| AlissSssa a întrebat:

As avea nevoie de un sfat. Acum ceva timp prietenul meu m.a parasit din cauza sexului. noi ne iubim foarte mult si imi e foarte dor de noi. credeti ca ar trebui sa o fac cu el pentru a ne impaca?

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Nu prea imi pare real ce spui tu:"noi ne iubim foarte mult". E clar ca tu il iubesti daca si dupa ce te-a parasit, tu inca vrei sa te impaci cu el si sa faci un pas important desi dai de inteles ca nu esti tocmai pregatita, dar vrei sa fie ca inainte. parerea mea e ca, daca avea niste sentimente pentru tine, era mai intelegator, insa te-a parasit! ce e mai trist pe lumea asta intr-o iubire decat sa fii parasit?! Iubirea inseamna total altceva, dar din pacate nu cred ca are prea multe sntimente pentru. tine, altfel l-ar fi durut sufletul cand a decis sa te paraseasca... si s-ar fi intors la tine din proprie initiativa sa-ti spuna ca a gresit. Asta e iubirea. Mie mi se pare ca de la tine vrea sex si cam atat. Nu ai vrut tu sa faci pasul asta, o sa gaseasca pe altcineva, pt.ca de asta are nevoie. Dar nu inseamna ca o sa si simta ceva pentru persoana aia. Intrebarea ta (partea finala) imi pare ceva de genul ca esti constienta ca nu mai e cale de impacare decat daca faci tu pasul asta spunandu-i totodata ca esti de acord sa faceti sex. Scuza-ma ca spun asta, insa suna ca si cum i-ai cersi sa se impace cu tine, facand orice compromis pentru asta. Se va folosi de tine si apoi iti va da cu piciorul, pt.ca daca nu pui tu pret pe tine, de ce ar pune el? El care te-a parasit. Imi pare rau sa o spun, dar cand ai cat de putin un sentiment in sufletul tau pentru o persoana, nu o parasesti... iar asta nu e un motiv sa parasesti persoana iubita. O parasesti poate daca te-a inselat sau cine stie ce ti-a facut dar nu pentru ca nu a vrut sa faca sex pentru ca poate nu e pregatita de asta.

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca te-a parasit inseamna ca nu te-a iubit indeajuns si a cautat doar sex

| neutrino a răspuns:

Sex poti face cand vrei si cu cine doresti, numai ca ar trebui sa-l faci pentru ca asa doresti tu, nu pentru a fi pe placul cuiva. Pentru aceasta totusi trebuie sa ai o anumita varsta si putina minte si sa nu-ti faci planuri de viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu faci asta dupa aia te va lasa nu crede ce spun toti nesimtitii

Răspuns utilizator avertizat
| lavida a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci asta daca nu esti cu adevarat pregatita... dupa cum spuneai tea parasit din cauza sexului...asta inseamna ca nu te iubeste suficient de mult pentru a te astepta
fa cum simti
bafta

| andreylupu07 a răspuns:

Daca nu te simti inca pregatita. spune-i asta si daca nu intelege inseamna ca te vrea in patul lui si atat

| MoRtal190 a răspuns:

Nu, este un porc. Nu mai avea prietenii d'astea ca nu e bine

| Wanted4life a răspuns:

Mai, observ numai copii pe aici.
Draga AlissSssa, asculta bine ce iti spun.
Toate fetele de aici te sfatuiesc sa nu ajungi la sex cu iubitul tau, ca si cum sexul ar fi o ciuma.

Parerea mea este sa nu le asculti sfatul pentru ca risti sa cazi intr-o depresie sexuala si sa ajungi sa gandesti ca barbatii nu vor decat sex si ca fara sex nu poti iubi. si asa mai departe.

Problema cea mai mare este ca la un moment dat devii frigida din cauza acestor ganduri.
Probabil esti la o varsta la care iti formezi ideile si conceptiile, iar daca pleci urechea la ce iti spun toate fetele astea, o sa regreti mai tarziu pentru ca nu vei savura sexul cum il savureaza prietenele tale, nu vei ajunge la orgasm si cel mai rau este ca nu vei mai simti fiorul dragostei fata de un barbat atunci cand ajungi sa faci sex cu el si simti ca o faci din obligatie.

