| nestea_2741 a întrebat:

am si eu o intrebare am facut azi dragoste cu prietenu si s-a rupt prezervativu si el a ejacuat in mine si ne-am dus la farmacie si am luat pastila ...mai am cumva sanse sa raman gravida?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastila de a doua zi nu se ia dupa ureche, ci numai la recomandarea ginecologului, dupa consult ginecologic.
Din doua motive:
1. are multe efecte adverse, multe femei nu au voie sa o ia, cele care au voie sa o ia trebuie, ulterior sa ramana in supraveghere ginecologica atenta (minim 3 consulturi ginecologice in primele 6 luni ) pentru a evita efectele adverse pe terme lung (sterilitate si cancer, in special).
2. Ginecologul prescrie fiecarei femei un anumit preparat si o anumita schema personalizata de administrare (in functie de varsta, de antecedente, de momentul ciclului menstrual, etc). Astfel se scade riscul de sarcina cu 75% (deci nu cu 100%).
Luand-o dupa ureche, cum pare ca ai facut tu, nu poti evalua cat de eficienta este, probabil mult mai putin eficienta decat daca ati fi facut lucrurile corect. Pilula de a doua zi se numeste de a doua zi si a fost gandita astfel tocmai ca sa ai timp sa ajungi la ginecolog.

Abh
| Abh a răspuns:

Da, nu e infailibila pastila de a 2-a zi, asa ca fa un test de sarcina peste 3 saptamani.

| Unffox a răspuns:

Da, sunt sanse...
Cel mai bine si sigur este sa consulti un ginecolog.

| lavyBandB a răspuns:

Exista unele sanse...dar intrebare: Cat de tare te.a f***t(scuze expresia) de ati reusit sa.l rupeti?straight face

| SteauaNordului a răspuns:

In mod normal nu
tine cont de niste factori : daca fumezi sau ai consumat alcool in ultimele 72 ore, ore inainte sa iei pastila, daca consumi alcool ( si o bere poate fi fatala) in urmatoarele 72-96 ore efectul pastilei e zero. Sansele sa mai ramai gravida sunt nule daca pastila e luata corect. In mod normal sunt 2 pastile una mica una mai mare. Ele trebuiesc luate la aceiasi ora ( la secunda la minut daca poti) intr-un interval de 24 ore. cauta si tu pe net despre pastila de a doua zi. Eu nu am patit niciodata chestia asta, sunt paralela cu anticonceptionalele pentru ca mi se par cel mai mare rau facut femeii dpdv al sanatatii. Iti zic din intamplarile altora. Cel mai bine este sa te mai consulti si sa faci un test de sarcina peste o luna, o luna jumate pentru informatii concrete ( chiar daca ai ciclu in perioada asta)
Succes!
http://www.flu.ro/articole/Sanatate_si_Fitness/Pilula_de_a_doua_zi.html

| Mada_5043 a răspuns:

Depinde ce pastila ai luat.ar fi bine sa faci un test de sarcina.

| MsButter a răspuns:

Da,e prea tarziu.o sa aveti o fetita conform calculatorului astral

| bebelav a răspuns:

Ce mai sigur este sa faci un test de sarcina...decat pastie...nu isi prea fac efect

| DhedeBăii a răspuns:

Da...fiindca` nu se stie daca acea pastila` va avea cine'stie ce efect`.thinking asa ca mai` bine' fa un test de sarcina`big grin... sper sa fie` bine happy