| cassie96 a întrebat:

In data de 29 iunie mi-a venit menstruatia dupa ce am terminat un blister de marvelon 21. Nu am mai inceput alt blister luna aceasta deoarece am zis sa fac o pauza. problema este ca azi mi-a venit din nou menstruatia. Care sa fie cauza? va multumesc!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu ai intrerupt pastilele cu acordul ginecologului si nu era momentul potrivit. Contraceptivele sunt preparate hormonale care necesita putina atentie in administrare. Niciodata nu faci pauza daca nu ti-a permis ginecologul, nu le intrerupi dupa ureche, fiindca poti suferi dereglari hormonale severe si care sa iti afecteze viata perioade indelungate. De asta exista mitul ca contraceptivele sunt periculoase: fiindca multe femei le iau abuziv, dupa ureche, variind orele de administrare, facand pauze aiurea, reincepand după ureche tratamentul si asa isi distrug sanatatea si isi pierd viata. Apoi dau vina pe medicamente, nu pe modul abuziv de administrare. maine dimineata la prima ora trevbuie sa te vada ginecologul tau, cel la care mergi regulat si care ti-a supravegheat tratamentul contraceptiv. Situatia poate fi serioasa, dar daca mergi la timp la medic, o poti rezolva fara sechele.

| cassie96 explică (pentru Brigaela):

Medicul mi-a spus sa fac o pauza de 2 luni si apoi sa incep din nou

| Brigaela a răspuns (pentru cassie96):

Atunci du-te la el. Desi este extrem de ciudat, fiindca pauza minima este de 4 luni, imediat dupa sangerarea de la intrerupere trebuei sa faci consult ginecologic si trebuia sa fii informata de medic ca daca apare o sangerare anormala sa mergi la el imediat.

| cassie96 explică (pentru Brigaela):

Mi-a zis sa mai merg la ea anul viitor in primavara pentru testul papanicolau. nu stiu ce sa fac. menstruatia e foarte abundenta, nu am avut-o asa de mult timp, doar o data cand am avut o hemoragie de 3 saptamani.

| Brigaela a răspuns (pentru cassie96):

Este foarte ciudat ce ti-a zis, esti sigura ca ai inteles? Pe parcursul tratamentului cu contraceptive este absolut necesara o consultatie la minim 6 luni, asta in caz ca nu apare absolut nici o problema. Poate e bine sa evaluezi oportunitatea schimbarii medicului.
Du-te la medic, nu mai astepta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece este o dereglare in buna functionare a aparatului tau reproducator este cazul sa i te adresezi medicului ginecolog care ti-a prescris anticonceptionalele respective. El este singurul in masura sa-ti dea un raspuns clar si mai ales corect. Nu te juca cu sanatatea ta si de aceea te sfatuiesc sa nu lasi la voia intamplarii aceasta situatie, Da dovada de ratiune si responsabilitate. Multa sanatate.