| Maki2121 a întrebat:

Desi m-am documentat in mai multe locuri, as vrea sa va intreb si pe voi ca sa ma linistesc complet. Mi-am inceput activitatea sexuala cu scopul de a-mi regla menstruatia(de cateva luni). Intotdeauna am folosit prezervativ si nu s-a rupt niciodata (l-am verificat mereu la final) si am folosit si retragerea ca sa eliminam orice risc. Ultima daca prietenul meu nu a reusit sa ejaculeze iar prezervativul nu era rupt. Cu toate acestea menstruatia mi-a intarziau destul de mult. E posibil sa fie vorba de o sarcina? Din cand in cand m-am am mici dureri ca acelea de dinainte sa imi vina menstruatia dar nu persista. Multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă/când/cum ai făcut test de sarcină, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Multă sănătate.

26 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Sa inteleg ca acum e la moda sa iti incepi viata sexuala pentru a se regla menstruatia?rolling on the floor))
Vai de generatia asta...

| Maki2121 explică (pentru Aasdfghj):

Comentariul tau e aiurea, mai ales ca tu nu imi cunosti situatia. Daca nu ai un raspuns potrivit mai bine taci, serios. happy

| Aasdfghj a răspuns (pentru Maki2121):

Asta inseamna ca puteai tine detaliul pentru tine. Pot sa comentez cat vreau. Odata ce ai pus intrebarea ti-ai asumat si riscul de a te lua lumea la misto.

| pufulescu a răspuns (pentru Aasdfghj):

Dar tu cati 50 de ani ai, de spui asa persiflant ' generatia asta '?

| Maki2121 explică (pentru Aasdfghj):

Asta arata cat poti pierde timpul aici.

| Aasdfghj a răspuns (pentru pufulescu):

Nu vad cu ce te-ar ajuta daca ti-as spune. In fond, cu ce te-am jignit de ai sarit asa?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Maki2121):

Sa stii ca atunci cand intru ma amuz tare mult de intrebarile unora. Astazi, intrebarea ta a fost "vedeta".

P.s. Timpul meu, il pierd cum vreau.

| pufulescu a răspuns (pentru Aasdfghj):

Pentru ca habar n-ai, dar faci misto!
Chiar pot aparea probleme de sanatate din LIPSA de activitate sexuala si la fete si la baieti, mai informeaza-te. Plus ca nu-mi plac mistocarii de ambele sexe!

| Aasdfghj a răspuns (pentru pufulescu):

Daca tu nu ai habar, taci laughing) Sexul nu ajuta la reglarea menstruatiei. Te rog, uita-te mai sus si la ce a spus Bursuc001.

Hai sa facem sex acum, sa ne reglam menstruatia. Dar de ce sa nu facem ca sa scapam de foamete sau de seceta. Astea sunt scuze penibile. Viata sexuala o incepi cand esti pregatita si iti doresti cu adevarat. In niciun caz nu iti reglezi menstruatia asa.
Daca nu iti convin raspunsurile poti sa iesi de pe pagina. Nu-i problema mea, nu-mi pasa.

| pufulescu a răspuns (pentru Aasdfghj):

Probabil esti medic si ai tu habar :-| eu iti povestesc ce i-au spus doi doctori unei foste prietene care avea dereglari hormonale si de ciclu din cauza lipsei de activitate sexuala. Dar ma rog, poate tu ai terminat medicina la Harvard, aia erau mai prosti fiindca au facut-o la Cluj!
Daca nu iti convine o intrebare, nu intra pe ea sa raspunzi. Nu-i problema mea ca sexul iti face tie scarba, nu-mi pasa.

| Aasdfghj a răspuns (pentru pufulescu):

Tu esti cel caruia nu i-a convenit raspunsul meu. Prima data te-ai luat de faptul ca am spus ceva rau despre generatia asta. Apoi de faptul ca e penibil sa iti incepi viata sexuala "din obligatie". Nu inteleg, pana la urma care e problema ta?
Intrebarile sunt vizibile pentru oricine si fiecare comenteaza cum vrea. Daca te deranjeaza un raspuns e problema ta. Fiecare e liber sa-si manifeste opinia.

Nu pot sa iau de buna ceea ce ai scris tu aici. E ca si cum imi spui ca ai vazut o farfurie zburatoare. Ai vazut-o doar tu, ceilalti nu te cred. Asa si cu exemplul tau.

