| anonim_4396 a întrebat:

Buna,cum pot sa ma "autoeduc" sa nu mai fiu geloasa? Am citit pe net diferite tipuri de gelozie si vad ca am o gelozie absurda(ma rog asta stiam dinaintelaughing ). De exemplu cand iese afara cu baietii si niste fete de la el de prin cartier eu mereu ma supar si devin geloasa ca imi e frica sa nu-l pierd.
Stiu ca ma iubeste si ca e baiat cuminte(mi-a demonstrat ca nu se uita dupa altele,nu se da la ele etc) dar eu tot devin geloasa la lucruri de genul.
Inca o problema: cum pot deveni mai comunicativa? Adica sa am subiecte de vorba,cand imi povesteste ceva sa-i pot da un sfat si sa nu-i mai raspund cu "aha" sau mai stiu eu cum, adica cel mai rau este faptul ca nu am subiecte de vorba cand vorbim la telefon sau fata in fata.Cel mai mult imi vin subiectele atunci cand vorbim prin mesaje.
Ce pot face in asemenea cazuri? Si cu gelozia si cu lipsa subiectelor de vorba.
Va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| Lexy ♥ a răspuns:

Gelozia boala grea, ti-o spun din propie experienta.Sa iti spun sincer el nu facea nimic "grav" nebuna eream eu cu fel si fel de scenarii in capul si cu aceeasi temere de a nu il pierde, imi imaginal fel si fel de tampenii laughing) Pana intr-o zi cand mi-am dat seama ca gelozia mea consta in faptul ca eu nu eream mutumita de mine, si ca eream nesigura pe mine.Credeam ca o sa ramana cu prima venita.(Bineinteles ca ne certam foarte des din cauza mea cu paranoia, si pe buna dreptate omu` se cam saturase, uneori ma mai enerva si in gluma)Acum de ceva timp 1 an cam asa m-am ingrasat, eu fiind cam slabuta am vrut mereu sa ma mai ingras si nu reusam e nu stiu cum am facut de data asta de m-am ingrasat, fix ce imi doream, intre timp mi-am schimbat si culoarea parului si asa de multumita am fost de mine si foarte sigura pe mine de nu m.a mai interesat nimic, si am terminat si cu cearta, nu i-am mai reprosat nimic si acum ma gandesc ca si daca ar alege sa stea cu altcineva el va avea de pierdut nu eu.In clipa de fata nu mai dau eu importanta multor chestii, si acum a ajuns el sa faca mici scene laughing ....se teme el ca ma va pierde.haha deci poate pe undeva nu ai incredere in tine si trebui sa lucrezi la treaba asta sa schimbi ce nu iti convine la tine si te va ajuta sa te simti bine in pielea ta si sigura pe tine ca nu ti.l va lua nimeni.Pana la urma daca este sa se intalneasca cu altcineva se intalneste si cu scene de gelozie si fara asa ca decat sa se plictiseasca de tine mai bine inceteaza.
Cat despre comunicare trebuie sa stai mai degajata cand discutati poate esti mai emotiva si te pierzi repede stai calma si poti interveni cand iti spune ceva adica sa razi sa iti aduci aminte si tu de glume sau alte intamplari asemanatoare din viata ta, sa il intrebi ce face sora lui, fratele, cainele...intraba.l daca ii place la mare, munte spune.i ce iti place tie si de ce,.mai intreaba.l de un film ceva spune.i ce ai vazut la tv, intraba.l de prietenii lui ce mai zic ce mai fac. daca iti povesteste ceva si vrea sa il ajuti spune.i eu daca as fi in locul tau as proceda in felul urmator....subiecte gasesti depinde si de cat timp sunteti impreuna pentru ca la inceput este mai complicat cu vorba.happy

| anonim_4396 explică (pentru Lexy ♥):

