| Elizaa3006 a întrebat:

Credeti ca durerile de ovare pot avea legatura cu schimbarea vremii? Acum cateva zile a fost foarte frig afara si cred ca nu eram foarte bine incaltata si m au durut toata ziua ovarele si de cand m-am trezit ma doare si radiaza spre vagin. Ar trebui sa imi fac griji? Nu ma doare tare deloc, nu ma impiedica la nimic. Credeti ca am racit si de asta am durerea? Tin sa mentionez ca zilele astea a fost frig si urat si am tot umblat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Contrar parerii generale nici frigul si nici raceala NU provoaca dureri sau disconfort localizat la ninelul ovarelor. Persoanele neavizate si/sau lipsite de informatii exacte precise si corecte nu inteleg ca la originea durerilor ovariene de fapt exista mai multe afectiuni ascunse : de la chisturi, la tumori, afectiuni ale endometrului sau simple infectii urinare. Durerea de ovare este localizata in partea inferioara a abdomenului si in functie de cauza/motivul care-l provoaca, durerea poate sa radieze in zona lombara sau intre coapse. Durerea poate fi de moment sau sa se manifeste continu si se poate manifesta ca o senzatie de inte[atura violenta, o arsura sau o durere surda dar permanenta si aceste dureri pot fi de la abia perceptibile, la foarte grave. Durerea de ovare nu este provocata nici de frig si nici de faptul ca umbli imbracata mai sumar sau cu bluze scurte si abdomenul la ''vedere''. In concluzie daca simti o durere în zona pelvina, spate sau intre coapse, nu trebuie sa o pui pe seama frigului si a racelii, ci trebuie sa mergi la medicu ginecolog pentru a fi consultata si pentru a primi un diagnostic exact, precis si corect deoarece cauzele pot fi multe, diferite si uneori destul de grave. Principalele afectiuni si/sau boli care provoaca asemenea dureri de ovare pot fi chisturile ovariene care sunt foarte des intalnite care pot sa treaca de la sine, dar uneori pot produce complicatii grave, tumori ovariene/uterine benigne sau maligne care de regula provoaca dureri si sangerari mai ales in timpul sexului, afectiunea denumita endometrioza, sau anexita, adica boala inflamatorie pelviana care este o infectie a ovarelor, uterului si trompelor uterine afectiune provocata de obicei de o boala cu transmitere sexuala (BTS) neglijata si netratata. Fiindca exista destul de multi factori posibili, NU poti apela la medicamente asa dupa capul tau sau din auzite, ci numai la cele prescrise de un medic si acesta in asmenea cazuri este medicul ginecolog. Multa sanatate! Pentru informatii mai detaliate acceseaza si citeste : http://veneris.ro/ce-poate-ascunde-durerea-de-ovare/

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta ai racit si din aceasta cauza ai aceste dureri.