| Maria204 a întrebat:

Ce parere aveti de fetele care, fara nici cea mai mica intentie raman insarcinate si despre fameile care nu reusesc toata viata sa ramana insarcinate?

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde ce-nseamnă "fără nici cea mai mică intenţie". Există cazuri (e foarte adevărat că sunt extrem de rare) când apare o sarcină în ciuda unor metode contraceptive folosite corect şi sub supraveghere şi recomandare medicală (după caz). Pe acelea eu sincer le compătimesc.
Pe restul', care rămân gravide din inconştienţă, nu le dau prea multă importanţă.
Mai există însă şi categoria de femei care rămân gravide din cauza lipsei de educaţie sexuală. Dacă-s mai tinere, le compătimesc pentru că nu e vina lor că la noi sexul încă e un tabu şi rămâne tabu din cauza habotnicilor creştinopaţi.

Cât despre femeile infertile, nu am nicio părere. Nu e nimic de compătimit sau de felicitat. Asta e. Deşi, există tratamente pentru aşa ceva şi care chiar dau rezultate.

Însă, având în vedere că şi-aşa suntem prea mulţi, poate chiar ar fi mai bine ca infertilitatea generală să mai crească puţin. Măcar aşa s-ar mai goli orfelinatele!

Numai bine.

| PinkPanther a răspuns:

Fetele care raman insarcinate sunt niste inconstiente, caci raman asa din cauza lor, pe cand femeile care vor copii dar nu vor sa faca nu mai e vina lor, cel putin nu in mare parte, ca ar putesa sa ramana sterile din cauza unor prostii care le-au facut in tinerete.

| ema69 a răspuns:

Pe fetele ce raman insarcinate fara intentie, dar au alaturi pe cei ce-i iubesc si aduc pe lume copilasi le felicit iar pe femeile carora nu le este dat acest dar minunat de a fi mame le compatimesc...

| CookieMonsta a răspuns:

Ironie.Ironia sortii.

| Ovilacul a răspuns:

Nu am o parere tocmai ok de o femeie care ramane insarcinata fara sa vrea, deoarece inseamna ca e neglijenta. In schimb imi pare rau de cele care isi doresc cu adevarat un copil si nu-l pot avea. Nu avem ce face, unele sunt mai fertile iar altele nu. Desigur, se pot adopta copii dar parca ai un alt sentiment, tu ca femeie, cand stii ca acea fiinta e rodul iubirii tale si a partenerului tau.

| Nanutzu a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, de perechea acelei femei, sau de femeia insusi, daca poate sa faca copii sau nu. Funda?happy