| DianaHeart a întrebat:

sad

De curand firma unde lucra tata, a dat faliment si de atunci numai certuri am in familie si tatal meu a inceput sa devina foarte violent. Luni seara, l-am chemat pe iubitul meu in vizita la mine, deoarece nu mai suportam scandalul pe care il facea tata in casa, eu am 18 ani, iar iubitul meu 19 si suntem impreuna de 2 ani.

Sa revenim la discutie, cand a venit iubitul meu, bineinteles ca sa legat putin tata de el si lucrul asta nu mi-a placut deloc. Dupa 10-15 minute, tata a intrat in camera unde eram cu iubitul meu si a inceput cu gura mare, si mi-a spus:"Sa nu te mai vad cu asta in casa mea, ca-i rup picioarele", iar apoi mi-a dat o palma, in acel momentan iubitul meu sa enervat i-a pus mana in gat tatalui meu. Sa spun sincer ca eu am ramas socata cand am vazut asta, apoi iubitul meu mi-a zis:"Nu te las aici in casa cu el" si am dormit la iubitul meu in aseara respectiva.

A doua zi am revenit acasa, de am vorbit cu mama, iar apoi cu tata si le-am spus ca imi pare sincer rau pentru ce sa intamplat. Acuma nu stiu ce sa fac cu iubitul meu, sa mai continui sau nu relatia. El a incercat sa ma protejeze, dar pe o alta parte, i-a pus mana in gat tatalui meu.

Sincer, chiar nu stiu ce sa fac. As si recunoastoarea daca m-ati ajuta cu un sfat, multumesc!

18 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Problema este la tatal tau, nu la iubitul tau. Reactia iubitului tau a fost poate exagerata, dar altfel fireasca. Ce cauta o femeie la iubitul ei? Sa o iubeasca, sa o protejeze. El ti-a dat dovada prin asta de ambele.
Doar daca nu cumva este impulsiv, si raspunsul lui la toate este violenta, dar nu cred ca acesta este cazul.

| lolly a răspuns:

Esti nebuna fat-o? El ti-a luat apararea chiar daca e tatal tau! Esti proasta, sincer! Fara suparare.Esti de 2 ani, ce vroiai sa stea sa taca sa vada cum da in tine? Ala e iubit, care face ceva in privinta asta.Fi recunoscatoare. Tatal tau e cel care a gresit, nu iubitul tau! El si-a facut datoria, sa te protejeze.Nu il meriti.

| DNSK a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, si poate plecati amandoua de acolo. nu renunta la baiatul ala..chiar tine la tine. altul in locul lui ar fi fugit

| Zizzou a răspuns:

1. Asa faceam toti eu sincer faceam mai mult de atat... poate si un pumn in cap
2. Nu va afecteaza relatia. Punete in locul lui... sa-ti vezi prietena lovita de un tata aproximativ "stresat" in legatura cus erviciul
3. Ai 18 ani... deciziile nu mai sunt la poalele parintilor. Tu trebuie sa iei deciziile si sa-ti croiesti viitorul
4. Gandeste-te de inca 5 ori, apoi vei realiza ca totusi nu a facut ceva rau. DAR totusi e tatal tau si are prioritate dar nu as accepta ca un tata sa se comporte asa cu fiica sa, oricat de mult ar tine la ea.
Good Luck!

| neutrino a răspuns:

Din pacate nu pot sa-ti spun decat ca ai dat dovada de multa prostie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Diana, dintr-o data tatal tau s-a trezit fara servici.Asta nu e un motiv sa fie violent.Dar e un stres.Tu ai crescut cu parintii tai.De obicei unel probeme sa rezolva in familie, iar iubitul tau nu ar fi trebuit sa se ia de tatal tau, chiar daca te-a palmuit.
Sfat; mergi cu iubitul tau la parintii tai vorbiti toti patru despre viitorul vostru. Eventual ar trebui sa-si ceara scuze.
Nu te poti detasa de familia ta asa usor.

| Oana92 a răspuns:

Niciunul nu a procedat corect, dar pe de alta parte iubitul tau ti-a luat apararea. Crezi ca in asa un moment te mai gandesti la cine e ala care ridica palma? Actionezi din instinct. Si sincera sa fiu ai fi nesimtita daca l-ar lasa pentru asta, in fond nu el te-a ranit, el a incercat sa iti fie alaturi.

