| Ioanajojocristea a întrebat:

Buna! In data de 21 august 2022 am luat pastila de a doua zi EllaOne, iar pe 3 septembrie 2022 am avut un contact sexual neprotejat dupa ce partenerul ejaculase inainte. Întrebarea mea este, cand are loc ovulatia dupa luarea pastilei EllaOne? Caci am citit că aceasta amână ovulatia. Este vreo sansa sa fi fost la ovulatie, intrucat am avut o scurgere transparenta?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni pe lumea asta nu-ti poate raspunde la aceasta intrebare, deoarece Ella One este o bomba hormonala care matura tot sistemul tau hormonal si urmatoarele cicluri, ovulatii si perioade fertile vin aleataoare, din cauza efectelor toxice si negative ale pastilei.
Unele femei experimenteaza aceste efecte negative chiar 1 an de zile, dar cu siguranta totul este in deriva in corpul vostru pentru cel putin 6luni.
Cum o alta pastila nu mai poti lua in viata asta, de acum sexul se poate face protejat numai cu PREZERVATIV care nu are nici un feld e efect secundar si nici nu contien hormoni.
Nimeni, dar absolut nimeni nu-ti va putea spune cand vien ovulatia de acum inainte... putand sa se intample oricand, de aceea este obligatirou protectie la absolut fiecare partida sexuala sau pauza totala la sex pentru 1 an de zile.

| Floridori a răspuns:

Ca o nota, EllaOne este pastila de a cincea zi, avand un hormon diferit fata de pastila de a doua zi.

Dupa administrarea unei astfel de pastile, nimeni nu poate determina cand va avea loc ovulatia cu exactitate, din doua motive: 1.pentru ca nu stim cand ar fi avut loc ovulatia daca nu s-ar fi administrat pastila si 2.pentru ca amanarea ovulatiei se face cu 5-10 zile, deci intervalul este destul de vag in raport cu precizia pe care ti-o doresti tu.
Insa perioada fertila are 4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+ 1 zi dupa, deci sanse de sarcina exista in toate aceste 6 zile, nu numai in ziua ovulatiei.

Daca exista sanse ca tu sa fi fost in perioada fertila in data de 3 septembrie? Da, exista sanse, dar nimeni nu stie daca aceste sanse sunt de 1%, sau 99%.