| byanka32 a întrebat:

Buna am un prieten care il cunosc de 6-7 ani si ne iubim foarte mult.dar bineinteles ca 2 frati.,, insa niciodata nu ne imbratisam ca frati imi este intr-un fel rusine...chiar daca suntem "frati" nu stiu ce scuza sa gasesc.eu chiar vreau sa-l imbratisez nu pentru ca simt cv mai mult pentru el. pur si simplu nu am cuvinte dc vreau asta. dati-mi un sfat sau. ceva

7 răspunsuri:
| 354 a răspuns:

Buna,parerea mea este ca vrei sa il imbratisezi deoarece simti ceva mai mult in sufletul tau pentru el, dar nu vrei sa recunosti acest lucru. Daca tu simti ca vrei sa il iei in brate fa-o ce mai astepti, da-le frau liber sentimentelor tale, fa-i ceea ce simti in momentul acela cand esti cu el.O seara buna!

| byanka32 explică (pentru 354):

Iti multumesc...

| 354 a răspuns (pentru byanka32):

Nu ai pentru ce! inima simte, mintea gandeste! niciodata nu le vei putea impaca pe amandoua fiind ca mentalitatea ta nu te lasa in momentul cand esti cu el sa il iei in brate, dar inima ta vrea, sunt sigura! asculta de ea, nu iti mai ascunde sentimentele!

| byanka32 explică (pentru 354):

Eu nu il iubesc mai mult decat un frate...tocmai m-am despartit de fostul si ..nu e normal sa ma duc la el si sa-i spun : vrei sa fii cu mine? nu e cv normal si in plus eu chiar nu il vreau ca pe cv mai mult chiar daca il cunosc de 6 ani mintea imi spune sa fac ce-i corect dar inima pai nu poti sa faci mereu lucrurile cu inima, pentru ca uneori poti ajunge prea departe si iti va parea rau. vreau sa-l imbratisez pentru ca asa simt ca il am langa mine cuadevarat ii simt iubirea si nu vrea sa fie cu mine..anul trecut mi-a spus. Deoarece nu vrea sa strice aceasta relatie.in tot acest timp nu ne-am certat decat o singura data de la o poza ca nu trebuia sa o pun pe facebook etc

Răspuns utilizator avertizat
| MARIUS0987 a răspuns:

O sa iti spun cateva reguli general valabile, desigur exista si exceptii.
1. De obicei frati, baiat si fata, nu se inteleg, tot timpul apar dispute. Tocma din cauza diferentei uriase dintre ei, fie din cauza ca parinti favorizeaza mai mult pe unul decat pe celalalt.
2. Fratii nu se imbratiseaza decat foarte rar, la ocazi speciale. De exemplu, dupa o despartire lunga. Totusi surorile isi manifesta diferit afectiunea.
3. La un frate niciodata nu i spui ca ti la el, ca il iubesti, ci pur si simplu esti langa el atunci cand are nevoie.
Tu ai frati dupa mama si tata?
Esti sigura ca il iubesti ca pe un frate?
Si daca tot vrei sa il imbratisezi, pur si simplu fa-o, nu ai nevoie de scuza. Maine cad te vezi cu el, strange-l in brate si spune-i ca ti-a fost dor de el! nu e greu! Numai bine!

| GheorgheTudorDragusanu a răspuns:

Ce înseamnă să fi prieten cu adevărat, dacă nu să-ţi iubeşti prietenul? O femeie îşi iubeşte părinţii, bunicii, fratele, soţul, copii… Nepoţii, care sunt copii fratelui. Şi mai iubeşte un bărbat. Ce înţelegem deci din toate astea? Că
este o femeie infidelă? Pe zi ce trece, resemnaţi, suntem tot mai mult de acord, că sexul este un lucru dual; iubirea însă, nu. Se pare că această femeie, este liberă să iubească, toate
aceste persoane. Şi o face. Dar nu e permis să iubească acel bărbat. Ori cum poţi pretinde că eşti cu adevărat prieten cu cineva, dacă nu-l iubeşti? Ai putea să spui şi spui: "Îl iubesc ca pe un frate" atâta vreme cât nu-ţi este frate? Pe toţi ceilalţi îi revoltă iubirea ta, pe tine, dacă îi iubeşti, nu? Dacă
vorbim despre el, haide să vedem: cum ar putea oare să te iubească, fără să se vrea tată pentru copii tăi? Cum ar
putea să te iubească şi să te vrea împărţindu-ţi patul cu un soţ, care este evident că e altă persoană decât el? Din câte ştiu eu, adevărata prietenie, este un lucru total; nu poţi afirma că unii prieteni îţi sunt mai puţin sau mai mult prieteni decât alţii. Avem în viaţă, prieteni şi amici. Câtă vreme
interesele celor pe care-i numim prieteni se suprapun, nu putem decât să mediem asta, sau să alegem. Dacă nu esti căsătorită, nu e cazul tău înca.