| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema:d am prieten de 5 luni si el mi-a cerut "sa o facem" chiar nu stiu ce sa fac. Pentru mine este prima data si imi este putin frica dar nici nu as vrea sa il pierd. Am nevoie de un sfat, va rog!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu faci dragoste cu un barbat fiindca nu vrei sa-l pierzi, ci fiindca iti doresti foarte mult si esti absolut sigura ca re; atia voastra este stabila, serioasa, bazata pe respect reciproc si dragoste. Mie sincer mi se pare foarte repede sa faci dragoste cu un barbat dupa doar 5 luni. Ma gandesc ca nu va cunoasteti suficient de bine inca si intimitatea dintre voi nu este stabila.
Dar daca esti sigura ca vrei asta, daca iti doresti enorm de mult, daca ai depasit varsta minima recomandata medical (17 ani si jumatate), daca poti suporta fizic, psihic si financiar consulturile ginecologice, daca ati stabilita de comun acord ce metode contraceptive veti folosi, daca sunteti constienti ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura si ati discutat sexrios ce veti face in caz de sarcina, daca indeplinesti toate aceste conditii fara abatere, inseamna ca esti pregatita si ca iti poti incepe viata sexuala.

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Înainte să îți începi viața sexuală trebuie să înveți nu doar de pe net ci și din cărți medicale (sexologie & dermato venerologie), cum se evită o sarcină nedorită, - metode de evitare, ale unei sarcini nedorite utilizate simultan în asociere -- & riscurile medicale ale unui avort la cerere & bolile venerice / cu transmitere sexuală.
Persoanele care consideră suficientă informarea numai de pe net, despre aceste subiecte, să își pună talangă și să meargă să pască iarbă, păstrând fânul pentru la iarnă.
Alte aspecte care merită discutate : momentul optim când să îți începi viața sexuală, ( preferabil când poți crește și educa singură un copil ), persoana cu care să îți începi viața sexuală și cât este și el de pregătit pentru acceptarea unui accident de viață sexuală care gungure / respectiv orăcăie, ( Al meu gungure, iar al vecinului orăcăie, chit că zgomotele sunt aceleași!), etc...etc.
Am impresia că ești cam mică pentru așa ceva.

Cred că :

Este un bazin, are și o trambulină.
Niște unii sar de la trambulină, în bazin.
Tu te gândești, să faci același lucru, că dacă toți sar de la trambulină în bazin, să o faci și tu!

Adevărul este că bazinul este gol.
Nu are apă în el.
Am senzația că nici nu te interesează, dacă este sau nu apă în acel bazin.
Dar văzând că alții sar de la trambulină în bazin, vrei să faci același lucru, ca și toți ceilalți.

Totuși ar fi bine să aștepți să umple ăștia, bazinul cu apă, și să nu vrei să sari de la trambulină, în bazinul gol.

Este viața ta și vei face, ce vrei, să faci.
Nu mă vei asculta, pe mine, oricum!

De fapt, ce vârstă ai?

Să îți începi viața sexuală înainte de vreme este ca și cum te-ai arunca de la Trambulină într-un bazin adânc dar gol, fără apă.

Și dacă îl pierzi, s-a terminat neamul bărbaților la asta?

| lolly a răspuns:

Daca nu vrei s-o faci spune-i sa astepte.Atunci vei vedea daca te iubeste sau sta cu tine doar pentru a te F**e. Daca te iubeste nu te punes-o faci daca tu nu vrei. Daca nu te iubeste v-a pleca si te va lasa vazand ca nu iti poate face nimic.Decizia e a tahappy daca te respinge nu te meritatongue Poate ajungi sa o regreti mai tarziu daca vei face pasul gresit. Asteapta si tu pana mai cresti.

| andru8700 a răspuns:

Nu conteaza ce vrea el,conteaza ce vrei tu,conteaza ce simti tu, iar daca tu nu esti pregatita nu o face. Daca te iubeste cu adevarat va intelege ca nu este momentul potrivit, fa acest pas cand te simti pregatita si fizic si mental.Totul are legatura ce psihicul,eu nu te sfatuiesc nici sa faci,nici sa nu faci acest pas,daca tu te simti pregatita,fa-o,daca nu parerea mea este sa mai astepti.Iar nu iti face griji pentru baiat daca nu va fi de acord cu decizia pe care ai luat-o, si se va despartii de tine, inseamna ca asta a fost scopul lui. Daca te iubeste te va intelege si te va sustine in orice decizie. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu.

| Isabelamaria21 a răspuns:

Eu îţi spun să nu faci asta pentru că dacă faci asta el poate vrea doar asta să obţină şi dupa aia poate te părăseşte şi ar fi păcat.

| Laura_2393 a răspuns:

Vorbeste cu el si roagal sa te astepte pana vei fi pregatita. Daca nu va accepta inseamna ca nu te iubeste ci doar a vrut sa se culce cu tine. Atunci cand iubesti nu ii ceri celuilalt sa faca compromisuri. Daca iti va spune ca vrea sa te lase daca nu te culci cu el orcare ar fi motivul adus inseamna ca te santajeaza si asta nu se numeste dragoste.
Sper sa nu fie cazul si sa te astepte pana vei fi pregatita.
P.S. Gandeste de 2 ori inainte de a face acest pas pentru ca este un lucru foarte important si sa nu regreti mai tarziu.

| Fantasy a răspuns:

Trebuie sa ne spui cati ani ai pentru a putea sa iti dam un sfat corect

| 37celsius a răspuns:

Gandeste-te bine, chiar merita? Daca spui ca o sa te paraseasca daca nu o faceti inseamna ca e un port plin de hormoni, chiar merita sa iti pierzi virginitatea cu el si sa fi predispusa la o groaza de boli?

| Annie a răspuns:

Daca chiar te iubeste daca o sa-i spui ca nu esti pregatita o sa astepte pana o sa fi pregatita.

| b3Rb3cU a răspuns:

Cati ani anithinking
nu ca asta ar conta
conteaza ce vrei u daca chiar vrei sa incepi
big grin
funda:X:*

| pisikutza a răspuns:

Cati ani ai? (iti raspund dupa ce imi spui )

| kessu a răspuns:

Gandeste-te bine. Daca nu vrei si el te iubeste ii trece

| Victorita24zzz a răspuns:

Gindeste-te foarte bine inainte de a face acest pas, gideste-te daca merita sa mergi pina la asta. Vezi daca te iubeste cu adevarat. Virginitatea e un lucru sfint. Plus la toate daca intr-adevar tine la tine si iti vrea binele o sa te astepte pina cind o sa fii pregatita, pina cind o sa vrei tu, daca nu, e plina lumea de baieti. Multi baieti dar foarte multi cind se culca cu o virgina si apoi o lasa sunt foarte mindri de ceia ce au facut si se lauda la prieteni ca am amagit-o si am tras-o in pat, ei fiind in asa caz de fapt niste babe. Fii mindra, si pastreaza virginitatea p-u cineva care te merita! Succes!

| andreiutzu23 a răspuns:

Buna:*
. dupa parerea mea ar fi bine sa o faci ca nu ai nimic de pierdut, si daca tu simti c el e alesul profita ca o viata ai, si nu asculta ce zic ceilalti traieste-ti viata!
Asta e sfatul meu! :* te rog zi-mi si mie ce ai decis :* kiss you