| maria_7379 a întrebat:

Buna dimineata TPU.
UNU: Ce parere aveti de fetele de saseprezece ani care sunt insarcinate
DOI: Daca ar fi sora voastra ce parere ati avea despre ea?

24 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună,maria_7379!
Am citit întrebările tale, dar şi răspunsurile utilizatorilor TPU.
Vorbind serios, acum ce fată de 16 ani se mai joacă cu păpuşi? Fetele de 12-13 ani îşi încep viaţa sexuală, şi acestea de 16 să viseze la păpuşi?
E puţin eronată această afirmaţie.
Toţi dau search pe internet şi încep să spună că fetele de 16 ani ar trebui să se joace, iar acelea de 18 ani să îşi înceapă viaţa sexuală.
Am văzut fete de 18 ani mult mai copilăroase decât fetele de 16-17 ani, însă am văzut şi fete la fel de copilăroase deşi sunt mai mari.
Când e vorba de 19-20 de ani, poţi spune că la 16 ani eşti copil, dar când e vorba de 18, nu e mare diferenţa.
În 2 ani nu se schimbă prea multe, indicat ar fi ca fetele care au 19-20 de ani să îşi înceapă viaţa sexuală.
Un corp e suficient dezvoltat după vârsta de 19 ani, doar atunci o fată e pregătită să aibă relaţii sexuale.
Aceasta-i părerea mea!
Acum să-ţi răspund la întrebările tale:
Ai impresia că sora ta e singura persoană care şi-a început viaţa sexuală atât de devreme? Ei bine, nu.Lumea e înconjurată de fetele care sar pe băieţi de la 12 ani şi care le numesc simplu : târfe.
Diferenţa dintre ele şi sora ta este, că ele ştiu să se protejeze.
Aşa vremuri au venit!
Asta nu înseamnă că sora ta a făcut bine ce a făcut, nici nu ştie la ce riscuri e expusă. Corpul ei nu este dezvoltat mai deloc.
După cum spunea şi Caramela, nu vă mai lăsaţi păcălite de cuvinte, fetiţelor!
Părerea mea despre sora ta este, una proastă, bineîneţeles.
Fetele ca sora ta o să aibă un viitor distrus.
Dacă ar fi fost sora mea, nu ar fi făcut aşa ceva niciodată. Sora mea a fost învăţată de către mama şi tata, să nu-şi distrugă viaţa.
Succes!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa inteleg ca sora ta se afla in aceasta situatie.
de la inceput nu trebuie sa judecam, poate a fost violata, e posibil si acest aspect de luat in seama, daca nu a fost viol si a fost cu acceptul ei, cred ca nu a fost cineva langa ea sa o invete/sa ii explice si sa o puna in teme ce inseamna sa iti incepi viata sexuala la varsta frageda si sa dai si nastere unui copil..inconstienta si curiozitatea fac din fetele minore jucarii sexuale pentru multi barbati inconstientistraight face trist dar adevarat.iar tu ca sora, trebuie sa iei exemplu si sa nu cazi prada acestor nemernici, nu te lasa influientata de vorbe mieroase/cadouri/un te iubesc aruncat la vrajeala/esti viata si aerul meu si cate si mai cate...vezi ce urmari raman in urma inconstienteistraight face
mama voastra unde este? nu a fost/nu este langa voi?
revino cu ceva detalii si mai vorbim, daca vrei scrie un mesaj in privat.
baiatul cati ani are? e mai mare ca sora ta? el stie? ce zice?
O zi frumoasa sa aihappy

| ApaMineralaPlata a răspuns:

Ca nu a fost crescuta de parinti asa cum trebuie, si ca e o fata care n-are responsabilitate si inainte de a face ceva nu se gandeste la consecinte happy.

| RAY a răspuns:

1 bravo lor sunt pregatite de viata

2 ce miar pasa mie ce face soramaea fiecare face ce vrea cu viata lui

| Azµre a răspuns:

Ce părere să am decât una proastă, iar dacă era sorămea o băteam de îi suna apa în cap.
N-au minte nu sunt sănătoase... prost învățate altceva n-am ce spune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Exista adolescente care raman insarcinate la 16ani...Ce parere sa am? Sunt lipsite de educatie sexuala, lipsa comunicarii parinte -copil. Fetele la varsta sta cad usor in ispite, sunt usor de corupt. Poate nu e doar vina fetei. Daca ar sora mea as incerca sa am o discutie cu ea si am hotari ce e mai bine de facut.Cred ca nu as condamna-o foarte mult.

| Oana92 a răspuns:

Ce parere pot sa am despre un necunoscut. E absurd sa cataloghezi pe cineva doar dupa un singur aspect- in cazul asta faptul ca e insarcinata. Nu e un lucru de dorit, normal, dar exista si accidente, lipsa de informatie/educatie si din pacate violurile. Nu pot sa spun ca ma inclin in fata lor, dar le respect mai mult decat le respect pe cele de 13-14 cu 3 avorturi la activ. Am avut in liceu o fata, era clasa a11a cand a ramas insarcinata, de felul ei era cam vagaboanda, nu prea venea la scoala, nu invata, dar era cea mai frumoasa fata din scoala. Si a nascut copilul, il creste si tin sa iti spun ca pana la finalul clasei a12a nu a mai avut nici macar o absenta, notele ei au crescut si etc. Copilul practic a pus-o pe picioare! A avut ce-i drept sprijinul parintilor si al partenerului, dar putea sa se lase de scoala si nu a facut-o, din contra chiar!