Ele au dreptate intr-un sens si anume sa nu faci sex cu prietenul tau daca el iti cere asta.
Insa trebuie sa retii ca femeile sunt mai disperate dupa sex decat barbatii, insa nu o recunosc niciodata.
Pe la vreo 20 de ani, vei ajunge sa ii ceri prietenului tau sex de cel putin 4 ori mai mult decat isi doreste el sa iti ofere.

Acum trebuie sa pui in balanta lucrurile si dupa cum iti doresti viitorul sexual, ai sa faci pana la urma tot ceea ce simti si ce vrei pentru ca niciun sfat nu poate sta in calea dorintelor tale.

Iata cateva lucruri de care ar trebui sa tii cont:
1: Daca ai mai putin de 16 ani, nu te apuca sa faci sex cu niciun baiat/sau fata happy indiferent daca ti-o cere cineva sau daca simti tu nevoia.

Nu vei intelege decat durere daca faci sex inainte de 16 ani si iti va fi frica sa il

2: Daca ai sub 16 ani si totusi vei face sex cu prietenul tau, o sa trebuiasca sa se intample macar o data pe saptamana si nu ai sa poti tine ritmul decat simtitnd-ute obligata. El nu va intelege ca la o varsta frageda dorinta de sex vine foarte rar, poate chiar o data pe an.

3: Indiferent ca vei face sau nu sex cu prietenul tau, tot o sa va despartiti mai devreme sau mai tarziu. Deci nu face sex cu el pentru ca este prietenul tau ci pastreazate prima oara pentru cineva special si pentru care simti tu ca ai vrea sa fie acel cineva. Insa nu trebuie sa ramai cu ideea ca el va ramane toata viata cu tine sau ca a doua zi o sa va mai vedeti.
Deci cand faci sex pentru prima data, trebuie sa te gandesti ca doar acea data conteaza si sa nu ai mai multe asteptari nici din partea lui si nici din partea ta.

4: daca ai ajuns la 17 ani, du-te si fa sex indiferent ce te vor sfatui alte fete. Pentru ca altfel pierzi perioada in care te formezi si pe langa lipsa de experienta ( care pe viitor o sa conteze in fata barbatilor ), o sa te trezesti pe la 25-26 de ani cu numai cateva acte sexuale pentru ca nu vei mai simti nevoia.

Dar foarte important este sa simti ca vrei sa il faci. Otherwise, nu il face ca il faci degeaba si iti faci rau.

Ce vreau eu sa intelegi, este ca trebuie sa previi inca depe acum situatia in care te vei trezi peste vreo 10 ani inhibata si frigida, pentru ca vei ajunge o ciudata intre prietenele tale si vei pierde multi barbati cu care probabil vei dori sa iti intemeiezi o familie.

5: Daca prietenul tau si-a inceput viata sexuala, o sa faca sex cu altele chiar daca te culci cu el sau nu.
Deci sa scoti din discutie angajamente de genul "ramanem impreuna dar voi face sex cu altele pana vei fi tu pregatita'. Pentru ca si dupa ce vei fi pregatita, tot o sa mearga la altele.

Sper sa te ajute ce ti-am scris eu si daca mai ai intrebari, nu ezita sa le pui. Este mai bine sa te informezi din experienta altora decat sa incerci sa gandesti logic niste lucruri despre care nu sti mai nimic.

| Mareacluj a răspuns (pentru Wanted4life):

