| Ufkhjdksh a întrebat:

Cu 2 zile înainte de a trebui să-mi vina menstruația am făcut sex protejat cu prietenul meu. Precizez ca am verificat prezervativul și nu a fost rupt și ca in timpul actului am avut o sângerare mai ambudenta ( deși nu eram virgina). Ciclul mi-a întârziat 2 zile, dar in aceste 2 zile mi-au curs câteva picturi de sange. Precizez ca am un ciclu neregulat și mai mereu îmi intarzie ciclul 2-3 zile. De ce mi-au curs acele picături? Urmează sa vina menstruația?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur actul sexual amintit a fost intretinut in preziua sau chiar in prima zi a menstruatiei care urmeaza sa se desfasoare in zilele urmatoare. In cazul ciclului menstrual neregulat, ziua exacta de pornire a menstruatiei este imposibil de stabilit, chiar si de anticipat. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul neregulat, nu face sens sa spui ca ti-a intarziat ciclul, pentru ca la ciclu neregulat NU SE POATE CALCULA, aprecia sau estima urmatoarea data cand vine, Nu se poate calcula perioada fertila si nici ovulatia.
Cand ai ciclul neregulat, folosesti protectie cu prezervativ la fiecare partida de sex, ca sa fii sigura ca nu ramai gravida.
Avand ciclul neregulat nimeni nu stiu cand iti vine menstruatia sau nu, tocmai pentru ca NU se poate estima DELOC!