| geo5773 a întrebat:

.cand am. facut sex, eram in perioadă fertila.el s-a terminat in mine..astazi trebuia sa imi vina ciclu dar mai degraba am. avut niște sangerari si dureri in zona uterului.
Am toate simptomele de sarcina : greata, ameteli, pofta de mâncare in exces, urinari frecvente sani umflati si sensibili etc
Se poate sa fiu însărcinată?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lipsa menstruatiei poate fi considerata ca fiind singurul si unicul ''simptom'' de sarcina care se poate manifesta/poate exista in acest moment al ciclului menstrual. Existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in sange se poate efectua in acest moment printr-o analiza de sange (testul beta-CG) sau pe baza urinei testul putand fi efectuat peste o saptamana pentru a obtine un rezultata 100% sigur si corect. In conditiile prezentate probabilitatea de existenta a unei sarcini este foarte mare. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Sansele de a fi gravida sunt mari, pentru ca erai in perioada fertila. Simptomele de sarcina nu apar asa repede, ele apar dupa circa o luna de la ultimul act sexual. Asteapta sa treaca 21 de zile de la unltimul act sexual, fa un test de sarcinasi atunci vei vedea cu adevarat daca esti sau nu gravida.

| Pool77 a răspuns:

Simptomele de sarcina apar dupa 4-5 saptamani de la actul sexual.
Insa, sansa sa fi ramas insarcinata este foarte mare deoarece ai fost in perioada fertila.
Lipsa ciclului poate fi un semn de sarcina, teoretic daca nu-ti vine ciclul esti insarcinata.

| Suki08 a răspuns:

Clar, de ce nu va protejati macar in perioada fertila? Nu va ganditi si voi, cati ani ai? Sunt convinsa ca esti insarcinata daca ai toate simptomele alea, fa i un test de sarcina sa te convingi, nu costa mult!

| Julia92Anna a răspuns:

Felicitari! Am avut exact aceleasi simptome si peste o luna voi deveni mamica. Ceea ce vei deveni si tu.Fa un test totusi.

| geo5773 explică (pentru Julia92Anna):

Totuși astazi am vazut ca am ciclu normal..mai.sunt sanse?

| Cris5tcjjh a răspuns (pentru geo5773):

Da, fa totusi un test de sarcina.

| geo5773 explică (pentru Julia92Anna):

Am.avut ciclu normal astazi dar tot am greata.