| marmaraqwer1997 a întrebat:

Buna,am si eu o problema.Am nevoie de cateva sfaturi urgent...
Am 19 ani si am o relatie de 5 luni (eu tin la el foarte mult,si el tine ),faza este ca eu sunt virgina,iar zilele astea am avut o discutie cu el pe tema asta.E un baiat dragut,poate avea orice fata, m-a intrebat de ce nu vreau sa ma culc cu el (indirect) si i-am explicat ca nu vreau la varsta asta ( urmeaza sa plec la facultate in alt judet) si nu vreau sa regret daca ne vom desparti.El a spus ca indiferent daca ma culc cu el s-au nu tot nu se desparte. Problema e ca nu stiu ce sa cred, daca nu face asa doar sa ii cad.Nu e genul acela de baiat cuminte si a avut mute relatii dar pasagere. Cica nu a pus suflet cum a pus in relatia noastră.

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Daca ai indoieli, nu o face. O relatie adevarata se bazeaza pe incredere.

| WaterDrop a răspuns:

Daca el deja ti-a spus ca nu se grabeste, atunci nu te grabi nici tu.Mai asteapta cateva luni sa vezi daca cumva fierbe sau nu, sau pana cand te vei simti si tu pregatita. Poate fi o minciuna ce zice el, asa insa te vei convinge.

Exista si riscul sa nu se grabeasca la sex cu tine si sa-i fie indiferent pentru ca mai are vreuna care sa-l satisfaca la acest capitol.

Deci, decizii, decizii.

| marmaraqwer1997 explică (pentru WaterDrop):

Eu tin sa cred ca nu mai are, toti prietenii lui stiu de mine, familia, imi raspunde mereu. Nu este indiferent si nepasator.

| Mada1920 a răspuns:

Atata timp cat in mintea ta sunt inca multe semene de intrebare si indoieli, nu o face. Asteapta sa treaca timpul sa ai siguranta pe tine, in el, in ceea ce-ti doresti apoi poti face ce simti. Nu uita daca iei o decizie pripita inapoi nu mai poti da timpul. Asa ca, atunci cand tu o sa simti cel putin 80% siguranta pe ceea ce simti atunci poti sa o faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Evelinandreeea a răspuns:

Draga mea, în aceeși situație mă aflu și eu. Crede-mă, este o decizie destul de dificilă. Nu pot să spun nici să te culci cu el, nici să nu te culci. Înainte de a face pasul acesta trebuie să gândești limpede și să analizezi situația, să te convingi singură de faptul că este omul potrivit sau nu, pentru că de vrei, nu vrei, primul care te va face femeie v-a rămâne mereu întipărit acolo, în mintea și inima ta. Cum spuneam, în aceeași situație sunt și eu, sau mă rog, am fost. La noi a durat 7 luni până când să se întâmple asta. Sinceră să fiu, așa era și iubitul meu înainte de a mă cunoaște, libertin și umbla cu zeci de fete, la fel ca și iubitul tău, de altfel, dar mi-a dovedit că mă iubește în toate modurile posibile. Să nu faci pasul acesta până nu ești sigură pe tine, stabilă emoțional și psihic. Mai ai puțină răbdare, supune-l unor teste, vezi cum reacționează, dacă îi pasă de tine și dacă este în stare să dea tot ce este mai bun din el pentru a te face fericită. Însă. ține cont și de sentimentele tale față de el. Asta nu înseană că trebuie să te lași ghidată de inimă și să uiți de rațiune. Ai grijă de tine! Sper să iei decizia corectă și să nu îți pară rău de nimic!