In primul rand vreau sa spun ca nu sunt chiar un copil, la 33 de ani. In al doilea rand, se pare ca nu ai inteles f.bine intrebarea. Fata nu a pus o intrebare de genul daca sa-si inceapa sau nu viata sexuala, ci de genul ca vrea sa se impace cu fostul prieten pentru ca relatia lor sa fie ca inainte, nu ca e disperata sa faca sex si nu are cu cine. Daca era disperata asa cum spui tu de toate femeile, nu ajungea sa ne intrebe pe noi, ca facea si cu el, apoi cu altii, etc. Si ai face bine sa vb.in numele tau cand spui ca femeile sunt toate mai disperate dupa sex ca barbatii, poate alea pe care le vezi prin clipuri porno sau afisate dezbracate pe la tv., dar alea nu reprezinta intreaga polulatie feminina a globului, da? Inteleg eu din intrebare ca aveau o relatie frumoasa (chiar si fara sex) si ei ii lipseste acea relatie, nu ii lipseste sexul, ii lipseste relatia lor in ce consta ea inainte. Daca problema ce se punea era aceea ca vrea sa faca sex si s-a certat cu prietenul, se putea rezolva gasind altul, insa fata vrea sa se impace cu el, sa fie totul ca inainte si voia sa stie daca are sanse sa reia acea relatie din trecut in cazul in care face sex cu el. Si, daca noi avem o oarecare varsta, fiind trecuti prin viata mai mult decat copiii astia, hai sa incercam sa le dam sfaturi asa cum le-am da copiilor nostri. Nu a sfatuit-o nimeni pe fata sa nu faca sex cu iubitul ei, ca si cand sexul ar fi o ciuma, pentru ca in primul rand daca citeai intrebarea bine, intelegeai ca nu mai are in prezent iubit, acest iubit a PARASIT-O, iar asta pt.ca nu a vrut sa faca sex cu el. De depresie sexuala, crede-ma chiar nu am auzit, probabil asta cred ca se intampla la femeile care nu pot sta o ora fara sex, daca sunt si din alea... Insa tu ce parere ai? Daca va face sex cu el numai pentru ca sa se intoarca la ea si dupa, el i-ar intoarce spatele, tare ar mai fi bine? Si tie din atitudinea lui nu ti se pare clar? Nimeni de aici nu i-a spus ca toti barbatii sunt la fel, ci toti s-ar referit strict la intrebare, e normal ca nu sunt toti la fel, dar asta nu inseamna sa ii spunem fetei ce nu credem doar ca sa ii placa ce citeste. Sunt multe altele mai importante intr-o relatie, si mai cu seama in una de lunga rurata, ca iubirea in primul rand, partea sentimentala, sufleteasca. Sexul vine de la sine, dar nu e baza unei relatii adevarate. O relatie bazata pe sex, nici macar nu se poate numi relatie, daca nu are in ea nimic sufletesc. Fata il iubeste, si crede ca si el are aceleasi sentimente, fata pune problema relatiei din trecut bazata pe atasament si pe alte chestiuni de ordin sufletesc. Da, aia e o relatie, sexul intr-o relatie adevarata, trebuie sa vina de la sine, cand ambii se simt pregatiti si au depasit stadiul de a-si pune intrebari daca sa faca sau nu, fara sa fie cersit de unul si oferit cu parere de rau de celalalt doar pentru simplul motiv ca asa si-ar salva relatia si pentru ca i s-a impus sa faca asta pentru a nu fi parasit. Tu vb. de viitor sexual dar de viitor sentimental ai auzit? Mi-e clar ca nu. Dar o relatie adevarata de iubire, de atasament reciproc cum se vb. in intrebare se construieste pe baza de sentimente, nu de sex. Chiar daca in ce priveste sexul, vad ca ai cunostinte, mi se pare ca partea ce tine de sentimente pentru tine e o necunoscuta totala Stai linistita ca nu va ajunge fata frigida din cauza ca nu face sex cu o persoana ca un compromis, fara sa se simta pregatita. Si nu va ajunge la concluzia ca toti barbatii sunt la fel, daca a intalnit unul care nu sta cu ea fara sex, nu inseamna ca toti pun atata pret pe sex asa cum sunteti unii din voi. O relatie inseamna mai mult si din cat inteleg eu din intrebare, in opinia fetei aveau o relatie foarte frumoasa, chiar si fara sex. Lipsa de experienta, frigiditate, viitor sexual..., scuza-ma dar raportat la anii din urma, cate divorturi avem? Oare care e secretul pentru care in trecut relatiile rezistau pe perioade indelungate? Cand eram copil, in toata scoala aveam o singura colega cu parinti divortati (din peste 400 de elevi). Care e secretul pentru care relatiile erau asa reusite? Cultura sexuala? Nu, sentimentele, iubirea, intelegera, respectul. Probabil tu ai avut nesansa sa intalnesti doar barbati obsedati de sex si care puneau pret doar pe femeile cu experienta, dar crede-ma nu e deloc asa. O relatie adevarata inseamna total altceva si ti-o spun din proprie experienta, uite fara sa ma apuc la 17 ani de sex asa cat de mult, cu oricine, ca sa acumulez experienta, am de 10 ani cea mai minunata relatie si le doresc la toate femeile din lume sa fie fericite cum sunt eu. Evident, la cele care vor asta, la cele care cauta doar experienta sexuala, nu le pot dori sa aiba parte de o iubire ca-n povesti, ca lor le doresc cat mai multa experienta sexuala. Numai ca dupa o anume varsta s-ar putea sa nu le mai incante cu nimic experienta sexuala vasta, cand se vor trezi singure, fara un sot, fara copii. In concluzie, AlissSssa, decizia ia-o cu inima si gandeste-te bine ca sa nu suferi in viitor!

| Wanted4life a răspuns (pentru Mareacluj):

Buna Mareacluj.
Intr-adevar nu sunt toti copii, de asta mi-am facut si eu cont.
Insa am citit cu atentie si intrebarea, dar si raspunsurile.
Raspunsul pe care l-am oferit eu si sfaturile oferite de mine, sunt din experienta pur personala.

