| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetele. Ma puteți ajuta cu un sfat?
In luna Noiembrie am avut un avort spontan ( sarcina oprită in evoluție) a fost făcut prin medicamentație sub supravegherea medicului. Pe 10 Decembrie am avut CM după care am fost la control și mi-a spus ca totul e ok uteru nu e deloc afectat și ca pot încerca sa am o noua sarcina. Pe 5 Ianuarie am Av o scurgere rozalie și maronie și atât. Dupa care a urmat o săptămâna cu stări de greață mai mult seara decât dimineața. Sânii îmi sunt puțin umflați dar nu ma dor. Mi-am făcut câteva teste care au ieșit negative. Nu mi-a venit încă CM. Ce credeți ca poate fi? Precizez ca ne dorim foarte mult un bebe. Sa fie dereglare hormonală sau sarcina și sa fi făcut eu testul prea devreme?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau a fost vorba de o intrerupere de sarcina la cerere efectuata prin folosirea metodei avortului medicamentos, ceea ce reprezinta de fapt o ''menstruatie'' indusa/fortata si nicidecum asa cum ai spus ca ar fi fost un avort spontan. Pe baza datelor oferite este aproape imposibil de stabilit natura sangerarii care s-a produsa pe data de 5 Ianuarie adica dupa trecerea a 27 zile fata de prima zi a ciclului menstrual respectiv/actual. In cazul in care ciclul tau menstrual ar fi unul catusi de cat normal care are o lungimea de 28-30 de zile, inseamna ca sarcina se putea forma probabil in perioada zilelor de 24-26 Decembrie si in acest caz testul de sarcina al carui rezultat sa fie VALABIL/VALID si CORECT se poate efectua incepand cu data de 16-17 Ianuarie. Exista toate sansele ca rezultatele testelor de sarcina efectuate sa fie ERONATE/GRESITE si FALS NEGATIVE fiindca au fost facute inainte de data optima de a fi efectuate. Din acest motiv acestea trebuiesc refacute si ar fi foarte bine/indicat, ca testarea sa se faca dupa data de 17 Ianuarie. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

1. Avort spontan si sarcina oprita din evolutie sunt doua lucruri total diferite.
2. De pe 5 ianuarie ar fi fost MULT prea devreme pentru eventuale simptome de sarcina.
3. Mai asteapta putin si cel mai bine du-te la medic sa confirmi o eventuala sarcina.