| Myforyou a întrebat:

BunakissAm si eu o problema de fapt nu o problema ci o nelamurirestraight faceDeci eu am o verisoara mai mare ca mine cu 1 an ea are 14 ani. Zilele trecute am fost la tara iar într-o noapte ea nu stiu cum ma convins sa o ajut sa se întalneasca cu un baiat din sat de acolo chiar în curte la noi Stiu ca pare cam absurd dar asa s-a întamplat era pana-n ora 12 noapte iar noi doua am mers în fundul curtii singure iar familia noastra era prin curte vorbeau dar erau mai departe de noi.Atunci el a vorbit cu noi la telefon si am ne-am pus toti de acord sa, sara el gardu pe la niste vecini iar de acolo sa, sara la noi.Si asa s-a întamplat...ea mi-a spus sa o ajut sa tin de 6 si sa vorbesc cu baiatul ala pe unde sa o i-a ca sa sara la noi în curte pentru ca eu cunosteam mai bine pe acolo decat ea (ma rog nu chiar bine laughing). cand a venit el s-au luat în brate ma rog eu le-am tinut de 6 ma faceam ca o caut prin curte ca jucam ascunsea nu stiu ce mai venea si ea un pic eu ma duceam la eldar problema ea ca la cat am ajutat-o ei practic ma luau de proasta adica dadeau cu bolovani în mine (avand în vedere ca sunt mai mica, ca ei putin) dar nu asta este problema ci, ca vara asta a mea la varsta asta de numai 14 ani vrea sa-si înceapa viata sexuala iar eu cred ca este mica pentru asta chiar si el este mai mik, ca ea cu 1, an este deoseama cu mine mai mare cu, cateva luni dar ei au spus ca daca nu eram eu atunci faceau stiti voi cedar au spus cand mai mergem la tara eu sa le tin de 6 iar ei sa se cred ca v-ati dat seama laughing dar eu nu prea as vrea sa fiu complice la asa ceva dar eu ma înteleg chiar foarte bine cu ea si nu stiu nu as vrea sa o supar. Dar spuneti-mi ce credeti voi? nu este prea mica pentru asa ceva? si cum sa fac sa o conving sa nu faca pasul asta de acum? va multumesc mult Dau funda! 1 si scuzati-ma ca am scris atat de mult si detaliatkiss raspuns rapid va rog puppy dog eyes love struck

Răspuns Câştigător
| MonterDoc a răspuns:

Nici ca phycho-bla-bla nici ca Envyu.

eu cred ca ar trebui sa ii zici sa isi bage mintile in cap dar nu la modul: stii iti va reprosa sotul (raspunsul ei : >:p ma doare-n ***, daca ma casatoresc cu X ca eu il iubesc! ) -pentru ca nu rezolvii nimic.

nici la modul : poti lua boli (rasp ei:si el e virgin si nu poate avea nici o boala), nu esti pregatita fizic/psihic (rasp ei : ba da sunt..eu am ales asta deci sunt pregatita, si fizic. uite ce corp amsmug, deci cred ca sunt pregatita) -si iar nu rezolvi nimic.

nici la modul: *Slap**palma* Proasto nu ai voie sa faci asa ceva e devreme esti copil. etc, etc.(rasp ei: Marsh Fa in *** ca eu nu ti-am zis nimic cand te vedea-i cu X, si in plus crede-am ca ne intelegem bine. tradatoareo nu imi esti prietena ..etc.etc. - si din nou rezolvi un mare nimic

-nici la modul:vei ramane insarcinata (rasp ei: Ma pis, am prezervativ!)

nici sa ii ajuti cu asta nu e bine.

nici sa le spui parintilor nu e deloc bine..caci pot reactiona urat.si atunci ea se va supara pe tine.

-cred ca ar trebui sa vorbesti si cu ea. poate si cu el... sa le explici ex ce inseamna asta. si ca nu e bine, nici fizic pentru ea, nici moral pentru el si nici pentru ea. (nu ca lui i-ar pasa..pentru ca el ca baiat isi poate incepe viata sexuala de la 6 ani de cand invata ce e aia puta ..si nu va patii nimic). Daca vrei te ajut sa vb cu ea daca ma lasi offcorse.
uite id meu :an_evil_angel97@yahoo.com daca vrei/crezi ca pot ajuta, da-mi add.

5 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Parerea mea este ca o fata de varsta de 14 ani care mai mult ca sigur si fara sa fiu nesimtit, nu are minte, clar nu o sa inteleaga nimic din raspunul lui "psychologistDiana". Eu zic mai bine sa ii dai o mare palma sa ii spui ca e proasta proastelor daca face chestia asta si ca nu trebuie sa se grabeasca pentru ca o sa aiba de suferit. Off topic : Doamne jur ca nu inteleg copii astia, doamne nu mai exista copilarie, jocuri haioase, acum la 13 ani vor sex..deci sunt stupefiat.

| lizy12iul a răspuns:

Buna,nu cred ca ai putea sa o convingi sa nu faca acest pas, adica daca ea are prostia asta in cap o tine pe a ei, poate nici numai e virgina, nu ai de unde sa stii, dar poti sa incerci sa ii explici ca nu e momentul si sa incerci sa ii spui riscurile cu toate ca nu cred ca o sa te asculte, sa ii spui daca vrea sa aiba copii de la 14 ani si chestii din astea, ca o sa inteleaga peste 2 3 ani de ce, daca te-au luat la misto ar trebui sa ii spui ca esti suparata, bineinteles ca ea o sa zica ca nu e adevarat, iar tu o sa continuii ca esti suparata si ca nu vrei sa mai auzi de o a 2a intalnire sau pur si simplu sa ii spui fara suparare nu vreau sa particip la acest moment si punct, acum sa nu fii si tu implicata ca dupa aia poate da vina pe tine... sper ca te-am ajutat...noroc

| Myforyou explică (pentru lizy12iul):

Mersi mult si raspunsul tau a fost foarte bun :d

| Dianaㄨ a răspuns:

Buna.
Sfatul meu este sa o informezi despre toate riscurile fizice si psihice la care se supune.
Intreab-o :
Sti cumva ca poti sa faci cancer de col uterin, sa iei boli destul de grave?
[P.S. informeaza-te aici : http://educatiasexuala.ucoz.ro si pe alte site-uri]
Cum o sa-i spui altuia ca nu mai esti virgina?
Sti ca toata viata o sa-ti reproseze sotul ca nu ai fost virgina?
Esti constienta ca poti ramane insarcinata daca se rupe prezervativul sau daca nu va protejati corespunzator?
Stii ce inseamna avortul?
Cum vei explica copiilor tai modul in care ti-ai trait viata?

Daca este destul de matura, va reactiona.
Uita-te la Varsta frageda si problemele ei cat si etapele dezvoltarii sexului si boli cu transmitere sexuala.
Arata-i!

O zi buna,
http://educatiasexuala.ucoz.ro

| Ariana21 a răspuns:

Deci ar trebui sa-ti lasi vara in pace pentru ca stie ea ce face poate o sa-i placa si o sa mai vrea... oricum satisfactie mare nu are de la un copil de 13 ani laughing deci las-o pe ea sa decida