| Mihai1000 a întrebat:

Buna, am si eu o întrebare pentru prietena mea: daca ea face dragoste în timpul în care nu are menstruatie poate sa ramana si atunci însarcinata? Sau doar cand face dragoste în menstruatie?

Răspuns Câştigător
| popik50 a răspuns:

Daca face sex in perioada menstruatiei sunt sanse mici sa ramana gravida. La fete/femei exista doar o perioada de 5-6 zile in care poate sa ramana gravida in urma unui act sexual neprotejat si cu penetrare vaginala. Acea perioada fertila la un ciclu menstrual de 28 de zile, este intre zilele 9 si 15, calculate de la prima zi de sangerare. Deci primele 9 zile sunt nefertile sau partial fertile in cazul unui ciclu neregulat, apoi urmeaza 5-6 zile fertile, in care poate ramane gravida, apoi inca in jur de 11-12 zile cand iar ea este nefertila. Am spus astea, doar valabil daca ea are un ciclu menstrual regulat. Dar ca sa evitati complicatiile cu o eventuala sarcina sau sa va imbolnaviti de vreo boala cu transmitere sexuala, mai bine folositi prezervativul, si stati linistiti.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat teoretic cat si practic in urma sexului intretinut in zilele de sangerare menstruala, atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina este apropiata de 0 (zero).
Sarcina se poate forma numai in cazul in care sperma ajunge in vagin in UNA sau in toate cele 4-5 zile care formeaza PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Prima zi a perioadei fertile se situeaza intotdeauna indiferent care ar fi lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual :
-- cu 18 zile inainte de data in care urmeaza sa inceapa viitoarea sangerare menstruala
-- si se termina in momentul in care mai sunt inca 13 zile pana va incepe urmatoarea menstruatie.
Sarcina se poate forma NUMAI in conditiile descrise. Multa sanatate!

| blairelovesmusic a răspuns:

Femeile/fetele pot rămâne însarcinate indiferent dacă au sau nu menstruație în perioada de împerechere.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!