Cand aveam 14-15 ani si eu 'ma desparteam" de fete pentru ca nu vroiau sa faca sex cu mine, dar tot timpul cu gandul ca acestea se vor sacrifica pentru mine.
Dupa ce s-au sacrificat doua si mi-am dat seama ca de fapt mi-am batut joc de ele pentru ca mai erau si alte fete in jurul meu si nu eram dispus sa renunt la niciuna, am inceput sa ma gandesc la cum ar fi sa fiu in locul lor.
Nu mi-a placut deloc ce am simtit si evident ca am inceput sa am regrete.

Ce am scris aici, am scris pentru ca acel baiat va veni din nou la ea. Cel mai tarziu la vara cand se va imbraca intr-o rochita pe care sa o sufle vantul si isi va aduce aminte ce placut era cand o atingea.

Deci raspunsul meu nu a fost decat unul de moment ci si unul preventiv.

Sunt convins ca nu ai inteles exact raspunsul meu pentru ca nu ti-a fost tie adresat.
Ea il va intelege mai bine si va putea sa distinga lucrurile.
daca va citi acel mesaj, cand se vor intampla anumite lucruri isi va aduce aminte de mesajul meu si va simti ca si cum i-am prevestit ce se va intampla.

Indiferent care a fost intrebarea, gandurile fetei au fost "sa fac sex cu el sau sa nu fac?"
Sper sa nu o faca pentru ca acolo nu este vorba decat despre un santaj sentimental. Nimic mai mult.
Si vor mai veni si altele in urmatorii ani. De asta am scris tot ce am scris.

Mai citeste o data ce am scris eu si poate poate vei intelege ca mesajul meu in cateva cuvinte s-ar rezuma la "nu iti sacrifica virginitatea pentru promisiunea unei relatii pentru ca oricum nu va tine".

Da, intr-adevar, esti una dintre acele femei care si-au inceput viata sexuala foarte tarziu si cel mai probabil esti foarte frustrata cand vezi alte femei ca se bucura de sex intr-un fel pe care tu nu il faci.
Esti foarte frustrata ca majoritatea femeilor se imbraca sumar si le place sa fie privite.
Esti acea femeie care simti ca vine sfarsitul lumii pentru ca 95% dintre femeile pe care le vezi oriunde, au sau incearca sa simuleze ca au un sexapeal cu care se mandresc.

Acum nu vreau sa par misogin, insa problema este ca tu faci parte dintre minoritati. Esti una dintre acele victime despre care vorbeam eu in mesajul anterior. Din fericire sunteti doar 5%.

Nu ai auzit de depresie sexuala pentru ca tu esti una dintre persoanele care sufera de asa ceva.
Depresia sexuala o ai atunci cand stai si cateva luni fara sa simti nevoia de sex.
Nu te condamna nimeni. Este decent ceea ce simti tu, dar asta tinde catre o dereglare hormonala care de la o varsta o sa iti afecteze enorm de mult.

Ai pus punctul pe i cu intrebarea "tu ai auzit de viitor sentimental?"
Ei bine am auzit si am incercat de nenumarate ori. dar sti ce am invatat in toti anii astia? Ca din nou MAJORITATEA femeilor, nu doresc sa se implice sentimental.
Am intalnit intr-adevar cateva femei care s-au implicat sentimental, in rest... toate au preferat sa le am pe post de amante, chiar ele mai veneau cu cate o prietena doua sa le includa in grupul meu de femei.
Nu am o experienta vasta ci una chiar excesiva cand vine vorba de femei. In toata aceasta experienta, rar am intanit o femeie care sa vrea sa implice sentimente.
Si nu, nu imi pare rau pentru asta, pentru ca imi place sa traiesc, insa nu este cazul meu sa cred ca intr-adevar o femeie pune sentimentele mai presus de relatia sexuala.
Cu exceptia celor 5% din care faci parte.
Am spus femei si nu fete. Pana pe la 19 ani se pune mai mult suflet pe relatie, dar si acolo a inceput sa scada simtitor procentul.
Pentru ca ordinea prioritatilor pentru femei este: Moda -> Sexul -> Banii -> cariera -> faima ->... ->relatie stabila -> familie.
Si nu ma refer la femeile din cluburi. Personal nu am fost de mai mult de 3-4 ori intr-un club in ultimii 5 ani. daca o faceam, cu siguranta ca aveam o impresie si mai accentuata in aceasta directie sau chiar mai rau ( tinand cont ca sunt pline cluburile in absolut fiecare noapte ).