Multumesc frumos de raspuns! Parca m-ai fi descris pe minelaughing. Si eu sunt cam slabuta(nu-mi plac picioarele mele ca am o mica paranteza la coapselaughing ) si din aceasta cauza nu am incredere in mine, deci problema este fix la mine, deoarece el chiar mi-a dovedit ca este cuminte si ca ma iubeste, dar na, nebunia din capul meu ma face sa ma cert cu el fara motivchatterbox

| Lexy ♥ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca te-am putut ajuta, si app cam aceeasi problema am avut si eu cu picioarele, numai ca ma deranja ca ereau prea slabe laughing acum s-a rezolvat problema whistling si este mult mai bine.

9 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Ii dai un bici si te pui pe treaba: "am fost fata geloaza...imi para asa de rau...".

| h3r a răspuns:

Nu se știe, poate ai motive de gelozie. Oricum, fii geloasă, doar pui suflet... însă nu-l lăsa să vadă asta, gandește de 2 ori înainte de a-i zice ceva! Fii stăpână pe tine!
Cu comunicarea...de la tine vine tot. Ce simți pe moment, dacă vrei să-i zici ceva... dacă e bine ce zici. Nu mai răspunde cu „aha" ăsta mai mult e un fel de „sictir".

| grab a răspuns:

Consulta un specialist cateva sedinte. Nu e foarte scump, dar iti va face o radiografie a personalitatii tale si iti va indica punctele slabe pe care va trebui sa ti le intaresti crescandu-ti altfel increderea de sine si eliberand frustrarea ca daca il pierzi e o pierdere colosala si de aici si gelozia.

| BellaBlack a răspuns:

Gandesti prea mult, detaseaza-te de tot.Lasa-l sa vorbeasca cu fetele, cu cat il tii mai mult in lesa cu atat devine mai interesat sa vada si cum e cu o alta fata, sa vrea sa scape de nebuna de langa el.Stii cand ii spui unui copil "Nu face asta",el chiar pe aia o face? Asa si cu iubitul tau, il impingi sa te insele cu scenele tale.
Ai incredere in el pana iti dovedeste contrariul, altceva nu poti sa faci, sa numai zic de linistea si iubirea pe care o vei avea in relatia cu el.
Subiecte de vorba nu ai pentru ca esti prea ocupata cu gelozia si nu vezi nimic altceva decat pe el inselandu-te.
El iti spune chestii dar tu nu asculti cu adevarat si de aia zici "aha", ca sa poti da un sfat pune-te in locul lui si gandeste-te ce ai face tu.Subiecte sunt 1000 depinde ce se intampla in ziua respectiva, poti sa ii spui ce ai facut, la ce te-ai uitat, ce ti s-a parut interesant sau trist etc, si sa il intrebi si pe el ce a facut etc.

| DenysaLove a răspuns (pentru BellaBlack):

Multumesc frumos, ai dreptate si o sa tin cont de sfatul tau.

| bibicutza146 a răspuns:

Cu gelozia- e vina lui in mare parte, ca nu te'a facut sa fii 100% sigura de fidelitatea lui. Incearca sa discuti cu el deschis despre asta. Si cand nu mai exista subiecte de vorba, exista cateva,, smecherii": vorbeste despre copilarie, despre ce ai facut in ziua aia, pune'i intrebari ce ar face in anumite situatii. Intreaba'l la ce sa gandeste daca e un moment de liniste si de ce. Sper ca te'am ajutat.

| Miiiiiiiiiiu a răspuns:

Gelozia e naspa. Mi s-a intamplat si mie si e chiar groaznic. Incearca sa nu te mai gandesti la asta si sa-ti traiesti viata in continuare, relaxata si plina de activitate. >:d
Eh, asta mi-a fost si mi-e greu, sa ma gandesc ce subiect sa il comunic cu prietenii. Intreaba de scoala, in general despre el, ca nu sunt sigura ca il cunosti cu adevarat. :* Bafta!