| anonim_4396 a întrebat:

Buna! In data de 8 ianuarie am avut contact sexual neprotejat, dupa 16 zile am facut un test tip banda (efectuat dupa indicatiile testului) care a iesit negativ. Astazi mi-a venit menstruatia (ciclul meu este de tip neregulat), intrebarea mea este urmatoarea: ar trebui sa mai fac un test de sarcina dupa ce imi trece menstruatia ca sa fiu sigura ca acel rezultat negativ a fost corect? Multumesc.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care actuala sangerare menstruala nu se va desfasura/manifesta in conditii identice/similare cu sangerarile menstruale anterioare, doar in acel caz este indicat sa fie facut testul de sarcina cu scopul de a-ti oferi... linistea sufleteasca.
Fiindca sexul a avut loc cu 21 de zile inainte de data in care a pornit menstruatia, rezulta ca a fost intretinut cu circa 2-3 zile INAINTE de a incepe PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual terminat in data de 28 Ianuarie. Zilele fertile s-au suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 11 -16 Ianuarie. Astfel rezulta concluzia fireasca, certa si absolut sigura ca a fost cu totul imposibil sa se poata forma sarcina in urma actului sexual mentionat. Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Ca informatie, daca ai tipul de ciclu regulat, testul se poate face chiar si dupa 3 zile de intarzirre. Daca ai ciclul de tip neregulat, testul se face dupa 21 zile de la contactul sexual pentru a avea rezultate concludente.

Acum, in cazul tau, din moment ce deja exista menstruatia, in mod cert NU poate exista o sarcina.
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| popik50 a răspuns:

Ti-a venit STOPUL, nu e vb de nici o sarcina. Sanatate!

| Educatiasexuala a răspuns:

Nu, cât timp că testul de sarcină este negativ si ai menstruatie nu este vorba de o sarcină? /Dr. Beatrice

| AndreiGheorghe96 a răspuns:

Fato, Potoleste-te cu prostiile!
Ai nevoie de barbat? Nu.
Copil? Nu.
Probleme? Nu.
Hotel? Trivago.
Codul? https://csgoempire.com/r/Bae128