"Nu-i problema mea ca sexul iti face tie scarba". Te rog sa-mi argumentezi cum ai ajuns la concluzia asta. Esti penibil si nu stii cum sa te mai scoti sau ce? Daca te deranjez atat de tare, blocheaza-ma ca nu-mi pasa de tine.

| pufulescu a răspuns (pentru Aasdfghj):

Gataaa ca am inteles ca n-am cu cine, esti cea mai tare tu pe aici! Te astept la cotitura sa pui intrebari, sa vezi mistouri atunci. Te-am pupat, la revedere!

| SkyPilot a răspuns (pentru Aasdfghj):

Ce am pierdut! Ideea asta nu mi-a venit cand eram prin liceu si trebuia sa linistesc greierasul fetelor carora le faceam propuneri happy

| Purec a răspuns:

Si baietii pot sa spuna ceva de genul " caut o curva ca sa imi reglez erectia " thinking

ps: Nu esti insarcinata, nu ai cum, natura este ceva complex, nu lasa chiar pe oricine sa se inmulteasca

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sunteţi GREŞIT "informate" dacă voi credeţi că începerea vieţii sexuale ajută la reglarea menstruaţiei sad

Cred că tu căutai doar un "motiv" pentru a-ţi începe viaţa sexuală...

Oricum, dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual, atunci NU ai cum să rămâi însărcinată happy
Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală.

Toate cele bune.

| Maki2121 explică (pentru bursuc001):

Nu sunt minora iar ciclul menstrual il am de 10 ani (am 20 de ani). In toti cei 10 ani nu am avut niciodata ciclul regulat; mereu am avut dereglari hormonale (cu toate astea nu mi-a mai intarziat asa mult decat am inceput activitatea). Am fost atat la ginecolog, care mi-a dat anticonceptionale( pe care, din pacate, corpul nu mi le-a acceptat. Am fost si la endocrinolog, am luat duphaston( era bine pe timpul tratamentului, cand trebua sa il opresc dereglarea mi-a revenit). Intr-adevar am chisturi ( in dimensiuni normale). Multumesc pentru informatii si ajutor.

| bursuc001 a răspuns (pentru Maki2121):

Cu plăcere :)

Mda, dacă ai făcut dozările hormonale când ai fost la endocrinolog şi au ieşit bine, atunci totul e ok ( din acest punct de vedere ).
În privinţa AC, depinde ce anume ţi s-a prescris...

Oricum, având în vedere că ai chist ovarian ( sau ovare polichistice ), cel mai probabil, din acest motiv îţi întârzie ( acum ) menstruaţia!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Din păcate, pentru tratarea chistului, este NECESAR un tratament cu AC :(
Dacă, în urma tratamentului, chistul nu scade în dimensiuni ( după 2-6 luni de tratament ), atunci este necesară intervenţia chirurgicală/operaţia - în acel caz, trebuie efectuată o chistectomie ovariană ( preferabil laparoscopică ).

Multă sănătate.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă/când/cum ai făcut test de sarcină, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Multă sănătate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu cred sa aiba vreo relevanta motivul real al practicarii sexului deoarece fiecare dintre noi il practicam din motive doar de noi stiute. Faptul ca ati practicat un sex responsabil este cat se poate de laudabil ceea ce va si ferit de complicatii inutile. Intarzierea actuala a menstruatiei nu poate avea decat o motivatie medicala sau de natura endocrin-hormonala.In cazul in care menstruatia intarzie mai mult de 10-12 zile este un motiv de ingrijorare iar vizita la un cabinet ginecologic ar fi binevenita. Aparitia unor semne premenstruale este normala in aceasta perioada si denota ca totusi menstruatia este pe cale sa debuteze cat de curand. In conditiile descrise nu poate fi vorba de o sarcina.Multa sanatate.

| Maki2121 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru raspuns, apreciez.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maki2121):

Sa continuati tot asa si veti fi feriti de neplaceri. Nu am reusit sa-mi formulez mai bine/complet raspunsul deoarece nu se poate deduce cat de mare este intarzierea.Insa este posibil ca menstruatia sa inceapa foarte curand.

| neutrino a răspuns:

Buna gluma, dar este pentru copii: "mi-am inceput actvitatea sexuala cu scopul de a-mi regla menstruatia"!? Iata ca ai dat gres!

| peperonies a răspuns:

>"Mi-am inceput activitatea sexuala cu scopul de a-mi regla menstruatia"

http://s.pikabu.ru/images/previews_comm/2013-06_1/13700304552415.jpg

| BeckhamRZM a răspuns:

Nu, nu ai nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Bambyynaa007 a răspuns:

Nu, stai linistita. Atata timp cat sperma nu iti intra in organism sa spun asa, poti sta linistita :* Funda?