| AlexandruAlex23 a întrebat:

E o situatie inedita. M-am cunoscut cu o fata in urma cu o luna si de atunci totul a mers bine intre noi.Ne-am dat seama ca ne placem reciproc.Ok,toate bune si frumoase pana ieri, cand dupa o discutie ce credeti ca aflu: ea va face 19 ani peste doua saptamani, eu 20 peste o luna. Nu asta era problema, ci faptul ca ea isi doreste un COPIL.Deci cand am auzit asta,am ramas socat.M-am chinuit in zadar sa ii explic ca inca este prea tanara,inca mai are de copilarit si ca un copil reprezinta o responsabilitate enorma,mai ales la aceasta varsta. Pur si simplu nu vrea sa inteleaga asta,o tine pe a ei,ca isi doreste foarte mult un baietel,ca este pregatita sa faca pasul asta. Anul acesta se inscrie si la facultate si mi-a spus ca nici de asta nu ii va mai pasa,vrea neaparat un copil. Nu imi vine sa cred ca vrea asta,chiar e o fata buna, a avut 10 la bac si am incercat sa ii explic ca mai importanta este cariera acum si dupa este timp si pentru copii. Ce mai pot face in aceasta situatie?

17 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu mai citi povesti, este timpul sa traiesti viata reala!

| AlexandruAlex23 explică (pentru neutrino):

Nu e poveste! Nu am 10 ani sa inventez

| sofisis a răspuns:

Pai e clar ca nu va doriti aceleasi lucruri de la viata...ce poti sa faci? Iti vezi de drumul tau si cu asta basta.
Vrei sa stai mereu stresat ca daca faceti sex si se intampla vreun accident devii tata?
Daca nu e pe lista ta de prioritati risti sa ai o reactie negativa asupra copilului. Sunt persoane care se schimba cand isi vad bebelusul dar sunt si persoane care prind ciuda pe el si considera ca "le-a distrus tineretea". Si in toate scenariile posibile, nu te vad ramanand o viata langa fata asta.
Deci ii spui adio si iti vezi de viata. Tu ai dreptul la a-ti face viata asa cum doresti si ea are dreptul sa gaseasca un viitor tata pentru viitorul ei copil care chiar sa isi doreasca si sa fie pregatit de asa ceva.

| AlexandruAlex23 explică (pentru sofisis):

Nu e pe lista mea de prioritati acum deoarece sunt constient ca nu am ce sa ii ofer...momentan nu am un venit stabil... vreau sa ma ocup de facultate, sa imi fac o cariera si dupa poate fi vorba de asa ceva. Singura sansa este sa renunt. Multumesc!

| sofisis a răspuns (pentru AlexandruAlex23):

Pai tocmai, ca te preocupa cariera si tineretea. Si e normal sa fie asa.
Si da, vad ca pe tine te intereseaza cum ai putea sa il intretii, pe ea nu prea.Este o persoana careia i-a lipsit afectiunea cand era mica. Asa se manifesta. Isi creeaza un punct de iubire. In general fac copiii foarte devreme si cu orice chip pentru ca stiu ca acel copil le va iubi enconditionat si il pot iubi neconditionat. Este o manifestare a unei persoane cu ceva probleme personale.
Cel mai bine e sa iti vezi de drum. Te complici prea mult si s-ar putea sa ai multe surprize neplacute la adresa ei.

| AlexandruAlex23 explică (pentru sofisis):

Asa o sa si fac. Iti multumesc!

| Happyjump a răspuns:

Dar de ce vrea neaparat un copil, nu se gandeste la riscuri

| AlexandruAlex23 explică (pentru Happyjump):

Pur si simplu...mi-a zis ca isi doreste asta foarte mult. nu ii mai pasa de nimic altceva..si nu stiu cum sa o fac sa deschida ochii si sa inteleaga ca nu e momentul

| Happyjump a răspuns (pentru AlexandruAlex23):

Dar parintii ei ce părere au?

| AlexandruAlex23 explică (pentru Happyjump):

Mi-a spus ca daca ea este fericita si parintii ei vor fi la fel. Intr-un fel nu ii inteleg nici pe ei cum pot sa accepte ca fata lor de 19 ani sa aiba copil la varsta asta.da ma rog..nu pot schimba nimic

| Happyjump a răspuns (pentru AlexandruAlex23):

Pe ea nu o interesează părerea ta? Chiar nu mai poate sa aștepta câțiva ani? Spune-i ca daca nu-si pune pofta-n cui si nu se duce la facultate nici nu o sa aibă bani sa-l crească.

| AlexandruAlex23 explică (pentru Happyjump):

Se pare ca nu...e alegerea ei. Fiecare face cum crede ca e cel mai bine pentru el. Eu am incercat sa o ajut cu ce am putut si sa o indrum spre calea cea dreapta.dar ea a ales alt drum..si poate e alegerea cea buna pentru ea. Oricum nu mai vreau sa fiu cu ea. Nu pot accepta aceasta situatie

| Happyjump a răspuns (pentru AlexandruAlex23):

Cum ai spus, e alegerea ta.

| jamal000 a răspuns:

Daca nu esti dispus sa faci un copil in cazul in care ea face presiuni in sensul asta mai bine te desparti, plus ca am agndesc cu ce il va creste, ca unui copil nu ii dai boabe!

| AlexandruAlex23 explică (pentru jamal000):

Nu prea sunt dispus..nu acum. Poate daca aveam un venit stabil si ea la fel, ma gandeam si analizam altfel situatia. Asa nu are rost. O sa renunt. Mulumesc!

| HaruDarkAngel a răspuns:

Ei bine, spune-i sa se anjeze ce dadaca cand e si cu studiile. Las-o putin in pace sa reflecte la asta. Sunt sigura ca va vedea ca e greu si se va razgandi. Daca nu, trebuie sa-i impui punctul tau de vedere! Las-o sa-i pese si de parerea ta.

| AlexandruAlex23 explică (pentru HaruDarkAngel):

O sa incerc totusi sa o conving, desi nu cred ca am vreo sansa..tot cum vrea ea face. Si chiar imi pasa de ea.e fata buna