| xoxo_6268 a întrebat:

As vrea sa va vorbesc despre o problema medicala, ca sa zic asa. Mamei mele i-a venit ideea sa ma duca la ginecolog, nu ca n-ar avea incredere in mine dar a zis ca nu strica un control de rutina. Eu am impresia ca mi-am rupt himenul in urma unor exercitii fizice. Tin sa precizez ca n-am facut niciodata sex. Ce pot sa ma asigur ca am inca himenul intact, pentru ca mama n-ar intelege ca mi l-am rupt altfel. Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul va intelege, asa ca nu ai nici un motiv sa-ti faci griji.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai impresia dar nu ştii sigur. Sunt două lucruri distincte.
Numai controlul medical de specialitate poate infirma sau confirma ruptura himenului.
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Tu n-ai de unde sa stii ca ti l-ai rupt in timpul unor exercitii ca daca o luam asa toate n-am mai avea himen inca din generala de la educatie fizica!
Doar daca ai face exercitii intense, sporturi de performanta ai putea lua asta in considerare!
N-ai de ce sa te temi, spune-i ca e posibil sa nu ai himen... explica-i si arata-i ce gasesti pe net despre himen!

| catthshshshs a răspuns:

Spune-i exact ce ne-ai spus si noua.Va intelegewinking

| Corina a răspuns:

Rezistenta himenului este diferita de la o persoana la alta – poate fi deosebit de rezistent sau poate fi rupt prin simple manevre de spalare, la introducerea unor tampoane intravaginale, din cauza unor exercitiilor fizice intense sau a unor accidente.Este foarte posibil ca himenul sa se rupa, fara ca tu sa stii. Si acest lucru nu poate fi constatat decat de medicul ginecolog. Te sfatuiesc sa mergi la medic, dar sa-ti rogi mama sa astepte afara, spunandu-i ca ti-e rusine de ea. Daca accepta, norocul tau! Medicului ii vei explica cum stau lucrurile, rugandu-l sa nu-i spuna mamei, in cazul in care himenul s-a rupt. De obicei mamele sunt mai conservatoare si n-ar accepta asa ceva. În caz contrar, adica daca nu accepta sa te astepte afara, nu-ti ramane altceva de facut decat sa vezi daca medicul constata sau nu ruptura. Daca da, atunci ii vei explica, de fata cu mama ta, iar doctorul stie ca exercitiile sunt una dintre posibilitatile de rupere a himenului si-ti va calma mama. Intr-adevar, in cel de-al doilea caz, risti o criza, un mic "spectacol" din partea mamei, dar asta e! Bafta multa!

| Paris a răspuns:

Tu trebuie sa vorbesti cu medicul ginecolog, sa ii spui ca nu ai intretinut relatii sexuale dar ca practici anumite exercitii care sunt destul de riscanta pe himen. Oricum, medicul isid a seama daca esti sau nu vifgina, nu neaparat dupa himen, pentru ca exista persoane care se nasc din nastere fara acesta. Macar sa fii tu virgina (ceea ce nu cred), medicul o sa isi dea seama, chill

| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a răspuns:

Daca nu ai avut nici un contact sexual nu are cum sa ti se rupa himenul

| karminna a răspuns:

Draga mea te-as sfatui sa fi mai apropiata de mama ta, si sa incerci sa-i spui ce ne-ai spus si noua. uite ca sa-ti dau putin curaj o sa-ti spun ca si eu am o fata de aproape 18 ani si pot sa spun ca m-a facut foarte fericita acum vreo doi trei ani, cand mi-a spus: mami, esti cea mai buna prietena a mea.sunt alaturi de ea si cand ii e bine si cand ii e rau.sunt bucuroasa ca isi deschide intotdeauna sufletul in fata mea, si mi-ar placea ca intre toate mamele si fiicele sa existe o asa relatie de prietenie.si un sfat pentru mame:amintiti-va ca ati fost si voi tinere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic pentru ca mama mea nu a mentionat niciodata ca ar interesa-o asa ceva, si apropos de ce o intereseaza, conteaza asa de mult?
Himenul se poate rupe din cauza unor exercitii fortate, majoritatea gimnastelor patesc asa ceva, dar nu este musai.
Tu singura prin palpare nu-ti poti da seama si te sfatuiesc sa nu incerci pentru ca daca este fisurat il poti rupe definitiv, mergi la medic daca asa vrea iubita ta mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i adevarul, da nu cum ni l-ai spus noua.ca ea te intelege, si aproape ca stie.doar nu te duce degeaba, ca asa i-a venit ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@xoxo cred ca te-ai "jucat " si acum vrei sa stii daca mai este acolo sau nu, spune intreaga poveste ca te putem ajuta, in fond aici nu te cunoaste nimeni.