| Ana47 a întrebat:

Imi puteti da mai multe detalii despre insuficienta ovariana?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Insuficienta ovariana reprezinta o stare anormala a OVARULUI si se refera la faptul ca cele 2 ovare nu reusesc sa produca nici cantitatea normala de estrogen pentru a declansa inceperea maturizarii ovulului si drept urmare nu mai elibereaza in mod regulat si la timp/termen ovule, afectiune care provoaca de regula infertilitatea temporara sau permanenta/definitiva, care reprezinta o consecinta destul de frecventa. Primele simptome mai evidente ale existentei unei posibile insuficiente ovariene oreprezinta menstruatiile neregulate sau lipsa menstruatiilor, adica instalarea amenoreei sau a sindromului ovarelor afectate de chisturi. In cazul majoritatii femeilor cu astfel de probleme, ciclurile sunt anovulatorii, ceea ce creaza probleme in a ramane insarcinate chiar si dupa incercari repetate intretinute pe parcursul a circa 1 an de zile. Sanatate!

| AdinaanidA a răspuns:

Se mai numește și menopauză precoce. Ovarele nu mai produc cantitatea normală de estrogen și nu mai eliberează regulat ovule, ceea ce de obicei duce la infertilitate. E vorba de insuficiență ovariană la femeile tinere până în 40 ani pentru că apoi se intră în perioada de premenopauză când devine normal.
Dacă nu este determinată de o condiție patologică nu are alte efecte majore asupra sănătății.