| Roxiuttzaaa a întrebat:

De ce toata lumea zice ca ne distrugem viata daca incepem viata sexuala la 14 ani? ne protejam si asa nu exista niciun risc ca si cum as putea ramane insarcinata sau cu un virus... nu inteleg ce e asa de rau? Si nu mai spuneti ca voi va jucati cu papusele la varsta asta si nu stiu ce, erati aproape de adolescenta si va mai jucati atunci?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Roxana, viața sexuală ar trebui să ți-o începi după 17 ani jumate, ca să nu-ți pui sănătatea în pericol.

Începerea vieții sexuale înainte de 17 ani jumate îți mărește foarte mult riscul apariției de cancer de col uterin (și nu numai).

Ar fi bine să citești conversațiile de aici:
http://www.tpu.ro/......propus-sa/

| fabiola a răspuns:

Nu-ti spunem sa te joci cu papusile, iti spunem sa inveti, viata nu-i usoara dincolo de sex!

| Vokii a răspuns:

Cred ca lumea asta s-a prostit. Cum sa-ti incepi viata sexuala la 14 ani? straight face Stiu o fata care tot la 14 ani si-a inceput-o, iar acum la 16 ani are 3 copii, iar pe al 4-lea trebuie sa-l nasca! rolling eyes

| Roxiuttzaaa explică (pentru Vokii):

Pi dac nu se protejaza... laughing

| Vokii a răspuns (pentru Roxiuttzaaa):

Stiu. dar ea nu vrea sa se protejeze! Cred ca vrea sa aiba multi copii. thinking

| Reek54 a răspuns (pentru Vokii):

E tiganca? laughing

| Vokii a răspuns (pentru Reek54):

Nu, nu e tiganca. rolling on the floor

| Reek54 a răspuns (pentru Vokii):

Ma, macar are grija de ei?, a ales un barbat bun? (cati ani are?), se descurca financiar si din toate punctele de vedere?

| Vokii a răspuns (pentru Reek54):

O fi avand grija de ei, nu stiu! Stiu ca acum ar fi trebuit sa fi facut a 10-a si sa treaca a 11-a. Da na. a fost insarcinata si n-a mai fost la liceu. Oricum. ea a inceput sa faca copii din clasa a 8-a.

| Reek54 a răspuns (pentru Vokii):

Ma gandesc, ca probabil vrea sa bata un record, si s-a gandit sa inceapa de frageda ca sa nu piarda timp, tu ce crezi?

| Vokii a răspuns (pentru Reek54):

Eh. nici nu stiu ce sa mai cred! laughing

| Paulla a răspuns:

Pentru că ai un risc crescut la cancerul de col uterin, care-i, dacă nu mă înşel, prima(sau printre primele) cauze de mortalitate la femei. Google it.

| Reek54 a răspuns:

Creste foarte mult riscul sa faci cancer de col uterin, de-aia, si ai timp pentru sex, daca faci de la varsta aia... mai incolo o sa ti se para plictisitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite... daca nu intelegi de ce nici n-o sa ma obosesc sa-ti explic pentru ca e clar ca tot ce vrei tu vei face, dar pe scurt ar fi ca e prea devreme si chiar daca esti matura fizic(sa zicem...), psihic sigur nu esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da, intr-adevar este bine sa incepi de la 16 ani in sus, ca risti sa iti pui sanatatea in pericol, nu este neaparat vorba despre insarcinare.

| τττ a răspuns:

Draga Roxana, la 14 ani inca esti la pubertate, corpul tau se formeaza. Daca faci sex de la aceasta varsta poti sa suferi mai tarziu de cancer de col uterin.Cel mai bine ar fi sa incepi viata sexuala dupa 17 ani jumate.Numai bine.

| KMaddieK a răspuns:

Deci lumea spune asta pentru ca li se pare ca e o varsta prea mica pentru asa ceva, dar daca vrei o faci, tongue

| dreamgirl94 a răspuns:

Doctorii nu recomanda sexul decat dupa 16 ani nu pentru ca vai ce egoisti suntem noi adultii si nu vrem ca si voi sa faceti sex.sexul e superb intr-adevar dar presupune anumite responsabilitati pe care voi nu aveti mentalitatea sa le asumati. daca ramai gravida ce faci? daca iei o boala ce faci? dpdv legal trebuie sa mergi cu mami de manuta ca sa te tratezi.de aceea la 16, 17 ani nu mai este nicio problema sa o faci, e ceva normal.eu cand aud copii de 14-15 ani ca o fac mi se ridica parul pe ceafa.nu aveti nevoie de sex inca..sti cum e? ca fructul acela crud pe care vrei sa l mananci indiferent daca e copt sau nu chiar daca dupa te va durea stomacul.asa e si cu sexul la varsta voastra.

| anonima3389 a răspuns:

Dap,eu chiar ma jucam.fiecare o incepe cand vrea.si exista posiblitatea sa fii alergica la prezervativ de exemplu sau de la lubrifianti si sa ai usturimi..si nu o sa ai cui sa spui (daca te feresti de parinti)..plus de asta daca o faci cu primul care iti iese in cale, dupa aia te desparti de el o faci si cu urmatorul si o sa ajungi sa te casatoresti si o sa fii :inceputa" de o groaza de barbati..plus de asta pot sa te arate pe strada toti cu care o faci:uite ba, p-aia am fu...-o eu" si e cam naspa. faci cum vrei, dar sa nu regreti mai incolo.

| Eille2EtcnupD a răspuns:

Hey, ar fi mai bine daca nu ai face-o. adica, sunt mult mai multe l; ucruri importantae la varsta ta de facut, decat sa te tavalesti in cearsafurile altora... sincer, mai bine ti-ai trai viata.si poate nu te prinzi, dar cei mai multi baietii se folosesc de noi fetele virgine, doar ca sa ajunga cu noi in pat. si chiar nu mi se poare normal. nu e vb de jucat cu papusile. ci de varsta... stii, tata imi zice mereu: toate la timpul lor, sau toate la varsta potrivita. daca o sa o faci, o sa regreti mult cand te vei maturiza

| dani701 a răspuns:

Buna Sorehappy
Ce rost are sa faci sex la varsta asta? Ca ai buletin?laughing
Sau din curiozitatehappy Mai tarziu o sa regreti.
Am 17 ani si nu mi-am inceput viata sexuala si nici nu ma grabeschappy
Si la 14 ani ma uitam la Ben10 toata ziua ca un disperatlaughing
Si nu neaparat trebuie sa te joci cu papusile sau chesti de astea dar e prea devreme. Asteapta macar pana pe la 17-18...25happy
Bafta oricum. Decizia iti apartinetongue