| Ilusca_Elena_1997 a întrebat:

am si e o intrebare. In urma cu 3 zile am avut pentru prima data relatii cu un baiat, am folosit prezervativ. Dupa 2 zile de la actul sexual mi s-a inceput ciclul. Este posibil sa ramin insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Draga mea, ciclul (menstrual) incepe in prima zi de menstruatie si tine pana in momentul inceperii urmatoarei menstruatii. Sangerarea periodica se numeste MENSTRUATIE si reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior (cel care s-a terminat in momentul inceperii menstruatiei actuale) nu s-a produs fecundarea ovulului deci nici nu s-a format o sarcina. Prin menstruatie se elimina ENDOMETRUL adica captuseala interna a uterului care ar fi avut menirea sa gazduiasca ovulul adica sarcina daca aceasta s-ar fi format. In consecinta rezulta ca este imposibil sa fii insarcinata. Trebuie de asemenea sa stii ca in cazul in care sexul are loc in ultima saptamana a ciclului menstrual probabilitateaformarii unei sarcini este extrem de mica fiind sub 5 % chiar si in cazul in care seintampla ca barbatul sa ejaculeze intentionat in vagin. Garantat nu poti fi insarcinata. Multasanatate.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si ti-a venit si menstruatia nu poti fi gravida.