| Goddessss a întrebat:

crying(
De ce dupa un eșec(o ratare) in dragoste, nu ma mai pot îndrăgosti de niciun băiat?
Adică pe bune...
Văd câte un băiat care imi place tare mult fizic, dar nu simt atracția aia care te face sa te îndrăgostești si este foarte frustrant. E ca si cum sentimentele mele pentru cineva sunt blocate.Ma simt foarte " goala"in interior si de la acel eșec, nu ma mai pot atașa de nimeni. Faza nașpa e ca a trecut ceva timp de când am pățit asta...
Mi-e frica ca o sa mor singura.
Care e faza?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

De ce dupa un eșec(o ratare) in dragoste, nu ma mai pot îndrăgosti de niciun băiat?
O mai bun intrebare ar fi,, inainte te indragosteai de oricine?"
Ma cam indoiesc. Ideea este ca da, ai intalnit barbati care te atrag fizic, dar la restul partilor cam dau rateu.
Nu simtit atractia aia care te face sa te indragostesti si este foarte frustrant? Dar ce ai vrea sa se intample? Ca atunci cand vezi pe cineva, sa-ti fortezi propriile tale sentimente sa se indragosteasca de persoana respectiva? Daca noi avem momente cand ne indragostim de cine nu trebuie, asta nu inseamna ca avem si momente in care trebuie sa ne placa de cineva, ca doar suntem liberi, sentimentele noastre la fel.
Tu te plangi de o chestie, iar alte fete se plang ca au intalnit un baiat si nu si-l mai pot scoate din cap. Ideea la ambele parti este,, chiar se intampla asa cu orice baiat?" Nu prea cred.
Trebuie sa intelegi ca nu ai cum sa-ti controlezi emotiile, chiar daca la momentul actual nu-ti place asta. Si crede-ma ca e mai bine asa, deoarece o sa vina acel moment in care o sa te indragostesti nu chiar de oricine ci de persoana potrivita. Comparand cu momentele cand azi te indragostesti de unu, maine de altul, peste o saptamana tot asa si dupa ce urmeaza? Ai ghicit. fail, fail, fail si iar fain.

Asadar. tu ce preferi? 5 ani in care ai fel si fel de relatii, parteneri si experiente neplacute? happy
Sau 5 ani singura, in care esti linistita si singura ta problema este acel,, gol" din interior? (acest lucru e valabil si pentru,, mi-e frica ca o sa mor singura)
Iti dai seama ca acele experiente neplacute iti pot afecta viitoarea relatie cu partenerul potrivit si o sa-l pierzi fix din cauza asta, dupa. iar fail si de data asta cu persoana potrivita.
In schimb, daca stai pe dreapta, atunci cand o sa te indragostesti nu o sa vii cu nicio teama sau trauma din trecut, asta in cazul in care esti o persoana mai sensibila si relatia voastra poate decurge cum trebuie.

Faza este ca trebuie sa astepti. Nu forta lucrurile. Persoana potrivita o sa apara la un moment dat.

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Iti multumesc pentru tot.
Nu pot sa ma gandesc la cât de mult ai scris si cat ti ai rupt din timp pentru acest comentariu.
Iti multumesc?❤️
Faza e ca nu o sa mai caut dragostea, o sa o las pe ea sa ma caute.
Tot ce ai spus are logica.
Multumesccc!

| Nemessys a răspuns (pentru Goddessss):

Cu placere. Aveam multe idei dar nu stiam cum sa ma exprim si le-am scris ca naiba, spunand aceeasi chestie de mai multe ori dar sub o alta forma si nementinand un lant intre acele idei.

O alte chestie pe care trebuie sa stii este ca intr-o relatie unul dintre parteneri cauta si celalat este gasit. happy Tu poti fi aia gasita. Viata e imprevizibila. Crede-ma ca in viitor o sa faci anumite lucruri cu anumite persoana si o sa ai anumite experiente pe care fix in momentul asta nu te-ai gandi niciodata ca o sa te le faci. Oare ti s-a intamplat asta?
Daca ar veni,, tu" din viitor, sa-ti zica,, uite, peste 6 luni o sa fii acolo, facand aia, cu persoana respectiva", mai mult ca sigur reactia ta ar fi,, no du-te da-mi pace ca nu te cred". big grin Just wait.

