| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Eu am pus ochii pe o fata, insa nu stiu cum sa ii spun, cum sa o abordez. Nici nu stiu daca are sau nu iubit. Ne stim asa, ne salutam, dar cam atat. Amandoi suntem in clasa a11a, dar in clase diferite. Nu am experienta cu fetele. Ce sa fac? Cum sa incep? M-am gandit sa ii spun asa: "poate imi poti da tu un sfat, ca nu prea stiu ce sa fac. Eu am cam pus ochii pe o fata, insa nu stiu cum sa ii spun. Tu ce zici ca ar trebui sa fac? ", iar ea o sa imi zica ceva. Apoi o intreb mai din gluma daca are iubit. Apoi, daca nu are iubit, peste vreo saptamana pun in aplicare ce mi-a zis ea. Si isi va da seama pe cine am pus eu ochii. E proasta rau ideea mea, nu? Orice sfat este binevenit. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Ideea nu e rea deloc. Dar o să conteze foarte mult stilul "artistic" în care o vei pune în practică.
Doar înlocuiește "am pus ochii pe" cu "îmi cam place de".
După părerea mea, "am pus ochii" sună cam prea agresiv.

5 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Pff, o cunosti indeajuns de bine incat sa-i ceri sfaturi in probleme de amor, dar nu ii poti spune simplu ca o placi? Preferi sa o iei prin invaluire, decat sa fii sincer si direct? Poate si ea te place, iar cand tu ii ceri sfaturi despre o presupusa alta fata pe care o placi, inainte sa-si dea seama unde bati tu de fapt, se enerveaza. Care-i cel mai rau lucru care se poate intampla daca-i spui direct? In cel mai rau caz, poate eventual sa zica "nu"...dar macar stii cum stau lucrurile si poti sa-ti vezi de treaba ta.

| aditimus a răspuns:

Un salut, o floare, o vorba dulce din inima si restul vine de la sine.

| alexalx1234 a răspuns (pentru aditimus):

Asta in ce secol functiona?

| aditimus a răspuns (pentru alexalx1234):

In orice secol, important este sa fim oameni.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i o idee proasta sa intrebi direct o fata, chiar si asa in gluma, daca are iubit, mai ales daca o placi.
Mai bine o saluti si o intrebi ce face.
Daca-ti raspunde, atunci mergi mai departe cu intrebarile si vezi daca nu doreste sa iasa cu tine la o cafea sau prajitura...
Acela este momentul in care ea iti spune:
- ca ar fi bucuroasa sa iasa cu tine, ceea ce indirect ti-ar spune ca este singura si te place.
- ori te refuza, inseamnand ca are pe altcineva, sau iti spune chiar ea, ca are deja prieten.