| 123gobiche456 a întrebat:

Buna!
Ieri ar fi trebuit sa imi vina menstruatia(avand menstruatia regulata)si nu a venit... de vreo 5 zile am simptomele premenstruale(dureri de san, balonare, etc) si din cauza asta nici nu m-am gandit sa nu imi vina...
Intrebarea mea este ca as putea fi insarcinata chiar daca am simptomele premenstruale?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a fi insarcinata este foarte foarte mica in situatia in care : ''... de vreo 5 zile am simptomele premenstruale (dureri de san, balonare, etc). Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este in interesul tau sa stii si sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara disfunctionalitati si ca atare sa existe posibilitate de a se produce dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale care la randul lor provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. Astfel ca se poate aprecia ca neinceperea menstruatiei la data calculata nu se datoreaza existentei unei sarcini instalate in uter. Durata abaterii poate prezenta variatii de la cele mici de doar +/- 3-5 zile la dereglari si mai mari chiar si de 7-10 zile fara sa existe o sarcina. S-a constatat ca astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. In cazul tau se poate exclude in proportie de peste 98-99% insasi posibilitatea de a se fi putut forma sarcina si cu atat mai mult probabilitatea de a putea exista o sarcina in uterul tau. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai putea fi. Menstruația este sigură. Simptomele pot avea și alte cauze.

| Andreeush a răspuns:

Trebuia să precizezi dacă ai avut contacte sexuale neprotejate.

| 123gobiche456 explică (pentru Andreeush):

Daca nu aveam contact sexual neprotejat numai intrebam...

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Poate mai intarzie.
Daca nu, fa un test peste 21 de zile.