| izbeaaa77 a întrebat:

Pe 31 ianuarie (duminică) am luat pastila de a doua zi (escapelle) după vreo 30h de la contactul protejat (dar posibil esuat) (vedeti intrebarea anterioară pentru detalii). În acel moment eram în perioada ciclului (a 4 a zi mai exact). Ciclul a ținut 5 zile.
Astăzi 3 februarie am observat secretii ca albusul. Eu consider că sunt secretii din cauza ovulatiei. Ovulatie nu trebuia sa apara ceva mai incolo? Având în vedere că am luat pastila de a doua zi duminică dimineața.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

'' În acel moment eram în perioada ciclului (a 4 a zi mai exact). Ciclul a ținut 5 zile''.
Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii dar sa si intelegi ca zilele de sangerare menstruala (menstruatia) reprezinta doar PRIMA faza/etapa a CICLULUI MENSTRUAL.
CICLUL este perioada de timp care exista intre 2 MENSTRUATII. In concluzie MENSTRUATIA a tinut 5 zile si ca atare actul sexual a fost intretinut in a 4-a zi de sangerare menstruala a actualului CICLU MENSTRUAL.
Fiindca actul sexual a fost PROTEJAT si de asemenea fiindca a fost intretinut intr-o zi a perioadei INFERILE in proportie de 99%, reiese ca intr-o astfel de situatie este 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina.
Folosirea pastile contraceptive Escapelle intr-o asemenea situatie a reprezentat o crasa IRESPONSABILITATE din partea ta fiindca ti-ai ''otravit'' absolut INUTIL/FARA ROST organismul si ai reusit si performanta sa-ti dereglezi intreaga activitate hormonala pe o perioada de mai multe luni. Este cazul sa incepi sa te rogi celui de sus sa te aiba in paza sa, ca sa te fereasca de ghinionul ca ciclul tau menstrual sa NU fie nici grav dereglat si nici o perioada de timp mult prea mare. Multa sanatate!

| izbeaaa77 explică (pentru corbulalbrosu):

Actul sexual s-a intretinut pe 29 ianuarie(vineri) (era a 2 a zi de menstruatie) (aproape inexistentă deoarece cantitatea era putina si abia din a 4 a zi a crescut putin). Pastila am luat-o duminică (a 4 zi de ciclu).
Am luat pastila deoarece exista posibilitatea ca putina sperma sa fi ajuns in interiorul vaginului.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru izbeaaa77):

In acel moment era in proportie de 99% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care ar fi ajuns in interiorul vaginul ''pasaricii'' tale chiar si 1 LITRU de sperma. Este oare atat de greu de inteles ca in acel moment era practic IMPOSIBIL sa fi fost chiar si in PRIMA ZI a PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual.
Daca te-ai fi documentat si informat corect ai fi stiut aceste lucruri extrem de simple si atunci nu ai mai fi actionat INCONSTIENT si absolut IRESPONSABIL sa folosesti INUTIL/FARA ROST acea pastila nenorocita. Roaga-te ca in urmatoarele 3-4 luni sa nu ajungi in situatia ca cilul tau menstrual sa devina complet DEREGLAT. Iti doresc sa ai parte de multa sanatate, fiindca in mod cert vei avea nevoie de asa ceva din moment ce ai actionat atat de prosteste. Inca o data : Multa sanatate!

| izbeaaa77 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de raspuns. Inteleg tot ce ati zis, dar atunci cum explicați miile de tinere care rămân însărcinate (involuntar) desi nu erau neapărat în perioadă fertilă?
Si toti medicii ginecologi care susțin că orice contact sexual neprotejat prezintă o posibilitate (oricât de mica) de instalare a unei sarcini nedorite?
Nu incerc sa va contrazic ci vreau sa ma lămuresc si, pe viitor, sa stiu! Multumesc.

| awspam a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asta am vrut sa spun si eu ca am mai vazut pe la oameni mari care ziceau ca sunt genul de pastile care maxim 2 in viata ca rup tot ce e hormonal dau peste cap urat
una e mult dar cu a doua
nu stiu ce nu cauta guma subtire alea nu se simt si sunt mai sanatoase

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă o prajitură si daca nu ai albusul din ouă il ai natural de la pi...laughing