De cautat o poti cauta, in sensul in care, daca cumva prinzi o ocazie sa vorbesti cu un baiat, fa-o, nu-i da cu piciorul si nu te gandi ca daca vorbesti cu el, automat o sa si formati o relatie sau daca cumva nu prea-ti place de el, fizic, la fel... nu-i da cu piciorul.
Gandeste-te ca noi oamenii suntem ca o carte. Ceea ce facem cu cartile, facem si cu oamenii. Ce vreau sa zic cu asta? Ideea este ca noi, cand vedem o carte care arata bine, care are putine pagini, sa nu fie un DEX, care are o imagine pe coperta foarte frumoasa si un titlu atragator care te face curios sa o deschizi si sa o citesti pana o termini, iar atunci cand incepi deja primele propozitii iti atrag atentia si te fac sa citesti mai mult, mai mult si mai mult, sa vezi ce se afla mai departe, pe pagina cealalta si tot asa. happy.
In schimb, cand vedem o carte simpla, fara poza de coperta, doar cu un simplu titlu si care atunci cand o deschidem (si asta facand-o fara chef) si incepem sa citim din ea deja adormim.

Cam asta se intampla si la oameni. Prima impresie conteaza foarte mult si daca nu are un aspect fizic placut si daca nu ne atrage atentia cu ceva mai ales din prima, interesul nostru scade.
Nici nu vreau sa-mi imaginez cate paragrafe si pagini intregi de informatii utile si interesante, am pierdut doar pentru simplul fapt ca acea carte era una simpla si inceputul era oarecum plictisitor si nu-mi starnea deloc interesul sa o continui. happy. Si repet. asa poate fi si cu oamenii. Daca cineva da cu piciorul unei persoane care la prima impresie nu pare cine stie ce, habar n-are ce poate sa piarda.

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Uite faza este ca habar nu am când o sa trec de faza asta.
Frustrarea in momentul meu de fata este peste limite.
Vad ca ai vb despre faza cu căutatul si de faza ca vei fi găsit.
Fix asa a fost numai ca nu a fost sa se întâmple.
Eu l am cautat, eu l am dorit, eu l am atras, el s-a îndrăgostit de mine, eu de el reciproc, nu ne am exprimat niciunul sentimentele, desi el totuși mi-a dat de înțeles(se vedea de la o posta), eu timida si anxioasa nu i-am zis, si alea au plecat la fel cum au venit si dupa a venit frustrarea si starea asta greu de trecut peste.
Faza e ca era fix cum am vrut eu...
Înalt, slăbuț, ochi albastri.
Asta e...

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sau poate vezi ca aia te vad ca un obiect sexual si vor doar sex ceea ce e adv, asta cu las asteapta marea iubire e o porcarie nu exista asa ceva, barbati sunt facuti sa vrea sex daca sau de alta mau frumoasa fug la ea, valabil si la femei, iubirea este o forma de egoism al omului posesiv, bye lasa drama ca nu e bine

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ti se intampla tie, se intampla tuturor care au trecut printr-o deceptie sentimentala.
Este un proces de vindecare, mai lung, in care nu vrei sa te mai implici in relatii, avand o retinere deoarece intra in fucniune autoapararea, ca sa nu mai suferi din nou.
Este o chestie temporara, care va trece in timp.
Depinzand de personalitatea ta si de cat de afectata esti, timpul necesar va fi intre cateva luni si poate cativa ani, dar cu siguranta vei gasi intr-o zi pe cineva, fiindca deja esti cu ochii pe alti barbati, care te atrag fizic.

| mihai69 a răspuns:

Atracția aia vine din interacțiunea cu o persoană compatibilă.
Simpla admirație a frumuseții fizice nu poate niciodată să ducă la dragoste adevărată. Poate doar la o "îndrăgosteală"...

| Sofer a răspuns:

Nu ai găsit poate acea persoana potrivita. Nu o sa mori singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa te atasezi din nou ușor trebuie sa te scapi de trecut, sa te "purifici" spiritual/emoțional, acum sa astupi acel gol interior cu alți tipi, e cea mai mare greșeală care poți să o faci, fa pauza din a te mai întâlni cu vreun tip minim 1-3 ani, și ai să vezi că iar te atasezi ușor, dar. de data asta trebuie sa fii mai matura și să faci sex când știi exact că acel tip te vrea doar pe tine și va potriviți perfect.

| Ely1234567 a răspuns:

Încearcă sa îl uiți pe fostul si totul va fi bine știu ca este greu poate mai ai sentimente și acum pentru fostul...

| Goddessss explică (pentru Ely1234567):

