| MartinAlabert a întrebat:

Care e diferenta intre un barbat si un baiat?
Si de la ce varsta devii barbat.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Maturizarea lui fizica si maturizarea lui mintala in duc spre o persoanalitate mai matura dar nu mereu

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, maturizarea la baieti se intampla pe la 20-21 de ani, cam tot pe atunci constatandu-se si incheiererea dezvoltarii fizice a lui.

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform dictionarului explicativ al Limbii Romane (DEX) : BĂRBÁT, -Ă, bărbați, -te, s. m., adj. I. S. m. 1. Persoană adultă de sex masculin. ♦ Om în toată firea. 2. Soț. II. Adj. (Rar) Curajos; voinic; harnic, activ. – Lat. barbatus. Fiindca nu exista o limita clara, transanta care sa delimiteze precis limita dintre un adolescent si un matur nu se poate preciza care este momentul precis/exact in care un baiat se transforma intr-un barbat in adevaratul sens al cuvantului. big grin

| vocea a răspuns:

Cu totii stim ca barbatii sunt niste copii mai mari, la orice varsta. Cand vine vorba de jucariile lor-masini, gadgeturi sau alte nebunii, de glumele lor, de gasca cu care ies la bere, sunt, fara doar si poate, copii. Ba sunt chiar amuzanti si simpatici, de cele mai multe ori. Cand vorbim insa de femei si de relatii, exista doua categorii ale persoanelor de sex masculin: baieti si barbati. Stii ca se incadreaza in una din cele doua doar prin comparatie si doar daca ai ceva experienta. Si e adevarat ca si un domn are, din cand in cand, chef sa se "baieteasca", sau ca un baietel poate pretinde o perioada ca este barbat, dar pe termen lung fiecare alege o tabara. Partea buna e ca baietii devin, la un moment dat, fie o data cu varsta, fie in urma unor etape, barbati. Partea proasta e ca unii nu reusesc niciodata acest lucru!

Baietii cred ca toate fetele ii vor, se lauda si povestesc despre cuceririle lor, vaneaza tot ce pica si li se pare ca sunt mai interesanti cu cat numarul de fete si femei este mai mare. Barbatii sunt discreti, nu vorbesc niciodata, nici macar cu prietenii apropiati despre femeile lor, in niciun caz nu dau detalii, decat atunci cand este vorba de cea pe care vrea sa le-o prezinte si cu care isi doreste sa se afiseze.
Baietii cred ca obiectivul lor principal cand vine vorba de fete este sa le aduca in patul lor. Barbatii stiu ca abia apoi incepe realmente procesul de cucerire a femeii si ca e mai important ce se intampla dupa.
Baietii spun tot felul de cuvinte, pierd vremea cu conversatii puerile pe chat sau la telefon, fara a transmite nimic concret, sunt pasivi si le e teama sa faca ceea ce zic. Barbatii iau atitudine si trec la fapte, cuvintele fiind folosite strict pentru a transmite femeii mesajul dorit, pentru a o face sa se simta speciala sau sa inteleaga ce simte.
Baietii au nevoie de curaj pentru a aborda o fata, asa ca prefera sa se bage in seama cu prietenele ei, sa testeze apele, sa iasa cu gasca mai mare. Un barbat e sigur pe ceea ce vrea si abordeaza direct o femeie, o invita calm si firesc la o intalnire sau la un pahar de vin, fara a se lasa intimidat.
Baietii vor cu predilectie sa se distreze, nu au planuri mari cu viata lor si nu inteleg exact cum ii poate ghida o femeie viata sau cum ii poate ea ajuta, fie si prin linistea oferita, pentru a avea mai multe reusite. Un bararbat face diferenta dintre job, afaceri, cariera si distractie si stie cand sa acorde timp atat acestora, cat si femeii din viata lui.
Baietii experimenteaza sexual si se tem de reactia fetelor in pat, se intimideaza, se dau cocosi, desi nu sunt siguri pe ei, se pierd. Barbatii stiu exact cand sa ofere placere, cand afectiune, cand sa faca sex si cand dragoste cu ea, ce e acela punctul G si ca daca ea e satisfacuta va fi, automat, si el.
Baietii nu pastreaza relatiile cu fostele, le barfesc viitoarelor prietene, le denigreaza in fata cunoscutilor. Barbatii lasa loc de "Buna ziua!", pastreaza tot ceea ce a fost frumos si, indiferent de ceea ce cred, nu arunca cu vorbe urate in stanga si dreapta despre fosta.
Baietii respinsi de fete se vor ataca imediat, vor trece ei insisi la atac, vor incerca sa o umileasca, se vor frustra. Un barbat refuzat stie ca pot fi multiple cauze pentru care se intampla acest lucru, ii va multumi pentru raspuns si ii va dori sa fie fericita alaturi de oricine alege. Are acea siguranta de sine care ii spune ca nu e vina lui ca nu l-a vrut si va oferi altei femei iubirea sau atentia lui.
Baietii fug de orice explicatie, dispar fara urma cand nu mai vor o fata, uita sa ii lase fie si un banal mesaj pe chat si le e frica de orice fel de confruntare. Barbatii au curaj de a explica ochi in ochi femeii de ce nu mai merge, de ce este ok sa aleaga cai separate, de ce o va conduce acasa si/sau nu va merge mai departe cu relatia lor. Nu se teme de discutii inconfortabile si nu se fofileaza cu scuza ca ea nu va intelege sau va actiona disproportionat.

| MartinAlabert explică (pentru vocea):

Barbatii sunt alegerea potrivita oricarei femei.
Eu as prefera un barbat langa mine, chiar daca e putin mai in varsta.