| Lorenada a întrebat:

am si eu o problema, atunci cind fac sex cu partenerul meu pe el il doare si il ustura, mentionez ca are citeva crapaturi pe ata penisului, oare de la ce au aparut aceste crapaturi, urgent am nevoie de raspuns, cine ma poate ajuta?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aveti amandoi o infectie genitala. Pe tine trebuie sa te vada ginecologul si pe el dermatologul. Nu mai afceti sex pana nu ajungeti la consultatiile medicale necesare si incepeti tratamentul (pe parcursul tratamentului veti folosi prezervativ)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la medic de nu merge? Poate fi orice, o leziune provocată de o boală cu transmitere sexuală.
Ai contact fără prezervativ?
Pa, pa.

| Lorenada explică (pentru Legiuitoarea):

Ce fel de boala, daca doar cu mine are viata sexuala?

| razvangeorge2008 a răspuns (pentru Lorenada):

Asta crezi tu.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Lorenada):

Bună din nou.
Nu am de unde să știu ce boală. Controlul medical o poate spune, nu vreau să te pun în eroare.
Nu mai fi așa de sigură că are numai cu tine viață sexuală, că doar nu îl ții legat de pat!
Pe partener/ă ai siguranță când este lângă tine, nu mai este în ochii tăi, se poate întâmpla orice!
Bine ați face dacă mergeți împreună la doctor, un control pentru amândoi este bine venit și atunci veți știi exact despre ce este vorba.
Poate i s-a rupt "ața" care este frâul prepuțului și poate apărea în orice moment al vieții, în timpul unei activități sexuale.
De ce aceea vă îndrum la un control medical, pentru siguranța voastră.
Apropo, în timpul tratamentului, este strict intezis actul sexual, fie el și cu prezervativ!
Sănătate!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E posibil să fie vorba de o infecţie/boală cu transmitere sexuală, pe care ( probabil ) o ai şi tu, chiar dacă ÎNCĂ nu observi simptomele.

Chiar dacă are relaţii sexuale doar cu tine ( aşa cum spui ) unele infecţii se pot lua de la o toaletă publică, de pe o clanţă ori robinet, sau capac de wc, etc. - deci, oricare dintre voi a putut să ia acea infecţie ( fără a face sex cu o altă persoană )!

El să meargă la medicul dermato-venerolog pentru un consult de specialitate.

Ar fi BINE să mergi şi tu la ginecolog pentru analiza secreţiei vaginale ( "lamela" ) şi vei vedea dacă ai şi tu o infecţie...

În timpul tratamentului pe care-l veţi primi NU se face sex!

| drhotzu a răspuns:

Mda... cel mai bine este sa consultati un medic. la fel am patit si eu, dar la mine pana la urma s-a constat ca este de la sapun straight face, imi usca pielea, devenea foarte sensibila si isi pierdea elasticitatea. am schimbat sapunul, iar doctorul mi-a recomandat o crema pentru "crapaturi" si usturimi. este posibil ca aceeasi problema sa aiba si prietenul tau. totul se potriveste dar cel mai bine este sa se duca la un control; pentru persoanele care au inceput viata sexuala este indicat un control la cel putin 1 an, mai ales in cazul tau...

| ionutmoldy a răspuns:

Crapaturile pot fi provocate de lipsa lubrefierii, chiar daca ati folosit prezervativ, lubrefiantul prezervativului se pierde rapid si poate produce leziuni. Daca nu aveti lubrefiant la indemana, puteti folosi saliva dar nu o mai faceti pe uscat... Ranile vor trece intr-o saptamana fara sex si fara masturbare sau in mai mult timp daca faceti sex insa trebuie sa utilizati o crema sau un unguent pe baza de filimica (galbinele). Recomandarea mea: dupa 10 zile, daca nu trece, mergeti la medic. Stiu ca e jenant dar cautati un medic mai indepartat pe care sa nu-l intalniti zilnic pe strada (oricum medicului nu-i mai pasa de voi dupa ce parasiti cabinetul). Succes!