Nu mi-a fost fost.
Trebuia sa imi fie iubit, dar nu a fost sa fie.
Ne a fost foarte greu sa ne spunem unul altuia ca ne placem, si eu între timp mi am pierdut sentimentele.
Problema nu este neapărat asta, ci problema cu care ma confrunt este frustrarea care nu imi da pace.
Regret ca nu i-am spus ca il placeam atunci cand el a făcut primul pas.
Asta e problema, frustrarea...

| Ely1234567 a răspuns (pentru Goddessss):

Înțeleg perfect ceea ce simți...

| lorena66 a răspuns:

Of, iubirile tinereții!
1) depinde de varsta. Ai 14-18 ani? Nu-ti face griji, ai timp pentru toate!
2) e posibil sa fie o stare "de șoc", pe moment, daca relatia a fost lunga te-a marcat despartirea respectiva.
Chiar daca a trecut ceva timp, nu este obligatoriu sa te insragostesti imediat ce vezi alt baiat. Acum esti mai selectiva, in mod inconstient: daca n-ai fi avut acea "experienta" ai fi vazut doar bine in toti si probabil deja aveai iubit.
Te apreciez pentru ce ai devenit, toate la timpul lor totusi. Nu esti in urma, nici inainte
Esti unde trebuie, iar persoana pe care o astepti este undeva acolohappy

| Goddessss explică (pentru lorena66):

Iti multumesc din suflet pt.incurajare.
Sunt foarte frustrata...
Faza este ca nu am fost in relatie, trebuia sa fim, dar pana sa ne spunem unul la altul, eu mi am pierdut sentimentele si am regretat tare mult ca nu i-am spus la timp si
aia a fost problema. El mi-a dat de înțeles ca ma place, a făcut primul pas in mod indirect, dar eu nu i-am spus la moment si aia a fost... daca insista mai mult ar fi fost o relatie.
Si l am așteptat un an intreg.
Gândește te ce frustrare e in sufletul meu acum.
Intr-adevăr ca sunt o mulțime dr băieți, dar asta chiar a fost pe placul meu si am avut o conexiune foarte speciala.
păcat!

| lorena66 a răspuns (pentru Goddessss):

Te înteleg.
Sper sa treci cat de repede peste toate astea!

| Goddessss explică (pentru lorena66):

Si eu imi doresc. Durerea sufleteasca e chin.
E ca si cum esti o persoana vie, dar moarta in interior. Asta e viata.

| BlackSkyz a răspuns:

Hai ca da m-am cam saturat de sfaturile astea de bullshit pe bune ai o viata uita trecutul incearca sa cunosti tipi si sa interactionezi cu ei treptat in timp o sa incepi sa te cunosti pe tine si pe ei astfel incat sa stii ce iti place ce iti doresti de la viata daca stai si astepti sa vina fat frumos sa stii ca s-ar cam putea sa nu apara pentru ca barbatii sunt diferiti dar in esenta cam la fel daca le oferi dragoste si sinceritate o sa te iubeasca vesnic asta referitor la cei care vor ceva stabil si de durata si nu ceva de ocazie. Traieste-ti viata din plin dar cu prudenta pentru ca doar o viata ai.

| Goddessss explică (pentru BlackSkyz):

Mersii crying(
?

| RAY a răspuns (pentru BlackSkyz):

Vrajeala,sta cu tine pana te ingrasi apoi te lasa pentru alta mai slabuta

| DanTeSkies a răspuns:

Stai liniștită, cu siguranță o să te îndragostești de alt băiat. Nu forța lucrurile, acorda-ti timp și încearcă să te bucuri de ceea ce ai deja, relațiile sunt o parte importantă din viață, dar nu trebuie să însemne chiar totul, doar persoana ta poate însemna totul.

| PetruPetruPetru a răspuns:

Încă nu ai trecut de starea aia. Încearcă să îl uiți pe fostul tău iubit, și vei vedea ca vei simți din nou aceea atracție, îți este frică să ramai singura, părăsită. Încearcă sa treci peste acest sentiment

| Goddessss explică (pentru PetruPetruPetru):

Nu mi-a fost iubit. Trebuia sa imi fie, dar pana sa ii spun ca il plac, sentimentele mele pentru el, s au dus.
Asa cum au venit asa au si plecat.
Faza de acum, este frustrarea care nu imi da pace deloc si ma enervează ca nu i-am spus la timp atunci cand el mi-a dat de înțeles ca ma place.
Daca insista si el mai mult...