| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea pentru azi este următoarea:
Dragi domni/doamne / domnișoare/ voi ați fi de acord sa faceți sex de la prima întâlnire sau ați făcut sex de la prima întâlnire?
Pentru ca eu nu sunt de acord cu asa ceva mai ales ca poate nici nu cunoașteți persoana respectiva și nu știți exact ce intenții are, dar asta e doar strict părerea mea personală!

40 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Riscul de transmitere de boli e unul pentru care poate s-ar putea sa ajungeti sa nu faceti sex nici la a o suta intalnire, ca nu are analizele facute / la zi, iar ( ah, asta multi nu stiti) anumite boli se transmiti si prin saliva ( chiar saruturi mai adanci, nu cele pe obraz). Deci asta e cam din oficiu oricand, nu doar la prima intalnire.

Totul depinde de decizia fiecaruia, ce doreste, cat e dispus sa riste, pentru ce, de ce. Poate ca simte o nevoie profunda de a face sex si intalneste intamplator/ planificat pe cineva cu care simte ceva special doar sexual si amandoi isi doresc strict acel lucru pentru moment.

Din propria experienta, oricat ai pretinde ca nu te vei atasa, tot reusesti sa te atasezi cumva daca esti om cu adevarat, important e ce feed-back primesti de la cealalta persoana. Daca si cealalta persoana nu a rezistat tentatiei si a oferit mai mult decat sex, misiunea de " just sex" va esua si poate duce catre tragedii, pentru de cele mai multe ori lumea e incapatanata si orgolioasa si refuza sa vorbeasca pe sleau ce simte, plus ca ceea ce s-a simtit atunci a fost doar un impuls, pe cand realitatea poate fi dur impotriva unei legaturi de durata.

Uneori poate ca e bine sa nu pui limite si sa lasi lucrurile sa mearga de la sine, iar cand simti ca se complica si persoana cealalta simte altceva incearca sa gandesti la rece, nu grabi sa iei decizii - poti cauza traume / regreta o viata intreaga.

P.S.: Mai ales pentru cei care judeca " aII-a zi" ca vai, in prima zi au judecat gresit - incercati sa nu mai fiti idealisti, toti avem defecte! Ganditi la rece, nu luati decizii pripite, subiective!

| iulia0514 explică (pentru stef87):

Perfect adevărathappy
Nu judec, nu putem fi toți la fel!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sunt de acord pentru ca eu de fiecare data fac sex la prima întâlnire

| iulia0514 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Bravo! Doar te rog eu nu te lăsa legat de calorifer de la prima întâlnirehappy

| RAY a răspuns:

Sunt de acord cu afirmația ta

Pentru ca eu nu sunt de acord cu așa ceva mai ales ca poate nici nu cunoașteți persoana respectiva și nu știți exact ce intenții are, dar asta e doar strict părerea mea personală!

| iulia0514 explică (pentru RAY):

Fiecare avem păreri diferite și suntem liberi să ne spunem părerea!

| RAY a răspuns (pentru iulia0514):

Ai dreptate în ceea ce spui,e un străin, sunt povesti cu tinere omorâte cu ajutorul tinder, lumea e periculoasa, misogini, obsedați sexuali pshiopati, frustrați, gunoaie umane

| iulia0514 explică (pentru RAY):

Corect, din păcate cazurile de genul asta sunt în creste de la o zi la alta și cel mai trist este ca nici nu învățăm nimic din asta!

| Mosotti a răspuns:

Sigur ca as face sex la prima intalnire daca ne placem reciproc mult, sexul nu a omorat pe nimeni, rau nu are cum face.
Nici nu conteaza ce intentii are celalalt, sexul egal placere.
Si de ce n-as vrea o placere din prima?! De ce as amana pe mai tarziu.

Nu sunt de acord cu ceva rau, nu am cum sa nu fiu de acord cat mai repede cu ceva bun.

Daca nu accepti din prima inseamna ca nu-l placi mult pe acela, altfel o sa vrei si tu de la sine cat mai repede, ca si el, cum se intampla des de fapt.

Ca vrea sa aiba o rel serioasa cu mine sau nu, asta nici nu conteaza, raman cu placerea si aia e.
Iar aia cu "vrea doar sa ma f", e o tampenie, ca doar nu vrea sa te spanzure, si tu ai sa ai placere ca si el, nu are doar el.

Iar ca e infractor sau infractoare sa imi faca ceva, aia imi poate face si dupa a 10-a intalnire.
Se poarta frumos 9 intalniri sa juri ca e ok, te face sa prinzi incredere vazand ca nu ai cedat din prima si stiind ca nu ai cedat ca inca nu ai incredere.
Si ti-o face a 10-a oara de nu te vezi.
Deci faptul ca nu cedezi din prima, nu te fereste de o intentie rea.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Corect! Acum fiecare cu părerile lui nu putem gândi toți la fel eu cel puțin nu as putea și trebuie să recunosc că devină e felul în care am fost educatăhappy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Mda, ca daca e inconstient bagata educatia, chiar daca constient validezi ce am zis si ti se pare si tie logic, adica simti tu ca asa e, nu ca am zis eu si atat, tot te opreste ceva din interior sa faci asta, iar daca faci, o sa te simti nasol psihic.

De aia am zis la mai multe ca nu depind de noi multe.

Ca sa vezi ce putere are educatia (propaganda, indoctrinarea in alte cazuri), pe asta se bazeaza si maharii sa manipuleze lumea.