Secretul pentru care in trecut relatiile rezistau o viata este fidelitatea femeilor.
Si acum rog toate femeile sa ma scuze, dar adevarul este ca daca iau in calcul ultimele 20 de femei cu care am ajuns in pat, 19 erau maritate/logodite sau aveau o relatie stabila.
Nu, barbatii nu sunt fideli si nu erau nici pe vremuri. Dar barbatii intotdeauna se intorc acasa. Femeile mai rar. Nu putine au fost cazurile in care mi s-a spus "daca divortez, te insori cu mine?"

Sunt convins ca esti un car de nervi acum si ca lucrurile pe care le-am scris nu prea le simti ca exista, insa te asigur ca esti doar 5%, restul femeilor sunt asa cum spun eu.

Ma bucur pentru tine ca esti fericita, nu am de ce sa nu ma bucur, insa fiecare vede fericirea in diferite feluri.
Chestia este ca femeile nu vorbesc intre ele despre chestiile astea... dar si asa am deviat mult de la subiect aici.

Alisssa, sa nu faci niciodata ce iti spune inima, pentru ca inima iti va fi ranita de foarte multe ori. Si asta din cauza ca o vei asculta. Fie ca iti va fi ranita de baieti sau prietene, iti va fi ranita.
Fa ce iti spune instinctul, fa ce simti tu in acel moment. dar indiferent ce faci, sa faci fara regrete.
Cel mai important este ca deciziile sa fie ale tale si sa fi convinsa ca indiferent de consecinte le vei suporta si nu te vei gandi ulterior "ce proasta am fost ca puteam sa fac altfel". Atata timp cat esti dispusa sa faci ceva fara regrete ulterioare si cu asumare de consecinte, faci.

pana la urma toata chestia este psihologica ( indiferent ce faci in viata ). daca esti impacata cu ideea ca nu regreti ce ai facut, atunci totul este ok pentru ca nu vei simti remuscari, deci nu vei simti ca ai pierdut ceva.

| Mareacluj a răspuns (pentru Wanted4life):

