| A11Erica11 a întrebat:

Buna, îmi place de un tip mai mic cu 3 ani decât mine, eu am 25 iar el 22 si mai suntem si rude prin alianță. La petreceri sta tot timpul lângă mine si vorbim mult, este un tip foarte matur dar si glumeț, responsabil chiar...Deci e chiar ce îmi doresc eu. Problema e vârstă si ma gândesc si la ce o sa spună familiile. Voi ce ma sfătuiți? Sa ma distanțez eu, nu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca exista un ''grad de rudenie'' dar prin alianta, NU ar trebui sa aba nici cea mai mica relevanta in cazul unei eventuale relatii de natura sentimentala intre voi. De asemenea nici acea diferenta de varsta amintita, NU ar trebui sa reprezinte vreun criteriu de luat in seama. Da frau liber ratiunii si Urmeaza-ti inima, sufletul si sentimentele care te anima. Succesin viata. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Lol la varsta voastra nu se mai simte diferenta de varsta.

| minrest a răspuns:

Inrudirea prin alianta nu are urmari genetice. Diferenta de varsta este mica. Asa ca, nu aveti nici un obstacol serios in cale. DAR. Daca sunteti cumva cumnati, multe rude vor fi contra relatiei voastre, probabil toate, mai ales daca stati cumva la tara, sau intr-un oras mic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu am inteles, ce grad de rudenie prin alianta poti fi tu cu el, daca esti necasatorita? Faptul ca alti membrii ai familiei tale sunt casatoriti cu rude ale baiatului nu inseamna ca tu esti ruda prin alianta cu baiatul.

| A11Erica11 explică (pentru CodrutElian1990):

Contează daca ai înțeles? Si cum era corect sa spun ca sa înțelegeți legătura intre noi? In fine...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru A11Erica11):

Atata timp cat ceri pareri, da, trebuie sa spui ce legatura de rudenie esti cu respectivul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Vrei sa-l "INCALECI": Liber la "vama"!winking

| HazelEyes77 a răspuns:

Diferenta de varsta nu e un impediment atunci cand sunt sentimente la mijloc. Oricum vorbim de 3 ani nu de 30. Acum nu stiu cat conteaza pentru voi ca sunteti rude prin alianta si mai ales parerile celor apropiati. Daca va placeti reciproc n o sa va impiedice nici acest aspect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci daca diferenta de 3 ani e un impediment ce sa mai zic de alte chestiuni serioase si cu adevarat de luat in consideratie?
Pai ori ca esti tu mai mare cu 3, 5, 9 ani ori ca e el nu e tot aia?
Daca va placeti reciproc nu e de ajuns?
Sau vrei sa fie nascut in acealas an, luna si zi ca tine?
Aveti niste bariere mentale unii greu de imaginat.

| antonimilk a răspuns:

Nu ai 15 ani, el nu are 18, aveți aproape acolo.
O vârstă frumoasa și mentalitate buna.
Deocamdată stăti așa împreună și vorbiți, daca e sa fie dragoste ceva o sa vina de la sine pe moment.
Pune te și în locul celorlalți puțin (depinde ce grad de rudenie aveți) dar eu zic sa gândești și cu inima, doar nu stai cu ei, îți trebuie cineva și mna bafta