| AdeeAdelyna83 a întrebat:

Eu si iubitul meu folosim ca metoda de contraceptie prezervativul.Intrebarea mea este urmatoareabig grinaca facem dragoste cu prezervativ apoi vrem sa mai facem odata(tot in acea seara)atunci el merge si se spala si pune alt prezervativ.Credeti ca asa exista riscuri ca la al doilea act sexual sa existe inca spermatozoizi si cumva(daca atinge penisul apoi prezervativul) sa pot ramane insarcinata?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca mai exista spermatozoizi nu pot fi decat in interiorul prezervativului. La al doilea ma refer. Prezervativul se pune de cand penisul intra in erectie si apoi incepe penetrarea. Dupa ejaculare el(individul) trebuie sa se retraga, cu tot cu penis. Nu cumva isi pune prezervativul doar atunci cand simte ca ejaculeaza? Cea mai mare prostie.

| AdeeAdelyna83 explică (pentru darrio2007):

Isi pune prezervativul de la inceput.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat igiena e corecta si prezervativul este pus corect si la momentul potrivit atunci nu exista riscuri mai mari decat la primul contact

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa ejaculare barbatul isi spala atat penisul cat si mainile foarte bine cu apa si sapun, in mod absolut sigur nu va mai exista posibilitatea de a se produce o "contaminare" cu spermatozoizi a suprafetei noului prezervativ montat pe penis a 2-a oara. In mod sigur nu va mai exista nici un risc. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu se poate ramane gravida.

| Acras a răspuns:

Inteleg ce vrei stii dar ai formulat gresit intrebarea.Nu conteaza dar da exista acest risc numai in momentul cand penilsul lui este erect si elibereaza "lichidul dulce" pentru ca si el la randul lui contine spermatozoizi, si nu uita ca un barbat poate produce pana la 10 mil de spermatozoizi pe zi asa ca mereu vei fi expusa riscului de a deveni precum dero-surf adica 2 in 1.
Cel mai bine pentru tine ar fi sa iei tu niste pastilute de alea micute ca e mai sigur.

| AdeeAdelyna83 explică (pentru Acras):

Am mai luat anticonceptionale dar stomacul meu e distrus de la asa ceva :'( (chiar daca iau si cu protectie pentru stomac) o sa ma mai gandesc la asta.Mersi.

| Acras a răspuns (pentru AdeeAdelyna83):

Draga stomacul tau nu este distrus de la pastile ci de la alimentatia necorescunzatoare si faptul ca sigur sari peste mese si mananci iregulat.si asa ajunge omul sa faca gastrita

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AdeeAdelyna83):

Ai putea incerca sa folosesti asa numitul inel contraceptiv intravaginal NuvaRing care ofera o protectie chiar mai mare decat cea oferita de pastilele AC, si are marele avantaj ca nu trebuie sa mai inghitesti nimic deci se evita tractul intern, gastro-intestinal. Sanatate!

| florincraiova a răspuns:

Ești dejea însărcinată