Nu sunt deloc un car de nervi, stai linistit, sunt invatata cu tot felul de oameni si cu tot felul de pareri. Oi fi asa cum spui tu, probabil tu le stii pe toate, insa stii ce nu inteleg eu? Nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia ca eu stau luni intregi fara sa fac sex, acum nu vreau sa justific nimanui viata mea sexuala, insa intr-o relatie de f.multi ani cum e a mea, cred ca se intelege ca mai fac oamenii si sex, nu? Cat priveste frustrari legate de femeile care fac sex cand vor, crede-ma ca nu am pentru ca in primul rand nu ma intereseaza pe mine ce fac celelalte femei, eu am relatia mea, viata mea, si pe asta ma concentrez. Si nici cum se imbraca celelalte femei nu ma intereseaza. Barbatii sunt facuti sa se uite dupa femei, nu femeile. Iar in cercul meu, crede-ma, sunt singura care se imbraca mai feminin si ma simt din p.asta de vedere in centrul atentiei, dar asta nu doar ca asa simt eu, ci ca asa este. Si sunt foarte constienta de cum se uita barbatii dupa mine, ca, sunt printre putinele care stiu sa-si puna feminitatea in valoare, nu ca majoritatea care se cufunda in niste blugi, ca nu mai faci diferenta nici macar intre ele. Asa, ca, scuza-ma tu, dar daca nu ma cunosti, nu arunca astfel de vorbe. La capitolul cum arat si cum ma imbrac, in ochii barbatilor din mediul meu, le bat pe alea de 20-22 de ani. Dar asta chiar nu mi se pare relevant. Ideea e ca daca ma imbrac, coafez, etc, intr-un anume fel, o fac in primul rand pentru mine, ca sa ma pun pe mine in valoare, nu cu scopul special de a atrage privirile barbatilor. Am un singur barbat si alte priviri, da, sunt, dar nu ma intereseaza. Insa de la a arata bine si a te pune in valoare prin imbracaminte si altele si pana a ajunge in pat la toti barbatii sau invers, e o mare, mare diferenta. Acum vad ca vb.tu de bogata ta experienta sexuala, daca pentru. tine asta e un punct forte, atunci bravo tie, dar cand dai sfaturi la altii, gandeste-te ca poate nu toata lumea e ca tine, sau ar putea/vrea sa fie ca tine. Poate ai dreptate si despre femeile alea cu care ai fost, insa nu ai avut la viata ta toate femeile de pe planeta ca sa iti faci o parere generala. Sa stii ca mai sunt( si inca multe) fete/femei care pun intr-o relatie sentimentele pe primul plan. Si eu am ramas uimita, placut, citind o multime de intrebari pe TPU puse de asemena persoane, precum si raspunsuri. Asa ca, daca nu ai intalnit tu pprea multe de genul asta, este pentru ca cine se-aseamana se-aduna si nu pentru ca nu ar exista. Insa, uite, nu te cunosc, dar ti-o spun cu mana pe inima ca nu vei avea parte vreodata de dragoste. Pentru ca la randul tau, nici tu nu stii ce e aia, chiar tu ai spus, ca iti place sa traiesti, nu e cazul sa crezi ca sentimentele pot fi puse pe un plan inaintea sexului. Insa daca asta e pararea ta si, sunt convinsa si a multora, nu mai da sfaturi altora, care poate au alte viziuni asupra a ce inseamna o relatie de iubire. Da, in dragoste poti fi ranit, si eu am fost candva demult (acum imi vine sa rad), dar sa incurajezi o persoana aflata inceputul vietii amoroase sa faca totul instinctual, fara sa-si asculte inima, fara sa puna suflet, mi se pare...chiar nu am cuvinte. Poate tie iti place sportul asta, pt.ca sexul fara sentimente, altfel nu il pot numi, si poate ca singurul tau obiectiv in relatia cu partea feminina este acumularea de experienta, insa poate fata are o alta viziune asupra a ce inseamna relatia femeie-barbat. poate vrea sa iubeasca si sa fie iubita.de ce trebuie sa o descurajezi? Ok, sexul asta instinctual cu oricine, oricand, oricum, poate te ajuta cu ceva, iti faci experienta sexuala(!), insa vine pentru fiecare o vreme cand nu mai poate. Si asta in primul rand pentru barbati (din pacate in ultimul timp, multi se plang de problema asta la varste f. timpurii), acum stii si tu, nu o sa poti face toata viata sex, indiferent cata experienta vei acumula, intr-o zi, pur si simplu experienta sexuala vasta la ce iti va mai folosi? Dragostea insa, daca o ai, nu te va parasi niciodata. Chiar daca tu crezi ca fac parte din acel 5%, nu stiu in baza caror calcule ai aflat acest procent, dar chiar si spunand asa, eu sunt fericita. Iubesc din tot sufletul si sunt iubita si o simt asta in fiecare secunda si asta, o simt nu doar atunci cand fac dragoste (eu fac dragoste, nu sex, sport, experienta), ci in fiecare secunda din zi, asa, frustrata, cum ma vezi tu.

| Wanted4life a răspuns (pentru Mareacluj):

Mareacluj... tu traiesti intr-o poveste care nu mai tine de mult timp de realitate.
- Poate problema este ca privim situatia din unghiuri diferite.
Tu oprivesti din perspectiva unei sperante, eu o privesc din perspectiva supravietuirii.
Dar indiferent din ce unghi privim lucrurile, realitatea este aceeasi.
1: Barbatii insala la greu
2: Femeile insala si mai mult si ii imping pe barbati sa insele.

Ideea era simpla: Nu te sacrifica la o varsta frageda pentru dragostea unui baiat pentru ca oricum nu vei avea parte de acea dragoste pana la adanci batraneti si mai mult ca sigur te va rani foarte tare in timp.

Eu am 30 de ani si sunt intr-o relatie familiala chiar de 7 ani. Ma iubeste fata asta enorm de mult, si eu tin la ea. Altfel nu stateam atata impreuna.
Face intr-adevar parte din cele 5% despre care vorbeam si cu o astfel de femeie imi voi petrece batranetea, daca nu chiar cu ea.

daca i-ar spune cineva acestei fete ca eu ma intalnesc si cu altele, nu ar crede nici in ruptul capului.
Si acum incerc sa ma fac inteles de ce sunt eu atat de vehement la adresa femeilor.

