| Nextone a întrebat:

As vrea sa va cer parerea.Am avut o relatie de 3 ani de pe clasa a9a.Ne-am despartit anul trecut in vara, dupa care ne-am mai impacat si iar despartit.El m-a inselat dar tot el s-a intors la mine.El este pe conceptia ca e tanar si trebuie sa se distreze, dar mereu m-a cautat.Acum el are o relatie de vreo doua saptamani si evident sufar..cand il vad pe strada si il stiu cu altcineva.Bun...Cand ma suna incepea sa imi zica de acea fata si i-am cerut sa nu ma mai caute ca nu imi face bine.S-a cam enerevat si nu m-a cautat vreo trei zile,ieri a inceput iar sa ma sune,nu i-am raspuns la inceput dupa care nu am mai rezistat si i-am raspuns.M-a intrebat ce mai fac, am vorbit de scolala si evident iar a inceput sa imi zica de fata cu care este, intamplari aiurea.Am zis ca nu prea ma intereseaza si sa nu imi mai zica.Nu il inteleg de ce ma mai cauta si imi zice si de ea, imaginati-va ce naspa e pentru mine care inca mai tin la el.Are cineva o explicatie pentru asta? Sau cum sa procedez,cum sa fac sa il uit,sa nu imi mai pese, nu vreau nici sa pierd legatura cu el, dar nici sa ma sune sa imi spuna de fata aia nu imi place.

Răspuns Câştigător
| ESilviu a răspuns:

Nu pot trimite mesaje private îmi pare rău.
Oricum, îţi dau nişte sfaturi pe care dacă vrei le aplici dacă nu nu.
Dacă îl vrei inapoi pe prietenul tău îţi recomand să te apreciezi excesiv în faţa lui, să-i arăţi că eşti altă femeie folosind metoda narcisistului. Adică, dacă te sună de exemplu sau te caută spune-i că ţi-ai dat seama că meriţi mai mult, că eşti prea bună pentru el, şi după răspunsurile lui explică-i că între voi nu mai poate fi nimic pentru că oricum ar fi pierdere de vreme ţinând cont că încrederea în el nu mai există. Balanţele se pierd în faţa oamenilor puternici şi a logicii, dacă te crezi cea mai bună în faţa lui şi îl ironizezi, fără să-l cauţi şi răspunzându-i sec în 2 săptămâni plânge implorându-te să-l ierţi, iar atunci rămâi tare şi întreabă-l ironic dar cu ea cum mai merge?
Dincolo de asta, dacă ţi la el nu încerca să-l faci gelos pentru că deşi îl doare o să ajungă să se răzbune.

Iar dacă vrei un sfat dincolo de iubire eu zic să renunţi pentru că oricum nu o să ajungeţi să fiţi împreună mereu...din câte imi pare e primul bărbat din viaţa ta, si niciodată primul nu o să rămână pentru totdeauna.

Baftă multă.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea, tipul nu pare sa merite sa suferi pentru el. Daca l-ai acceptat dupa prima aventura si continua, mai ales ca-ti vorbeste de o alta relatie, da dovada de lipsa celui mai elementar bun- simt.Nu mai vorbesc de respectul pe care trebuie sa-l aiba orice fata din partea celui care-i spune c-o iubeste. Primeste probabil ce-si doreste de la fata respectiva, si vrea sa-si alimenteze orgoliul simtind ca tu suferi.Ar trebui sa fi bucuroasa ca si-a aratat adevaratul caracter acum si nu mai tarziu, cand relatia ta cu el ar fi fost mai evoluata. Daca nu cumva esti massochista, intrerupe orice legatura cu asemenea specimen.Si ca sa nu-i alimentezi,,placerea,, fa-te ca nici nu-ti pasa.Te asigur ca undeva,in acest moment, un baiat te asteapta sa-ti spuna lucruri frumoase, sa tremure in asteptarea de a te revedea, sa-ti arate dragoste si respect, asa cum meriti. Relaxeaza-te.

| xCrinax a răspuns:

Poate iti spune ca sa te enerveze. Cel mai e bine este sa nu'i mai raspunzi cateva zile, la un moment dat o sa se opreasca si tie o sa-ti treaca de el. Toate cele bune si sper ca te'am ajutat!

| ESilviu a răspuns:

Bună,
Prietenul tău are ceva probleme de comportament care îl fac să fie nesigur pe el... asta poate fi din mai multe cauze:
- este singur la părinţi.
- unul dintre părinţi este plecat de lângă el sau sunt divorţaţi.
- are un grup de prieteni cu influenţă mare asupra lui (nu este lider de grup).

Cu siguranţă este una dintre cele 3 de mai sus, ceea ce-ţi pot spune sigur din datele oferite de tine este că te iubeşte. Dacă te interesează mai multe trimite-mi un prv cu zodia lui şi vârsta.

Fiţi iubiţi!