| Ane456 a întrebat:

As vrea si eu niste sfaturi de la persoane cu mai multa experiență de viata.
I-am zis iubitului in gluma daca imi ia cadou un tel la care el a răspuns ca sunt materialistă si ca poate de asta îl vreau cand eu nici nu i-am cerut vreodata ceva atunci cand ne intalneam si s-a suparat spunând ca nu e sponsor. Credeti ca e zgârcit sau de ce oare il deranjează sa ii ceri ceva?

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Motiv ca sa nu iti cumpere. Nu are bani sau pleaca urechea la altii.

| Adry05 a răspuns:

E si normal sa-l deranjeze si logic c-a interpretat ca vorbeai serios si ai dat-o ca e gluma doar sa te scoti si tot tu esti nemultumita de reactia lui laughing) ce fete frate

| RoCkKiD a răspuns:

Stii vorba aia..Adevarul incepe in gluma.

Ar trebui sa fie ok daca ii spui ca ai glumit. Poate o fi avut o zi proasta.

| ℓαυяα a răspuns:

Zici ca a fost gluma, dar din ce ai zis la final se pare ca voiai sa îți ia. Îl înțeleg pe băiat, pana la urnă nu trebuie sa stai cu el pentru lucrurile materiale pe care poate sa ti le ofere, ci din dragoste. Probabil i ai mai cerut in alte dăti și alte lucruri și de asta a reacționat așa. Dacă îți ia un cadou, lasă sa vina de la el, nu ii mai cere tu happy

| DeathIncarnate a răspuns:

Amuzanta situatia, dar cred ca l-ai cam enervatlaughing

| Freya1 a răspuns:

Eu am cerut niciodata de la nici un partener nimic, cred ca daca am vreo lipsa si vrea sa imi faca o surpriza vede si el.
Este un picut cam nesi sincer, putea daca nu vrea sa iti ia sau daca a fost u moment jenant sa faca o guma sa iasiti din situatie nu sa te faca materialista (asta in cazul in care nu ai mai cerut chestii, sau nu ti-a mai luat lucuri). Chiar daca poate nu ai facut bine sa spui asta nu ar fi trebuit sa se comporte asa putea sa se gandesca, ca a fost o gluma sau sa iti explice ca nu are de unde dar se pare ca e cam "taran".

| Catrice a răspuns:

Dacă i-ai cerut un S10, cred și eu laughing
Acum, exista 2 variante: ori a înțeles gluma și a spus și el în gluma, ori a vorbit serios și din cauza asta o sa se despartă de tine.

| OldSoul a răspuns:

Pai cam esti materialista daca ai astfel de asteptari, iar daca mai ai si curajul sa "ceri" deja e clar ce crede respectivul.

Si pana la urma, intrebarea ta e "credeti ca e zgârcit sau de ce oare il deranjează sa ii ceri ceva" care inca odata ne arata ca, chiar esti materialista.

Daca e iubitul tau, iubeste-l, nu-l stoarce de bani.
Daca vrei bani, cauta-ti un sugar daddy.

| Hammurabi a răspuns:

Dar tu crezi că e zgârcit?
Spune-mi un singur motiv pentru care ți-ar cumpăra el un telefon și nu i-ai cumpăra tu lui un telefon.
"eu nici nu i-am cerut vreodata ceva"
Dar el ți-a cerut vreodată ceva? Te-ar deranja dacă ți-ar cere? I-ai cumpăra?
Nu-l cunosc. Probabil nu e zgârcit, e doar țăran după cum ți-a răspuns.
Dar în principiu are dreptate. Pe tine te-ar deranja stereotipul "femeia trebuie să stea la cratiță" în schimb, n-ai nici o problemă cu stereotipul "bărbatul trebuie să-i cumpere femeii".

| sofisis a răspuns:

Depinde de relatie. Dupa ani de zile e normal sa zici "vreau un telefon". Dar intr-o relatie noua...e stupid sa te apuci sa-i ceri lucruri. A reactionat cam ca un badaran si s-a suparat la modul "imi iau jucariile si plec" dar ideea de baza e ca nu e cazul sa faci astfel de glume cu interpretare. Probabil, daca e un tip cu bani, a avut de a face in trecut cu multe materialiste si este putin paranoia apropos de asta.

| Plato a răspuns (pentru sofisis):

Sa zici "vreau un telefon" e normal daca aveti banii la comun. Nu sa-i ceri taxa pentru prezenta.

| sofisis a răspuns (pentru Plato):

Dupa ani de relatie presupun ca e cam de la sine inteles ca ai banii cumva la comun, nu?

| Plato a răspuns (pentru sofisis):

Unde vezi tu "ani de relatie" in intrebare?

| sofisis a răspuns (pentru Plato):

Tu ai raspuns la raspunsul meu. Eu am spus clar "Dupa ani de zile e normal sa zici "vreau un telefon"." Acum daca tu ai raspuns la ce am zis eu raportandu-te la intrebare, nu mai e vina mea ca nu reusesti sa faci niste conexiuni logice ca sa inteleg ce vrei sa spui.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-ar fi rușine să fac asemenea ''glume''. Eu credeam că glumele trebuie să fie amuzante, dar fie ca tine, dacă tu vrei să numești astfel hint-urile. Nu e zgârcit, e normal la cap, spre deosebire de tine. Treci la muncă, leneșo.

| Plato a răspuns:

Pai e normal sa il deranjeze sa ii ceri un telefon, cum a zis si el, nu e sponsor.
Daca era o glumă, sta prost cu umorul si trebuie sa nu mai faci.

| Ane456 explică (pentru Plato):

De fapt a fost un fel de încercare sa vad ce zice...

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Ane456):

Vrăjeală.

| Plato a răspuns (pentru Ane456):

A zis foarte bine, a trecut "testul".
Am asa, un feeling ca daca accepta nu ai fi zis "nu" sau "doar am glumit". L-ai fi primit cu inima deschisa. laughing

| Paul754880338 a răspuns:

Ahaaa! Deci o alta functie a telefonului : cheie spre inima (sau alt organ) femeii. Oare ce mai urmeaza?

| QElenaBoghiu a răspuns:

Depinde de cat timp sunteți împreună.
Dacă sunteți de ceva timp, este normal să gândească așa.
Mă gândesc că saracu băiat muncește să te scoată la o coca Cola iar tu vrei telefon."hâz jonule "

Nu trebuie să îi ceri tu, trebuie să iti ofere el.
E normal să te facă materilalista dacă sunteți de ceva timp și tu deja vrei "tilifoane "

Încearcă să îi spui că a fost o glumă, sa vezi ce zice. Oricum.
Eu sunt împreună cu soțul meu și nu i am cerut măcar un leu happy

Dacă ies cu el în oraș îmi plătesc masa.

P. S

Marș la muncă fă, lasa telefonele.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Dar de ce să îți ia el? Dacă ai salariu îți poți lua tu. Părerea mea. Are dreptate, nu este sponsor. Eu niciodată nu-i spun iubitului meu ce cadou să-mi ia.

| Bernardus a răspuns:

Da

| amyana a răspuns:

Dupa parerea mea reactia lui a fost cam deplasata avand in vedere ca e doar o glumita de cuplu
Dar probabil il deranjeaza...
Eu te sfatuiesc sa discuti pe aceast subiect cu el sa vezi unde e problema

| samoaramama a răspuns:

Are prea multi bani #samoaramama