Asa si arabii se sinucid pentru alah, deci educatia a invins si instinctul de supravietuire care se zice ca e extrem de puternic.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Eu am avut poate prea multa libertate dar tot nu am făcut ce ma tăia capul ca am fost învățată ca doar eu sunt responsabilă pentru ceea ce fac și în caz de ceva eu voi fi ceea ce plătește

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai daca faci ceva nasol, normal ca tu vei plati, e corect asta.
Mai bine ca nu ai facut chiar ce te taia capul, ca puteai face prostii.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Ohoo și încă câte prostii laughing din fericire mereu am gândit logichappy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai normal ca trebuie sa gandesti logic, altfel ai probleme.

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Pentru că am trecut deja de vârsta la care sexul era doar o necesitate fizică.
Acum e combinat obligatoriu și cu o necesitate emoțională/sentimentală. laughing

| iulia0514 explică (pentru Hammurabi):

Asa ii când îmbătrânimhappy

| Dismally a răspuns:

Depinde, am facut dar ne cunosteam de ceva timp, vorbisem inainte, nu e chiar acelasi lucru big grin A fost doar prima data cand ne-am intalnit fizic.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Corect dar totuși nu ai avut retinerii având în vedere că nu o cunoșteai personal până atunci?

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Ba o cunosteam chiar daca nu ne intalnisem pana atunci.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Atunci e ok happy

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Scuze dacă te-am jignit involuntarsad

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Pe mine? Nu, cu ce sa ma jignesti?

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Ca am presupus ca nu o cunoșteai personal pe domnișoara în cauzahappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Nu, nu ma supar asa fara motiv big grin Ai de muncit la mine pana sa reusesti sa ma superi, sa ma enervezi

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Ma bucur ești printre puținele persoane cu care ma înțeleg pe aici și te apreciez foarte multhappy

| Emma30555 a răspuns:

Nu sunt de acord cu asta pentru mine dar am observat ca sunt destui care practica acest lucru și nu judec. Dacă faci sex de la prima întâlnire exista riscul ca dimineața sa ți dai seama ca partenerul este pur simplu un prost chiar dacă arata binișor, dar pentru bărbați asta nu e o problema, mie personal mi-ar fi puțin ciuda ca am făcut acest lucru cu un tip care are puțin creier. În plus un bărbat trebuie sa depună un efort minim. Bărbații sunt diferiți de noi, pentru ei este o dovada ca au succes la femei

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Am un prieten care a invitat o domnișoara acasă la el, la un moment dat ea a întrebat dacă poate face un dus, toate bune și frumoase doar ca după ce a ieși din duș nu a mai recunoscut-o fără machiaj rolling on the floor

| liliana77any a răspuns:

Eu spun este necesara o perioada de cunoastere.
Apoi mergeti mai departe.

| vodami92 a răspuns:

Avand in vedere situatia prin care am trecut cu covidul! ar trebui intrebata cumva persoana aia cu care umbli daca este vaccinata! ca altfel iei sida si alte boli de astea! de aia este bine la prima intalnire doar sa te imbratisezi si sa te pupi saruti eventual! dupa aceea este loc si de sex dragoste eventual! dar pe urma! nu inainte! dupa ce evident cunosti si persoana aia cu care umbli! foarte foarte bine!

| Hammurabi a răspuns (pentru vodami92):

Și dacă ăla e vaccinat de Covid nu poate lua SIDA de la el? laughing))

| vodami92 a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu am zis spus asa! acum nu stiu exact! ce si cum!

| iulia0514 explică (pentru vodami92):

Ce legătură are covidu cu bolile cu transmitere sexuala?

| vodami92 a răspuns (pentru iulia0514):

Pai eu cred ca conteaza aceste lucruri! pai ca sa faci ce vrei tu cu persoana aia nu trebuie sa fii vaccinat! faci sex sau dragoste si faci boala! de aia conteaza protectia asa de mult! dar sa nu imi fac griji pentru asta! exista totusi prezervative! acum cine vrea sa le foloseasca! doar nu esti actor sau actrita ca alea din filme sau seriale!

| iulia0514 explică (pentru vodami92):

Normal ca contează protecția asta dacă nu vrei sa te trezești cu surprize neplăcutehappy

| vodami92 a răspuns (pentru iulia0514):

Pai da! eu ce zic spun! dar nah nu are cine sa ma inteleaga! ori sunt eu greu de cap!

| Hypefox a răspuns:

Desigur, nu mi se pare normal sa faci sex la prima întâlnire.

In primul rand, nu stii pe unde a umblat persoana, daca e la zi cu analizele si curat.

In al doilea rând, se satisface doar o pofta carnala si se duce tot misterul, scânteia daca te descoperă ca si femeie din prima seara. Se va plictisi repede plus ca o să-și dea cu parerea ca fiind usuratica si ca asa ar face cu toți.

Si in ultimul rând, consider ca trebuie totuși să cunoști persoana, sa ai parte de niște discuții mai picante, sa știi dacă ați fi compatibili pana la actul in sine, chiar si un sarut poate determina compatibilitatea, dar este mai interesant sa rămână suspansul in relatie si sa se descopere unul pe altul încet, nu direct in acțiune. laughing

| iulia0514 explică (pentru Hypefox):

Corect e aiurea să-l vezi și gata tac pac în pat cu el rolling on the floor oricum eu am rămas cu gândul la legatu de caloriferrolling on the floor

| CristianPetre2002 a răspuns:

Nici eu nu s de acord mi s ar părea ciudat nici măcar nu știi dacă e ce trebuie s au daca are vre o boala thumbs down