| laAAal a întrebat:

noptile nu mai dorm si sunt foarte stresata. sunt cu prietenul meu de 9 luni..eu am 17 si el 19. in primele 7 luni mi-a placut enorm cum se comporta cu mine,, cum imi vorbea. m.a facut sa.l iubesc extrem de mult dar ca in orice relatie mai exista si cate o intrebare "esti pregatita?" eu una nu prea sunt. i.am explicat e foarte multe ori. dar nu vrea sa inteleaga. ma tot intreaba asta si cand i.am spus "nu ma simt pregatita" ultima data. il simt mai distant. el imi spune ca are bacul dar am impresia ca e mai rece sin cauza asta. voi ce spuneti. sa o fac? sau nu? imi este putin frica.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te mai poate astepta macar pana la majorat, inseamna ca nu considera ca meriti sa fii tratata cu respectul pe care si-l doreste orice femeie, ca te crede mai prejos de acest respect. Eu cred ca orice barbat normal te intreaba o data daca esti pregatita si daca raspunsul este nu, te lasa in pace pana dai tu semne ca esti pregatita. De ce sa-i explici de mai multe ori? O data este suficient pentru oricine vrea sa inteleaga.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hristos a Înviat!
O faci când ești tu pregătită, nu că te bate el la cap mereu, da?
Dacă te iubește, te respectă nu te stresează!
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

| BruneTTe a răspuns:

Hai sa o luam asa: i-ai spus ca nu esti pregatita. Nu i-ai spus asta pentru ca asa ai avut tu chef atunci,ci pentru ca asa simti. Deci pur si simplu nu esti pregatita. Si ce? Doar te iubeste,nu? Daca te iubeste cu adevarat,te asteapta. Daca chiar te iubeste,nu devine distant de la asa ceva, doar nu valoreaza sexul atat de mult incat sa te piarda.

Ia lasa-l si vezi ce are de gand. Ma rog, poti sa o faci,dar o vei face numai de dragul lui pentru ca ai spus si tu,tu nu esti pregatita. Va ramane alaturi de tine daca chiar tine la tine. Daca nu,lasa-l in pace, cu ce folos sa iti incepi viata sexuala cu un tip care te lasa dintr-un asemenea motiv? Adica na, sa te sustina si el, sa fie mai cald, ca de acolo pleaca totul. Daca el se raceste, cum sa mai spere si sa accepti sa o faci?

Sper ca te-am ajutat.

| DouaPuncteD a răspuns:

Buna.
9 luni nu sunt 9 zile.
Te inteleg si pe tine si pe el.
Intr-o relatie trebuie sa predomine intelegerea si mai ales. iubirea!
In primul rand tu. Esti fata, e normal sa nu fii pregatita din moment ce nu ai facut niciodata si ai o retinere in suftel.
El e baiat, e normal sa isi doreasca ceva de la tine pentru ca la urma urmei esti persoana pe care o iubeste si cu care-si doreste ce toti isi doresc.
Poate-n opinia lui este ceva gen : "Nu vrea s-o faca cu mine, nu ma iubeste."
Ar trebuii sa iti pui gandurile in ordine. De ce nu vrei?!
Ce anume inseamna nelinistea la tine. Trebuie sa discutati serios, la urma urmei ai 17 ani iar in ziua de azi nu e nimic iesit din comun daca iti incepi viata sexuala la 17 ani. De fapt la 17-18 ani este recomandat.
Fa-ti curaj si gandeste-te pe ce drum o iei, ca esti fata mare!
Te pup si ai grija de tine.

| h3r a răspuns (pentru DouaPuncteD):

Scuze, un băiat nu zice niciodată : nu vrea s-o facă cu mine deoarece nu mă iubește. Asta e o prostie, el știe bine că proasta lui îl iubește și o poate juca... Eventual, n-o face cu mine că are pe altu, în cazul în care tipa e trecută prin viață...
Dar ea nu-i, e virgină și la locul ei. și el încet, încet o joacă pe degete.

| DouaPuncteD a răspuns (pentru h3r):

