| DanielaAndreea95 a întrebat:

I need help. So, am avut primul meu contact sexual, desigur acesta a fost protejat de la inceput pana la final, iar eu eram in perioada cu fertilitate scazuta, cu 3 zile inainte de mestra. Aceasta a intarziat cu 1 saptamana fix de la data la care trebuia sa vina, insa a durat ca de obicei si a fost normala. Au trecut 3 saptamani de la contact, iar eu ma simt bine, nu am niciun simptom. Imi puteti spune va rog daca mai sunt sanse sa fi ramas? Ma panichez foarte rau la acest gand iar de catva timp nu mai pot face nimic datorita acestui lucru, pentru ca nu ma pot linisti. Imi creez tot felul de scenarii in cap, precum o sarcina fara simptome. Va rog, ajutati-ma cu un raspuns!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat si stabilit atat prin cercetari stiintifice cat si prin experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, sau cu 3 zile inainte de data calculata de pornire a menstruatiei dar care a pornit de fapt cu o saptamana intarziere, asa cum este in cazul vostru, chiar si daca nu ati fi folosit prezervativul si sperma ar fi fost ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini ar fi devenit IMPOSIBILA deoarece cu 9-10 zile inainte de pornirea menstruatiei in uterul tau nu a existat OVULUL VIABIL strict necesar formarii unei sarcini. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, o va reprezenta insasi menstruatia care s-a pornit, a inceput in urmatoarele zile. Se considera ca intotdeauna producerea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99%, in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter sub forma de menstra ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil. In consecinta este IMPOSIBIL sa se produca o sarcina. Multa sanatate!

| DanielaAndreea95 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foartee mult pentru raspuns. Acum m-am linistit!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu poti fi gravida.

| Mary265 a răspuns:

Nu poti rămâne însărcinata. Stai liniștita.