| Dori334 a întrebat:

Dacă am luat pastila de a doua zi, mai există riscul unei posibile sarcini?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

D.p.d.v. pur teoretic, NU se mai poate forma si dezvolta o sarcina dupa ce a fost folosita pastila contraceptiva (de a 2-a zi), insa in conformitate cu prospectul producatorului este specificat faptul ca metoda are o eficienta maxima de circa 95%.
In prospect este specificat ca numai daca/in cazul in care pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2 este folosita cu 1-2 zile inainte de ziua/data in care ar fi urmat sa se produca OVULATIA, doar atunci eficienta pastilei va fi maxima. Rezulta ca atunci cand este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, sex neglijent) eficienta pasilei contraceptive este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle/Postinor2 depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat :
- In termenul de 0 - 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49 - 72 ore - are o eficacitate de 58%.
Posibilitatea sa nu fie eliminata sarcina, poate sa apara numai in cazul in care sarcina deja exista, fiind deja formata in momentul administrarii pastilei contraceptive. In cazul in care in mod cert exista posibilitatea sa se formeze sarcina, insa din cauza unor anumite motive obiective sau subiective nu s-a putut administra pastila contraceptiva in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei avortive ellaOne (de a 5-a zi). Multa sanatate!

| Maia55 a răspuns:

Dacă ai luat-o pana în 24 de ore șansele sunt foarte mici. Dacă o iei după 24 de ore șansele încep sa crească.

| suiramvl a răspuns:

Teoretic nu. Practic da.