| AndaDG a întrebat:

In data de 13 noiembrie am avut contact sexual neprotejat (2-3 min) fara ejaculare. La 13 ore dupa contact am luat EllaOne (pastila de a doua zi).
Data menstruatiei precedente a fost 1 noiembrie, urmand ca urmatoarea sa fie pe 29 noiembrie (ciclu este regulat la 29-30 zile).
Momentan exista o intarziere de 5 zile a menstruatiei. Exista posibilitatea sa fie din cauza pastilei? Si cate zile o poate intarzia?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii din pastila contraceptiva ti-au dereglat activitatea hormonala normala si din acest motiv de obicei apar dereglari ale ciclului menstrual care nu pot fi anticipate nici ca intensitate si nici ca si durata. Se poate aprecia ca intarzierea inceperii menstruatiei se datoreaza teoretic aproape in mod sigur unor astfel de dereglari, atat a activitatii hormonale cat si a ciclului menstrual. Nimeni nu poate prezice/anticipa numarul zilelor de intarziere care pot fi uneori chiar si de peste 2 saptamani. De asemenea nici dereglarea ciclului menstrual nu se poate anticipa cat va dura deoarece poate varia de la 2-3 luni, ajungand uneori chiar si la perioade lungi de peste 8-9 luni pana la 1 an. Probabilitatea de a exista o sarcina este extrem de mica insa nu inexistenta. Multa sanatate!

| AndaDG explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns. Este unul pertinent!
Ingrijorarea mea nu este neaparat legata de o sarcina (avand in vedere probabilitatea foarte scazuta), ci faptul ca am 27 de ani si o menstruatie extrem de regulata, fiind si prima data cand iau o astfel de pastila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndaDG):

Afirmatia ta din acest moment este GRESITA fiindca ciclul tau menstrual A FOST unul foarte regulat pana in momentul administrarii acelei "bombe hormonale". In urmatoarea perioada de cateva luni, in cel mai fericit caz de doar 2-3 cicluri, va fi (probabil) in mod foarte sigur un ciclu cel putin imprevizibil. Nu pot intelege cum este posibil se fii de acord sa intretii un act sexual neprotejat stiind foarte sigur/precis ca esti in preziua ovulatiei si pe urma sa folosesti pastila contraceptiva. Este un comportament complet ilogic. As dori sa gresesc in privinta adeveriri previziuni mele, insa sunt destul de sceptic in a nu fi corect pronosticul prezentat. Multa sanatate!

| AndaDG explică (pentru corbulalbrosu):

A fost un moment de 2 minute in care actul ala sexual neprotejat s-a intamplat (fara a exista ejaculare) si avand in vedere perioada in care eram, nu puteam sa risc si sa nu iau pastila a doua zi. Nu vreau sa incep sa ma gandesc acum la posibilitatea unei sarcini.

| Cristyan_Doru_1984 a răspuns:

Din cauza pastilei nu intarzie e vorba si de reglare a ciclului depinde si varsta care o ai,, maxim 15 zile trebuie sa intarzie,,, dc depasesti 15 zile fa-ti un test de sarcina,, pa pa