturătoare și arată-i că nu-ți pasă nici 1% de ce spune ea. Să te duci s-o pârăști la frate-su ca un copil mic e un gest penibil care o face să-ți pară superioară mai ales dacă știe că ai făcut asta

| ania a răspuns:

Ia modelul lui Iisus și El a ascultat acuzații nedrepte fără să zică nimic și s-a rugat pentru dușmanii Lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simlu, eviti oamenii cu care nu vrei sa interactionezi si gata.

| RAY a răspuns:

Lavinia tot anul ai scris asta,eu spun ca de dragul craciunului sa te impaci cu ea,mergeti la biserica impreuna,sa scoata preotul draci din ea,nu vad alta solutie,ce dumnezeu nu va puteti intelege si voi,ea e cumantata ta, faceti parte din acelasi familie, bine si barbatul tau nu prea face multe, nu ti-am citit toata intrebarea, in fine sper sa va impacati, e craciunul

| Mosotti a răspuns:

Dar de ce nu inregistrezi ce face ca sa-i arati iubitului? Pune telefonul undeva pornit pe rec fie imagine fie doar sunet si arata-i, ma mir cum de nu ai facut asta pana acum! Asa o sa treci peste asta, aratandu-i, si sa ia o decizie. Iar daca nu pricepe, altul! Sa stea cu sora-sa si aia e. Ca daca te iubrea avea incredere in tine, deci inregistreaza pe ascuns si rezolva problema.

Ai acolo pe tel Tools si ai si recorder in caz ca vrei sa inreg doar sunetul, chestie care e de ajuns, daca poti si imaginea emai bine, dar mai usor e sunetul ca dai drumul la rec si se stinge telefonul, e pe masa si nici nu stie ca inregistreaza.

| Dalmore a răspuns:

E invidioasă, în locul tău i-aș zice în față că mă enervează intervențiile ei de țață și aș lua-o la mișto de câte ori ar deschide gura.

| Delcatty a răspuns:

Este evident ca sora lui are un complex de inferioritate si, in loc sa faca ceva sa se salveze pe ea insasi, prefera sa te faca pe tine sa te simti prost si sa se ridice ea. Nu poate suporta gandul ca fratele ei e fericit cu o femeie superioara ei, fiind o fire care vrea sa detina controlul asupra tuturor. Urat asa, foarte urat si sper ca ea sa se maturizeze si sa isi schimbe viata, nu sa se cufunde in mocirla.
Acum solutia: impune-te. Fii calma, fii nepasatoare, fii subtila, nu meriti sa fii injosita de o astfel de persoana. Tu esti cea care are de ales aici, nu ea, este relatia ta unde tu esti femeia. Inteleg ca el isi iubeste sora, e ruda cea mai apropiata dupa mama, dar nu meriti sa ai parte de asa ceva si ar trebui si el sa fie putin mai barbat. Meriti respect. Meriti pace. Ea merita evitata complet, ignorata cand vine vorba de remarci, nu te cobori la acelasi nivel. Prefa-te ca nu exista. E mai mare decat tine, dar e si dovada clara ca varsta nu garanteaza mereu maturitate sau abilitati.
Iar prietenului tau subliniaza-i ca felul in care sora-sa se comporta creeaza probleme in cuplul vostru deoarece influenta ei este toxica si ca nu mai vrei sa ai de a face cu asa ceva. Ori tu, ori ea.

| gaagaga a răspuns:

Daca esti doar la 80% momentan este bine poti sa mai diminueazi siteauea ttia daca vrei )da ca poti). eu spun sa te

| Mosotti a răspuns (pentru gaagaga):

O sa se rezolve dupa ce ii da intregistrarea fratelui aleia, sa faca ce am zis.

| Isabella1 a răspuns:

Daca chiar comenteaza la orice, atunci incerca sa o dai intr-un fel in vileag. Daca nu, nu o baga in seama si punct. Ce are ea cu tine? Data viitoare spune-i "Dar ce te intereseaza pe tine ce fac eu?!" sau incearca sa o ignori