| Ionică_Mădălina_1993 a întrebat:

Am un bebe de 3 luni pe care il alaptez! Pentru protectie iau pastile cerazette! Întrebarea mea este urmatoarea: daca nu mai am contact sexual o luna si ceva pot stopa sa nu mai pastile iar cand incep activitatea sexuala sa incep sa iau iar? Mentionez ca acum sunt la jumătatea unei folii de pastile! Va mulțumesc!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa termini folia, intreruperea in mijlocul foliei poate da o hemoragie imensa, amenintatoare de viata. In al doilea rand trebuie sa mergi la consultatie ginecologica si sa ceri acceptul medidului pentru a le intrerupe. In al treilea rand, pauza trebuie sa fie de minim 3 menstruatii. In al patrulea rand, cand vei vrea sa le reincepi, o poti face doar dupa o noua consultatie ginecologica, daca medicul iti da permisiunea

| Ionică_Mădălina_1993 explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc frumos de raspuns! Dar daca le iau in continuare si nu am contact sexual o luna are ceva?

| Brigaela a răspuns (pentru Ionică_Mădălina_1993):

Sigur ca nu. Trebuie doar sa mergi la consultatiile ginecologice necesare. Din cate stiu eu, pentru Cerazette maxim o data la 4 luni trebuie sa te vada ginecologul care ti le-a precsris

| Quassaar a răspuns (pentru Ionică_Mădălina_1993):

Daca tot iei pastilele, de ce sa întrerupi și contactul sexual? Vedeti-va de viata sexuala până oprești pastilele. Atâta timp cât le iei își fac efectul. Se mai spune că o femeie nu rămâne gravidă atâta timp cât alăptează, dar asta este doar din bătrâni auzită. Sănătate ție și copilului!