| Cristiann25 a răspuns:

Prietenul tau te IUBESTE nu e clar? Cum sa-l parasesti? A facut un lucru foarte corect.Care e problema? Nu trebuie sa permiti unui om sa te jigneasca. Tatal tau cred ca are putin probleme la mansarda.

| Larisssaa a răspuns:

Poate a fost un reflex... Te iubeşte prea mult.

| chazz a răspuns:

A incercat sa te protejeze, nu prea exista o cale de mijloc. Discuta cu parintii tai.Despre ce sa discuti?
1.despre tine.
2.despre prietenul tau.
3.despre relatia voastra care o aveti in familie.
Nu este frumos ceea ce fac.
tatal tau este "low" daca a devenit stresat din cauza banilor.
repet, iubitul a incercat sa te protejeze cand a vazut ca esti lovita imediat a reactionat.
daca discuti cu ei si nu rezolvi nimic, ii lasi in pace.
Numai bine!

| RuxandraBianca a răspuns:

Ce baiat special! nu orice baiat e asa! sa nu care cumva sa te desparti de el! te iubeste asa mult si tu vrei sa te desparti de el?! sfatul meu este sa iti continui relatia cu acest baiat pentru ca se vede de la o posta cat tine la tine.(so sweet)

| thefighter1 a răspuns:

Ba da proasta esti..cum sa te mai intrebi ma daca sa ramai sau nu cu el? probabil preferai un papagal care s-ar fi pisat pe el de frica.
prietenu a facut exact ce trebuie, eu probabil i-as fi tras si una in bot, ceea ce nu ar fi fost bine

| DaRaspund a răspuns:

Pai cred ca si tu ai fi incercat sa-l aperi pe el daca ar fi fost intr-o astfel de situatie. A gresit si el...

| RoxKnkK a răspuns:

Prietenul tau da dovada ca te iubeste! e asa de greu sa iti dai seama? da ia pus mana la gat dar ca sa te protejeze nu din altceva,,

| CherNadya a răspuns:

Buna nu fii speriata! El a facut bine, a vrut sa te protejeze! Nici nu te gandi sa inchei relatia cu el din cauza parintilor! Te iubeste e clar.Incearca sa-l eviti pe tatal tau si iubeste in continuare. Mult succes si ai grija de tine si iubitul tau, nu toti sunt ca el!

| sharlyn a răspuns:

Sa te despartesti de el pentru ca ti-a luat apararea esti nebuna :O nu prea exista in ziua de azi baietii dinastia prin gestul acesta a dat dovada ca te iubeste si iti vrea tot binele din lumea, te apara ce e mai bine decat atat? + relatie de 2 ani de ce sa dai cu piceorul la relatia asta. Pretuiestel, asa e "cand cineva crede ca iti face un bine e luat de prost" cam asa e in cazul acesta. Eu nici nu ceram nici un sfat la problema asta e clar ca te iubeste, si e impotriva bataii. Te pup si ia decizia cea mai corecta.

| Vanessa2828 a răspuns:

Off, mai vorbeste cu iubitul tau, cum sa il parasesti din asemenea lucru? El a dat dovada ca te iubeste, te protejeaza mult, nu ai cum sa te superi pe el. Poti sa vorbesti cu el si sa ii zici totusi ca nu vreai sa se mai repete faza asta niciodata. Iar tu trebuie sa intelegi ca el te iubeste si de aia a facut asta. Tie ti-ar place sa vezi pe cineva ca da in iubitu tau? Si tu sa poti intervenii si sa nu intervii? Nu cred! Asa ca continua relatia cu iubituu tau, iar cu tatal tau rezolva tu cumva, vorbeste cu el, fa-l sa inteleaga ca iti pare rau, si da, ii poti spune ca a gresit iubitul tau, fiindca pe deoparte a gresit dar a gresit cu motivatie decii e ok!

Si eu am fost intr-o situatie ca a ta, tatal meu nu il suporta pe iubitu meu care era mai mare ca mine cu 9 ani, erau cat pe acii sa se ia la bataie. eu stateam sa ma impart intre ei, sa ii impac pe amandoi. e greu

Dar in situatia ta, capu sus, si ramai cu iubitu tau! :*
Succes:*