| anonim_4396 a întrebat:

as avea si eu o nelamurire:mi-a intarziat ciclu cateva zile si sper din tot sufletul sa nu fie din cauza unei sarcini.am avut contact sexual pe 24.03 si mi-a venit ciclu pe 27.03.luna asta trebuia sa-mi vina pe 24 sau 25(zic eu)si astazi suntem in 27 si nu mi-a venit.mi-am facut un test de sarcina pe data de 23.04 si a iesit negativ.care credeti ca este motivul intarzierii ciclului?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca in 24 martie a fost ultimul contact sexual pe care l-ai avut,nu e cazul sa te gandesti la o sarcina.
Posibil sa ai o raceala la ovare de care sa nu-ti dai seama sau o dereglare hormonala,la care te poti gandi daca te-ai obosit fizic sau intelectual,daca te-ai stresat,daca te-ai suparat,daca ti-ai schimbat obiceiurile alimentare sau ai facut vreo dieta,daca ai facut vreun tratament medicamentos.
Intarzierile de ciclu apar din multe cauze, e adevarat ca de cele mai multe ori gandul iti fuge la o sarcina, dar cred ca nu e cazul tau, de data asta.
Oricum, e bine sa stii ca orice intarziere a ciclului care depaseste doua saptamani este alarmanta si necesita consultul medicului ginecolog.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Printre factorii care ar putea provoca aparitia menstruatiei, mai tarziu ca de obicei, se numara
- stresul
- anumite medicamente
- problemele de greutate
- dezechilibru hormonal
- diverse boli si afectiuni.
Cel mai sigur raspuns in aceasta directie il poate oferi medicul ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

si primavara asta are un pic de vina la unele persoane, nu cauta sa te ingrijorezi daca zici ca ti-a venit ciclul la 3 zile dupa ce ai facut sex nu esti gravida, primavara si ale noastre alergii

| ConuLeonida a răspuns:

Consumul excesiv de sare, zahar si grasimi.