Eu nu ies in cluburi, nu sunt angajat ca sa am timp de agatat pe drum sau la munca, ies destul de rar fara fata asta dupa mine si totusi ma trezesc in pat cu minim 30 de femei diferite pe an.
Adica modalitatea prin care intra ele cu ine in contact, ar trebui sa fie una pur intamplatoare.

Dupa asta, iau in calcul faptul ca nu arat atat de bine incat sa iti sara inima din loc, nu ma lafai in bani si imi lipsesc si alte caracteristici care atrag femeile usuratice.
In consecinta, femeile pe care le intalnesc eu, nu fac parte din acele femei usuratice.

Si cu toate acestea, majoritatea sunt deja maritate sau au prieteni sau logodite.
ce se intampla intre noi, nu se intampla o singura data si cu toate femeile am mentinut legatura cel putin 3 ani.
Indiferent ca au sau nu pe cineva, niciuna nu ma suna niciodata, nu ma contacteaza pe internet, nu incearca sa ia legatura cu mine in niciun fel ci asteapta sa le contactez eu, pentru ca nu vreau sa dau explicatii de ce ma suna atatea femei.

Iau in calcul aceste lucruri, dupa care ma gandesc la cum naiba ar fi daca as fi aratat si foarte bine, daca aveam si bani multi si umblam si macar de 2 ori pe saptamana prin cluburi.

Nu condamn pe nimeni sau nimic. Asta este evolutia.
Insa tot ce am vrut eu, a fost sa incerc sa ii deschid ochii fetei spre anumite lucruri care tin de realitate.

| Mareacluj a răspuns (pentru Wanted4life):

Dupa mesajul asta mi s-a facut mila, dar nu de tine, ci de prietena/sotia ta (nu am inteles exact daca esti sau nu casatorit). Ma intreb, oare tu i-ai spune ei ce mi-ai spus mie aici? Tie ti se pare normal sa fii cu ea de 7 ani si sa o inseli cu cel putin 30 pe an? Cum poti spune ca tii la ea? Nu de asta ai stat atat de mult cu ea, ci pentru ca aveai nevoie de o femeie care sa o inlocuiasca pe mama ta. Ea poate te iubeste enorm, dar ti se pare normal ca sacrificiul pe care trebuie sa-l faca pt.ca te iubeste, sa fie exact a te imparti cu alte femei? Daca tot ai atatea femei, de ce nu o lasi in pace? Ii explici ca tie iti trebuie altceva in viata, dar nu o inseli. Scuza-ma dar la cat munceste ea pentru. tine, tu, putin spus, iti bati joc de ea. Si spun ca munceste pentru. tine, pentru ca insuti tu recunosti ca nu aveti cine stie ce posibilitati financiare, adica fata de mine care daca mi-e foame mananc in oras, in cazul ei, presupun ca ea gateste, ea spala, face curatenie, etc., inclusiv pentru tine. Si probabil ea aduce si banii in casa, de vreme ce tu spui ca nu esti angajat. Acum, dupa ce ai vb.mai mult de tine, ma intreb ce femei sunt alea cu care te-ai culcat tu si imi imaginez, nici nu trebuie sa imi mai spui, sunt convinsa ca sunt gasite pe net.Si ma intreb, oare nu cumva tu din sex traiesti? Ca daca tu spui ca nu lucrezi, nu vad din ce traiesti. Sa mananci e o necesitate, nu? Tine de supravietuire. Cat priveste perspectiva din care vezi tu lucrurile, aia a supravietuirii, da, cu certitudine avem pareri diferite. Supravietuirea individuala ca om nu depinde deloc, absolut deloc, de sex, poate supravietuirea speciei umane, dar nu a individului. E o chestie care tine de cultura generala, ca una e necesitatea de a respira, si alta e aceea de a fac sex. Ca daca ar tine de supravietuire, toata lumea ar face sex oricand, pe strada, cu oricine, chiar daca vrea, chiar daca nu ar vrea, si daca nu ar face atunci cand ar simti, din varii motive, ar muri. Dar cum am spus, aici evident ca avem pareri diferite. Pentru mine jumatatea mea care suntem 8 ore/zi la birou (unde chiar avem f, mult de munca), dupa-masa/seara la teatru, opera, restaurant, in weekenduri iesiti in natura sau prin cate un loc din Europa, in concedii numai prin Asia, Africa si America, unde avem cu ce ne umple timpul, sexul este firescul relatiei, insa nu tine de supravietuire. Poate pentru tine care ai foarte mult timp liber (ai spus ca nu lucrezi, probabil nici iersiri, ca astea costa), probabil stai toata ziua pe net la povesti cu fel de fel de femei, mai pe site-uri porno (ca sa mai urmaresti noile tendinte in materia sexului), normal ca altceva in viata asta nu mai poti vedea. In fine, fiecare cu conceptiile lui, dar daca tie evolutia ti se pare sa ne luam cu toti de mana si sa ne ducem in groapa, esti liber, dar fara sa tragi si pe altii in groapa. Poate fata isi doreste o relatie frumoasa, un barbat care sa o iubeasca, cu care sa-si faca candva o familie, sa aiba copii. De fapt, ai vrut sa-i arati fetei ca ar fi mai bine sa tina pe unul de fraier si sa faca sex cu inca 30 pe an? Asa ca, scuza-ma dar daca poti da un sfat care sa ajute omul, da-l, altfel, nu o mai fa. P.S. Toate intrebarile din mesajul asta sunt retorice, asa ca nu trebuie sa-mi raspunzi, eu, in orice caz nu iti mai raspund, nu am timp, e tarziu si trebuia sa fiul pe partie la ora asta. Zi buna sa ai!

