| MariaEcaterina99Y a întrebat:

Buna. Ideea e următoarea. Am întreținut relatii sexuale neprotejate..adică acea metoda in care-și da drumul afara, nu in mine. Ciclul meu este neregulat. Dar cel mai mult după calculele mele a durat 34 de zile. Luna trecută mi-a venit pe 23. Deci, am deja 37 de zile. Mi-am făcut doua teste ieri, însă ziua, nu de dimineața. Ambele negative. Am avut și o infecție urinară acum vreo săptămâna și am fost și răcita o zi. Am greață și ma dor sânii, ma rog, ii simt destul de sensibili. Se poate din cauza asta sa-mi întârzie?

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Infectia urinara nu are legatura cu activitatea hormonala ce este responsabila de ciclul menstrual.Doar daca ai luat tratament cu antibiotic pe o perioada mai mare de 7 zile ar putea avea relevanta.

Daca ai un ciclu neregulat, din pacate nu exista o regula clara prin care sa nu intarzie mai mult de "x" zile, deci poate sa inceapa oricand, chiar daca pama acum s-a intamplat sa nu fie mai lung de 34 de zile, dar ar fi necesara o vizita la medic daca ciclul menstrual depaseste lungimea de 45 de zile.

Daca ati folosit metoda coitului intrerupt, ar trebui sa iei in calcul daca au existat acte sexuale repetate la mai putin de 4h, fara ca partenerul sa fi urinat intre timp. Daca da, este posibil sa fi existat spermatozoizi viabili in lichidul preejaculator.

Daca este asa sau nu mai tii minte si intre timp nu se porneste sangerarea menstruala, fa testul de sarcina dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual.Momentul zilei este irelevant, dar intr-un ciclu neregulat, se recomanda sa se faca testul dupa 21 de zile de la contact pentru a avea un rezultat 100% corect.

Numai bine!

| Teo29 a răspuns:

Exista si aceasta posibilitate, dar pentru siguranta ta, folositi protectie pe viitor ca sa nu mai ai stres din cauza unei sarcini nedorite