| roxina95 a întrebat:

Aseara mi-am inceput viata sexuala cu iubitul meu dupa ceva timp, mi-a curs mult sange. M-a durut destul de tare. Azi am observat ca inca imi curge, putin comparativ cu ieri, dar am inca dureri. Ce pot face? Cum explicati situatia?

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal. Sangerarea la deflorare este variabila, unele fete pierd o picatura minuscula de sange, altele sangereaza 3-4 zile, ca la menstra. Nu trebuie sa faci nimic, pastreaza o igiena stricta si abstinenta sexuala minim 5 zile.

| roxina95 explică (pentru Brigaela):

Totul va " reveni la normal dupa", nu? in sensul ca azi ma simt mai ok, mai am o senzatie usoara de disconfort plus cateva picaturi de sange.

| Brigaela a răspuns (pentru roxina95):

Da, va reveni la normal. Nu uita de prima consultatie ginecologica, obligatorie in prima luna de la inceperea vieții sexuale

| roxina95 explică (pentru Brigaela):

Oare si la al doilea contact o sa sangerez? sad

| Brigaela a răspuns (pentru roxina95):

Nu ar trebui, daca astepti macar 5 zile pana la el

| roxina95 explică (pentru Brigaela):

De ce tocmai 5 zile? Cel putin nu ma mai doare, mai simt putina jena, dar cate o picatura de sange tot mai gasesc pe lenjerie.

| Brigaela a răspuns (pentru roxina95):

Fiindca cam atat dureaza vindecarea unei plagi superficiale. Tu nu ai mai avut niciodata in viata ta o zgarietura sau taietura superficiala ca sa vezi in cat timp se vindeca?

| darrio2007 a răspuns:

Nu este normal sa iti curga atata sange. Cred ca a cam dat in tine fara preludiu. Mârlan! Eu zic sa mergi la un control ginecologic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Tu zici "după ceva timp mi-a curs sange", după cît timp? Citeva minute, ore zile? Poate ai o rană, noi nu suntem medici si bineinteles nu putem explica situatia, dar un medic ginecolog poate sa i ti explice si sa te consulte dar daca tu nu te duci la el, el nu vine sa te caute acasa sa te cheme la cabinet, ce varsta ai? Acum ca ai inceput viata sexuală, trebuie obligatoriu sa mergi regulat la controale ginecologice.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca ti-a venit menstra, pentru ca la dezvirginare nu-ti curge atat sange, cat mentio0nezi tu aici!

| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul sexului de dezvirginare, sau imediat dupa terminarea sa, exista si posibilitatea ca uneori sa urmeze o hemoragie mai mult sau mai putin intensa care uneori poate tine mai mult de 24 de ore. Si in cazul tau, bineinteles ca este plauzibil/posibil ca mai degraba sangerarea intensa/putermica aparuta dupa terminarea dezvirginarii sa fi reprezentat de fapt o hemoragie care s-a produs in urma ruperii unor vase de sange mai groase care pot exista intr-un himen foarte bine vascularizat, sangerare care asa cum am precizat, uneori sangerarea poate tine chiar si 2 zile, insa va fi din ce in ce mai slaba. Durerile resimtite imediat dupa dezvirginare, vor fi prezente si in urmatoarele cateva zile, fiindca reprezinta o consecinta fireasca si normala a oricarei dezvirginari....mai dificile. Linisteste-te si savureaza in tihna experienta traita. Multa sanatate!

| minrest a răspuns:

Tu poti crede ca ai hemoragie, chiar si usoara, toata noaptea de la ruperea unei pielite? A fost himenul fibros sau, oricum, a opus rezistenta si s-a rupt si din vagin, eu zic sa mergi la ginecolog. Oricum dupa ce incepi sa faci sex trebuie sa mergi la ginecolog.

| roxina95 explică (pentru minrest):

Dar presupun ca nu vor exista complicatii, nu?

| minrest a răspuns (pentru roxina95):

Tocmai de asta iti spun sa mergi la ginecolog, ca sa nu existe complicatii. Tocmai de asta se merge la ginecolog dupa inceperea vietii sexuale, pentru evitarea complicatiilor. Nu vrei sa stii ce au patit alte femei, carora le curgea un firisor imperceptibil aproape de sange, de la o ruptura vaginala sau cervicala, dupa deflorare.

| GoldenZenith a răspuns:

Mergi la ginecolog.

Răspuns utilizator avertizat
| budibudi a răspuns:

Ai fost drzvirginata este normal fato...