| Wanted4life a răspuns (pentru Mareacluj):

happy Am spus ca nu sunt plin de bani, nu ca ne-ar lipsi ceva happy
Am sa fiu foarte scurt. Toti barbatii inseala. Fara exceptie.
De unii se afla, de altii nu. Dar nu exista exceptie.
Da, nu sunt angajat pentru ca nu sunt nevoit.
Sa sti ca desi nu pare, totusi pun pe prim plan casa. Intai ma asigur ca nu ne lipseste nimic pentru urmatoarele 4-5 luni si ne permitem orice si abia pe urma cheltui pentru mine.
Si nu, nu munceste deloc pentru mine. Din salariul ei de invatatoare nu poate sa plateasca nici benzina pe care o consuma pana la munca.
Dar asta ii place, asta face. Nu o pot obliga sa stea degeaba.
Ai inteles putin pe dos lucrurile.

Nu, nu traiesc din sex. Desi nu ar fi o idee rea happy O parte din tehnologia asta pe care o folositi cu totii, este inventata de mine. Se intampla sa am foarte mare succes in ceea ce fac si nu sunt nevoit sa muncesc la o firma sau ceva.
Ce e drept, pierd mult timp in fata calculatorului facand cercetare, dar nu e ca si cand as avea contact direct cu femeile happy

Nu agat pe internet, de fel nu agat. Tocmai asta incercam sa spun. ca eu nu incerc sa agat niciuna si totusi la sfarsit de an ma trezesc cu un numar considerabil de femei in jurul meu. Si am pus problema ca cei care ies toata ziua din casa si au contact cu femeile mai au si bani foarte mult de cheltuit pe ele si mai si umbla prin cluburi. pai aia au de 10 ori mai multe femei decat mine.

Cand am spus supravietuire nu m-am referit la sex ci la impactul pe care il poate avea sexul asupra viitorului unei femei.
daca vrei sa ma impresionezi cu avutiile tale sa stii ca nu ai facut-o.
Chiar ma amuz ce citesc laughing
In fine. Am mai spus o data ce mesaj ii transmit fetei. Ea poate sa citeasca si sa aleaga ce vrea. dar cu siguranta nu as sfatui-o sa comita aceeasi greseala ca si tine. Ca uite unde ai ajuns.

oricum, traim in lumi diferite si nu are rost sa mai dezbatem acest subiect. daca vrei sa imi mai reprosezi ceva, o poti face in privat. pana la urma cred ca amandoi am distorsionat mesajul principal cu mesajele noastre.

| LooMeaMea a răspuns:

Draga mea, daca v-ati despartit din cauza asta si singurul mod prin care va veti impaca este "sexul" nu fa acest lucru! Tu il iubesti, dar daca si el te iubea atat de mult ar fi asteptat sa fi pregatita nu v'ati fi despartit! :*
E alegerea ta! Gandeste-te bine! :*