| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am facut dragoste neprotejat. Partenerul meu atunci când a simțit că își va da drumu a scos repede. Mie trebuie să îmi vine menstruatia pe 18 din cate am auzit mie trebuie să îmi vină dar următoarea lună nu. Poate sa imi explice cineva asta pentru ca habar nu am. Fără mișto va rog.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, te rog explica: cum adica "din cate am auzit mie trebuie să îmi vină dar următoarea lună nu"
Unde ai auzit? la radio sant?
Tu esti incapabila sa-ti tii un calendar personal in care sa-ti notezi in fiecare luna, cand ai ciclul menstrual?
Foloseste prezervativul intotdeauna, daca nu ai habar de ciclu menstrual, ovulatie si perioada fertila!

In ce priveste aflarea daca esti sau nu gravida: fa un teste de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca afirmatia (sau presupunerea ta) este corecta in privinta zilei in care urmeaza sa porneasca urmatoarea sangerare menstruala si ca acest lucru s-ar produce incepand cu data de 18 Decembrie,
-- atunci actul sexual care a fost intretinut ieri 12 Decembrie, a avut loc in timpul ultimelor 10-11 zile ale ciclului menstrual (8 -18 Decembrie) care reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, zilele in care este absolut/100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar daca sperma ajunge in vagin.
Explicatia necesara care sa te faca sa intelegi este urmatorea :

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10 - 11 ZILE

Este determinat atat stiintific cat si d.p.d.v. medical, ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una din cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent de tipul sau de lungimea ciclului menstrual ca numar de zile, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data/ziua in care va incepe menstruatia, bineinteles ca numai in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

De sarcina nu poate fi vorba dacă nu a ejaculat în tine.

| MarianZoru a răspuns:

Probabil vei ramane insarcinata din pacate sad! Vrei fetita sau baietel?