E omeneste sa gresesti, dar e o dovada de maturitate sa iti asumi greseala si sa gasesti o cale de rezolvare.

| grab a răspuns:

As zice sa il nasca si sa il creasca asa cum poate. daca ar fi sora-mea as ajuta-o sa il creasca, i-as sponsoriza o bona.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A pacalit-o cineva. nu e vina ei, e doar o copila care nu stie pe ce lume traieste. parerea despre surori/frati nu trebuie sa se schimbe in functie de nimic. sunt bucata din tine.

Răspuns utilizator avertizat
| dodicuta a răspuns:

Ca se cred tari, la moda, populare, cum vrei sa ii zici ca fac ce fac dar cand raman gravide ar intra in pamant de rusine.

| LittleShyDevil a răspuns:

Buna dimineata! Un copil naste un alt copil. La varsta asta inca crezi ca este o joaca cu papusile chiar daca am evoluat foarte mult, daca pot sa zic asa. Ce parere am eu despre ele, pai daca s-a intamplat, s-a intamplat, sa creasca copilul si sa fie o mama mai buna decat era mama ei, de ce? Pai, sa nu se intample cum s-a intamplat la ea, daca copilul ce il va naste este fetita. Si inca o data zic sa il creasca nu sa avorteze, dupa parere mea fetele care avorteaza sunt josnice mai ales daca ambii au fost de acord sa faca s**. Daca ar fi sora mea, daca ar fi eu voi fi alaturi de ea deoarece trece prin momente grele si are nevoie de suportul cuiva. O zi buna!

| maria_7379 explică (pentru LittleShyDevil):

Intrebarea asta e pusa pentru sora mea. Parintii mei sunt divortati si tatal meu a luat-o pe sora mea si maicamea pe mine. Nu e legata de mine eu nici paisprezece nu am mai am doua luni si un pic

| SatanLovesYou a răspuns:

1. Proaste.
2. Nu are nici o importanta daca e sora mea sau nu. Probabil i-as trage cateva palme sa se trezeasca la realitate, sa realizeze cat de tampita e + ce a zis LotOfLove.

| Alisse a răspuns:

E prea tanara pentru a intemeia o familie..insa nu conteaza parerea mea si a altorahappy in lume asta toti judeca fara sa gandeasca si nu trebuie sa te iei dupa placul altora.

| Alisse a răspuns (pentru Alisse):

Aa si daca imi este sora o sprijin fiindca nu cred ca e asa fericita ca asta i s-a intamplat.pur si simplu familia trebuie sa fie langa ea si sa accepte situatia fiindca nu mai aveti ce sa schimbati asta e situatiahappy

| 010101012 a răspuns:

Că e o uşuratică şi o curvă în călduri.Scuze ca ţi-o zic dar ăsta-i adevărul.

| maria_7379 explică:

Faza e ca eu pe sora mea am vazut-o o data si asta e o poveste lunga. Aseara am aflat si eu asta si am fost pur si simplu socata. Asta si pentru ca stiu ca ''tatal meu'' nu a educat-o cum trebuia.

| AndrewAndy a răspuns:

Well Maria...tu cati ani ai? Mai pune semnu intrebarii si vezi ca nu se scrie saseprezece...

| maria_7379 explică (pentru AndrewAndy):

Da stiu. Scz nu imi merge decat punctele si punctul atat nu stiu ce are tastatura. EU fac paisprezece peste luni si un pic

| emty1 a răspuns:

Parere? Mi se pare prea "nebuna". La 16 ani ar trebui inca sa copilareasca. 16 ani nu e varsta potrivita pentru a avea relatii sexuale. Si daca ma intrebi cand ar fi varsta potrivita, ti-as spune dupa 19-20 ani, atunci cand esti la facultate.
Doi: Eu as discuta cu ea si i-as spune ca lucrul pe care l-a facut nu e DELOC ok si i-as explica toate riscurile.
Eu o pot cataloga ca pe un lucru penal( vietii). Poti gresi, poti sa nu iei admiterea, bacul, sau la facultate si nu e ceva grav, dar asta ewinking Iti schimba viitorul.
Sper sa te fi ajutat si daca esti sora ei, mergi cu ea la medic si cel mai bun suport pe care il ai sunt parintii tai, Vorbeste cu ei, chiar daca e nasol, vor intelege. Aici dam sfaturi, utile sau mai putin utile. Sper ca te-am ajutat cat de cat. O zi placuta in continuare.

| AlienLover a răspuns:

UNU:vai saracile de ele...

DOI:n-as mai vrea s-o vad si n-as mai vorbi cu ea