| DerOberhammer a întrebat:

Am si eu o problema. Alaltaseara m-am culcat cu prietena mea. Din păcate prezervativul s-a rupt. Cu 2 zile înainte să mă culc cu ea (adica acum 4 zile) i s-a terminat ciclul. A 2a zi după ce m-am culcat cu ea a fost la farmacie după pastile. Farmacista i-a spus că nu are nevoie de pastile daca i s-a terminat ciclul cu 2 zile inainte. Ea a vrut să cumpere pastilele si sa le ia ca sa fie sigură, dar farmacista i-a spus că nu e nevoie si sa nu isi faca griji. E posibil sa ramana însărcinată? Eu imi fac griji. Sunt adevarate vorbele farmacistei? Imi fac griji foarte mari.
Multumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform explicatie si informatiei transmise, se poate aprecia ca actul sexual a fost intretinut ori in a 6-a sau in a 7-a zi a ciclului menstrual, in cazul in care menstruatia a tinut 4 zile sau 5 zile.
Daca ciclul menstrual este destul de regulat si intotdeauna are o lungime mai mare de 24 de zile, in acel caz actul sexual a fost intretinut in perioada INFERTILITATII relative care este situata intre ultima zi a menstruatiei si prima zi a perioadei fertile.
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA FORMARII SARCINII IN PRIMELE 7-8 ZILE
-- Daca in mod cert si sigur sperma nu ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
-- Daca sexul este intretinut in perioada zilelor de menstruatie sau in zilele imediat urmatoare, in astfel de cazuri pot exista si situatii in care sa exista posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am precizat numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin. Rezulta ca atunci cand sexul este intretinut in a 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau in una din zilele imediat urmatoare menstruatiei poate sa existe o foarte mica posibilitate de formare a sarcinii insa numai in cazul in care ciclul menstrual este : ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului numarat fata de prima zi de menstruatie se poate intampla NUMAI/DOAR in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific ca OVULUL este eliberat din foliculul ovarian cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 8-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 9-a zi a ciclului de 22 de zile, a 10-a zi a ciclului de 23 de zile. Rezulta ca numai/doar in cazurile in care ciclul menstrual este foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa in a 4-a sau a 5-a zi si de asemenea este cunoscut si faptul ca spermatozoizii care ajung in vagin pot sa supravietuiasca uneori 3-4 zile incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a intelege CUM trebuie sa procedeze si CE trebuie sa faca orice femeie in cazul in care ajunge intr-o astfel de situatie, este prezentat si explicat in urmatorul raspuns :
Atunci cand femeia ajunge intr-o asemenea situatie neplacuta si mai ales incerta, prima data trebuie sa stabileasca neaparat si obligatoriu, daca in momentul respectiv ea ESTE sau NU ESTE, in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Acest lucru poate fi CALCULAT in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT, dar daca ciclul este de tipul NEREGULAT, atunci se foloseste un tester de fertilitate si ovulutie cumparat din farmacie cu care se va determina daca ESTE in perioada fertila a ciclului, pentru a fi absolut sigura si convinsa ca NU foloseste inutil/fara rost pastila contraceptiva/de a 2-a zi.
In consecinta, prima data la Farmacie se cere si se cumpara un TEST DE FERTILITATE/OVULATIE de tipul/marca Barza 5+1.
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
care se efectueaza cat mai rapid posibil. In timp foarte scurt se obtine rezultatul care poate sa indice NEGATIV sau POZITIV si in functie de rezultatul obtinut femeia stie foarte precis in ce mod trebuie sa procedeze in continuare.
Folosirea INUTILA a oricarei pastile contraceptive : Escapelle, Postinor2 sau a celei contraceptiv-avortive ellaOne (de a 5-a zi) reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE, cu totul impardonabila. Din acest motiv este extrem de important sa fie cunoscuta si bine stiuta urmatoarea informatie foarte utila si folositoare pe viitor :
Intotdeauna si in toate cazurile in care apar situatii neplacute cum ar fi ruperea prezervativului in timpul actului sexual sau a ejacularii din greseala, neatentie deci involuntare a spermei in vagin intr-un moment in care femeia nu este sigura sau nu stie cu precizie in ce etapa a ciclului menstrual este in acel moment, in astfel de situatii, procedeul CORECT de a actiona, consta in cumpararea din farmacie a testerului de fertilitate si ovulatie si efectuarea sa cat mai rapida conform indicatiilor din prospect.
Cu ajutorul testului se determina rapid in doar cateva minute si in mod foarte precis cu o acuratete de peste 97-98 %, daca in acel moment femeia ESTE sau NU ESTE in zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Testul indica foarte precis daca in acel moment acea femeie este sau nu este in perioada fertila a ciclului menstrual si daca poate sa ramana sau nu insarcinata.
In functie de rezultatul obtinut exista 2 situatii posibile :
-- rezultatul POZITIV indica faptul ca este posibil ca deja sa existe sau ca in zilele urmatoare sa apara in UTER un OVUL VIABIL din care sa rezulte o sarcina nedorita si DOAR atunci si NUMAI in acel caz este indicat si recomandat sa fie folosita una din pastilele contraceptive Escapelle, Postinor 2 sau pastila EllaOne (de a 5-a zi) chiar daca femeia este perfect constienta de urmarile negative care se vor putea produce in organismul ei in urma folosirii unei astfel de pastile cu continut hormonal.
-- daca rezultatul testului de fertilitate este NEGATIV, in acel caz femeia stie precis/sigur ca NU este in perioada fertila a ciclului menstrual si in consecinta NU se poate forma sarcina si NU se va folosi nimic.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, farmacista a sfatuit-o corect. Nu este nevoie de pastile in situatia prezentata de tine.

| Sofer a răspuns:

Dacă nu ai ejaculat în prezervativ, nu ai de ce sa îți faci griji.

| DerOberhammer explică:

(Adică acum 6 zile)* imi cer scuze pentru greseala.

| SexyBalauru a răspuns:

Data viitoare lasa ma pe mine sa ma culc cu ea!

| DerOberhammer explică (pentru SexyBalauru):

Mai ai de trăit 7 vieți până atunci.