| chocolatte a întrebat:

aveti idee cat costa injectia contraceptiva trimestriala? Si ce riscuri exista la folosirea acestei metode? Multumesc!

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De costat costă între 100 şi 400 de RON (cu tot cu consult) în spitalele de stat.
În cele particulare ajunge cam pe la 700 de RON.
În principal există riscul dereglărilor pe perioadă mai lungă a menstruaţiei şi nerecomandabilitatea concepţiei următoarele luni după administrare (şanse mari să iasă cu malformaţii sau să pierzi sarcina).
Marele avantaj e că nu trebuie să ai grijă zilnică.
Spor!

| Dana_8418 a răspuns:

Injectia contraceptiva contine un singur hormon-gestagen in doza crescuta si are efect indelungat. Cele mai folosite preparate injectabile sunt cele progesteronice Dezavantaje:

dereglarea ciclului menstrual in primele luni
menstruatie neregulata sau abundenta
sangerari intermenstruale
amenoree (absenta menstruatiei) in cazul administrarii prelungite
amenoree mai multe luni dupa intreruperea administrarii injectiei contraceptivehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi la Planning Familial se face gratuit, nu stiu din ce oras esti