| Mo a întrebat:

Credeti ca la 16 ani pot apare chisturi ovariene? Pentru ca de cateva zile simt o durere foarte puternica in zona ovarului stang. Cateodata ma doare atat de tare incat nici nu pot sa ma misc din pat. Am vorbit cu mama si mi-a spus ca sunt prea mica pentru un chist ovarian.Mentionez ca luna aceasta fac 2 ani de cand mi-a aparut menstruatia.
Astept raspunsuri preferabil de la persoane care au mai trecut prin asta.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Mama ta este gresit informata, am avut paciente de 12 ani cu chist ovarian. Ele apar din cauza dezechilibrelor hormonale. Du-te la un ginecolog, iti va face o ecografie ginecologica si te vei lamuri. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti deloc prea mica. fetita unei colege a avut chisturi ovariene la 11 ani, la 6 luni dupa prima menstruatie. Nu stiu de unde i-a venit mamei tale ideea ca exista o varsta minima pentru boala asta, dar este o idee gresita si periculoasa. Trebuie sa-ti faci o ecografie pelvina pentru a vedea daca ai intr-adevar probleme ovariene.

| Carmen a răspuns:

Buna.Am patit si eu ceva similar.Ma dureau ovarele si pana la urma se dovedise ca aveam apendicita si infectie urinara.Se trateaza.Asa ca, daca persista mergi la un medic sa-ti dea un diagnostic.Cu cat mai repede cu atat mai binehappy

| vampiressa a răspuns:

Da e posibil sa fie un chist ovarian...mai ales daca ti.ai inceput viata sexuala. dar durerea aceea poate fi o simpla raceala...asa ca nu cred ca trebuie sa iti faci probleme.Trb doar sa te protejezi de frig, sa nu mai racesti

| BalonaşDulcee a răspuns:

Si eu am avut o problema ceva de genul asta... Chisturile ovariene pot aparea si la noi nascuti, ginecologul mi-a zis [din fericire am avut decat o durere menstruala foarte puternica]. Poti avea si tu la fel o durere menstruala foarte puternica [cum am avut eu, am avut aceasta problema de cateva ori]. Ca sa fi sigura du-te la un ginecolog, si daca ar fi sa ai chistul putin imflamat ar trebui sa nu stai cu mijlocul gol, cu fundu pe jos chestii din astea ca sa nu te mai doara burta, de cand mi-a zis asta doctorul am avut mai multa girja de mine si pot spune ca sunt o fata sanatoasa, sper sa nu ai nici o problema sa fie exact ca la mine. Pupici :*:*:*da si mie vot ca vad ca ai dat deja fundita puppy dog eyes

| iulikbomb a răspuns:

Buna!:*Ce a zis mama ta nu este adevarat eu la varsta de 13 ani am fost diagnosticata cu chist ovarian. Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor ginecolog si sa afli adevarata cauza a durerilor de burta.:*succes si sper sa nu ai nimic gravhappy