| Anonima975 a întrebat:

Am un coleg în clasa care nu e prea înstărit, dar nici chiar sărac. E foarte timid și de când a început liceul(sunt a 9-a) nu și-a luat niciodată sandwich de la automat. Nici eu nu mi-am luat, dar eu îmi aduc mâncare de acasă. El și-a luat de vreo 3 ori un corn de la magazinul liceului. Eu as vrea sa ii cumpăr un sandwich deoarece e 5-10 lei și ma gândesc ca poate ii e pofta, dar nu știu cum sa abordez problema ca să nu se simtă prost. Cum sa îl întreb dacă vrea un sandwich, ce sa fac?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In pauză invita l la masa spune i ca faci cinste cu un sandwich bun, si mergi cu el la braseria aceea Bizo, si îi cumperi de acolo ce vrea el, asa e frumos sa il intrebi ce sandwich vrea cu ce. Succes. Si asa nu se va simtii jignit, ca daca cumperi tu si îi duci la scoală si îi dai suna prost suna a pomană si se poate simtii prost.

| alina2k18 a răspuns:

Poate nu ii place painea laughing sau prefera dulciurile in loc de gustari sarate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate mananca dimineata inainte sa plece la scoala (ceea ce mi se pare cea mai buna idee) si nu i se mai face foame pana cand terminati voi scoala.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Necumpararea unei prostii de sandwich in care e mai multa paine nu rezulta intr-o situatie materiala precara.

Iar daca vrei sa ii oferi un sandwich, iti iei tie unul si il intrebi pur si simplu daca vrea si el.

| Anonima975 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu-i mai multa pâine pentru ca e de la o braserie unde au sandwich-uri super bune. Cauta pe net Bizo

| FreddieM a răspuns:

Spune-i pur si simplu ca mergi sa-ti iei un sandwich si ca ti-ar face placere s-ai oferi unul.

| Justme1997 a răspuns:

Cumpără unul, spune-i ca l-ai cumparat din greșeală fiindca nu ai vazut ca aveai unul de acasă in geanta. Zi ca daca nu il vrea o sa il arunci si e pacat

| Dumy3321 a răspuns (pentru Justme1997):

Dar ar minți. laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Justme1997):

Sau mai bine, sa-l cupere si sa-i zica ca nu-i place ca are salata sau rosii sau altcevawinking