Dar tu de unde stii, ma rog ca un baiat nu zice niciodata "nu vrea s-o faca cu mine deoarece nu ma iubeste"?
Era o parere persoanala, asa cum si tu ti-o exprimi acum.
Si nu-mi spune mie aceste sfaturi, spune-i-le ei, pentru ca ea are nevoie.
Toti oamenii suntem diferiti si gandim altfel.
Eu asta am gandit, opiniile sunt libere.

| h3r a răspuns (pentru DouaPuncteD):

Prin tine, către ea.
Am fost realistă.

| DouaPuncteD a răspuns (pentru h3r):

Ma bucur!

| h3r a răspuns (pentru DouaPuncteD):

happy

| DeeaMarry a răspuns:

Citeste asta, poate o sa iti fie de folos:
"Salut,

Mi-am inceput viata sexuala la 15 ani, si de 20 de ani suntem impreuna. Avem copii si suntem o familie minunata, ne iubim mult si imi doresc sa imbatranim impreuna.Eram amandoi virgini atunci si nu stiu daca a fost curiozitate sau obligatie – stiu doar ca imi doream sa ma simt iubita, iar din momentul in care ne-am inceput viata sexuala, toate imbratisarile noastre sfarseau in acelasi mod. Si nu era placutde fiecare data, insa il iubeam si n-as putea trai fara imbratisarea lui nici astazi.
Te simti flatata si fericita la inceput ca ii poti oferi iubitului tau ceva ce isi doreste foarte mult – insa, in momentul in care sexul devine rutina, tu incetezi sa te simti la fel de speciala si de iubita.
Daca ar fi sa dau timpul inapoi – n-as schimba nimic, de teama sa nu-l pierd.
Insa fiicei mele ii voi spune sa astepte macar pana la 17 ani. Si daca cel de o iubeste nu poate sa astepte, e doar pierderea lui.
Daca ai 16 ani si nu stii ce sa faci… inseamna ca nu e momentul sa faci nimic, mai asteapta putin. Vei face sex toata viata insa stransa de mana si imbratisata doar pentru ceea ce esti si fara alt motiv, nu vei mai fi mult timp."

| Houselaurie a răspuns:

In mod normal, relatiile intime intre persoane ar trebui sa apara dupa casatorie.Pt ca am vazut ca cineva spunea ca la 17, 18 ani e normal sa incepi viata sexuala.In ultimul timp am devenit mai credincios, sunt ortodox, iar eu, iti spun din propria mea experienta ca daca faci acest lucru, nici nu te vei putea Impartasi timp de 10 ani.Iar prin Impartasanie se intelege primirea trupului si sangelui lui Hristos, mai exact Mantuirea. Asa ca, gandeste si cu sufletul, nu doar cu trupul.

| DeathIncarnate a răspuns:

O fi stresat, pune-l sa faca caca

| neutrino a răspuns:

Chiar daca o faci sau nu, el tot va pleca. Daca tot te macina gandul de a deveni femeie ( maret tel), atunci poti programa evenimentul, si atfel vei scapa de o mare grija.

| h3r a răspuns:

Când te mai întreabă spune-i: iubi, ai grjiă cu bacul, nu are rost să te rețin eu cu păsă mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-o atunci cand vei simti ca esti pregatita. Daca te iubeste, va astepta.

| 26Geo a răspuns:

Daca nu esti pregatita,nu o face. Daca o vei face si nu esti pregatita,vei regreta. Daca el e distant cu tine,inseamna ca nu te iubeste asa mult cum ar trebui, el urmarind doar acea partida de sex cu tine. Daca te iubeste, te va astepta pana cand esti pregatita, daca nu, cauta-ti pe altul.Cam asta e si sfatul meu, cauta-ti pe altcineva care sa te inteleaga.Nu cred ca e pregatit pentru o relatie serioasa cu tine si nu cred ca va mai astepta mult pana sa zici ca esti pregatita si iti va da papucii.Cam asta e parerea mea, vezi ce decizie iei in cazul asta.Bafta

| maryus83 a răspuns:

Dacă te iubeşte nu te poate condiţiona, daca s-a distanţat de tine e clar că a vrut doar să îi dai păsă şi s-a supărat văzând că nu primeşte

| Adriankuala a răspuns:

Pai cred ca este timpul nu crezi ca tea asteptat destul